Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne

Projektowanie mieszkania dla… alergika

Nie wszyscy ludzie z utęsknieniem wypatrują nadejścia wiosny. Niektórzy cieszą się ostatnimi chwilami zimy wiedząc, że już za moment ich samopoczucie ulegnie gwałtownemu pogorszeniu. To oczywiście alergicy. Podpowiadamy jak urządzić mieszkanie, w którym można skryć się przed szkodliwymi pyłkami.

Mieszkanie dla alergików

Okna dla alergika InternormWiosna to czas pylenia roślin. Dla wielu ludzi oznacza to kłopoty z ciągłym przemęczeniem, katarem siennym, zapaleniem spojówek i innymi dolegliwościami. Aby przynajmniej własne mieszkanie było ucieczką od szkodliwych alergenów, należy je odpowiednio urządzić.

Farby fotokatalityczne najlepsze dla alergików

Pierwszym krokiem na drodze do zmniejszenia dolegliwości powinno być gruntowne odświeżenie mieszkania. Warto zwrócić uwagę na odpowiedni wybór farb do pomalowania ścian wewnętrznych. Powinniśmy wybrać pozbawione mocnych rozpuszczalników farby wodorozcieńczalne na bazie winylu lub najlepsze dla alergików farby fotokatalityczne.

Alergicy powinni unikać dekoracyjnych farb strukturalnych, ponieważ dość łatwo osadza się na nich kurz. Uczuleniowcom nie poleca się również wykładania ścian boazerią czy innymi materiałami drewnopochodnymi – one także mogą zawierać substancje powodujące podrażnienia. Całkiem dobrze powinna sprawdzić się natomiast tapeta. To materiał, który można czyścić i przecierać, usuwając zbierający się na ścianach kurz.

Usuń wszelkie ,,zbieracze kurzu”

mieszkanie alergika - jak urządzićDo czyszczenia podłogi lepiej nie używać mopa. Warto zrezygnować z niego na rzecz tradycyjnej, regularnie pranej szmaty do podłogi. Mop jest co prawda wygodniejszy, ale bardzo ciężko dokładnie wymyć nim podłogę a dodatkowo stanowi idealne środowisko dla rozwoju bakterii. W mieszkaniu alergika nie ma miejsca dla drewnianych pamiątek, suszonych kwiatów, wiklinowych ozdób i wszelkich innych bibelotów, które są dość uciążliwe w czyszczeniu i najczęściej zalegają na nich grube warstwy kurzu.
Alergicy powinni urządzić swoje lokum bez zbędnego przepychu – ozdób, które mogą być trudne w czyszczeniu i odpowiedniej konserwacji. Dobrym rozwiązaniem jest np. styl skandynawski, w którym większość przedmiotów codziennego użytku pochowanych jest w praktycznych schowkach. W połączeniu z jasnymi wnętrzami i geometrycznymi kształtami mebli daje on wrażenie większej przestrzeni, jednocześnie ułatwiając utrzymanie czystości.

Okna dla alergika

okna z wentylacją InternormOkna z PCV są dość łatwe w pielęgnacji i szczelne. Ta ostatnia cecha może niestety powodować problemy z prawidłową cyrkulacją powietrza, przyczyniając się do złego samopoczucia mieszkańców, a nawet powstawania pleśni w miejscach styku okien ze ścianą.  Dlatego właśnie należy pamiętać aby okna zawsze ustawiać w pozycji rozszczelnionej, umożliwiającej miokrowentylację.

Nowym rozwiązaniem, stworzonym między innymi z myślą o alergikach są okna wyposażone w nawiewniki z wymiennikami ciepła z opcjonalnymi filtrami przeciwpyłkowymi. Takie okna mogą z powodzeniem zastąpić wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła: stale zaopatrują mieszkanie w świeże, czyste powietrze, a dzięki wbudowanym filtrom wyłapują niebezpieczne dla alergików pyłki i mikroorganizmy.

 
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *