Projektowanie Wnętrz na Facebook

Projektowanie wnętrz wczoraj i dziś

Opublikowano: 14 listopada, 2007 Autor:

Usługa projektowania wnętrz pojawiła się w Polsce stosunkowo niedawno. Do niedawna, wnętrza mieszkalne ( i nie tylko) powstawały jako zlepek dostępnych materiałów wykończeniowych. Znane są przypadki, że mieszkania urządzane w tym samym roku w różnych miejscach kraju miały identyczne wnętrza. Takie same płytki w łazience, dywany, itp.

–>

W latach dziewięćdziesiątych sytuacja na całym rynku budowlanym uległa znacznej poprawie. Pojawiło się wiele nowych materiałów wykończeniowych, technologii, mebli. Pojawiały się nowe pracownie architektoniczne specjalizujące się w projektowaniu i aranżacji wnętrz.

Proces powstawania samego projektu wnętrz na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmienił. Jeszcze ok. 10 lat temu wykonywano projekt ,,ręcznie”. Kreślono rysunki wykonawcze, projekt przedstawiano za pomocą rysunków odręcznych, akwareli, czasem makiet.
 

Dziś sytuacja znacznie się zmieniła. Deskę kreślarską i ołówek zastąpił komputer z właściwym oprogramowaniem. Zazwyczaj pierwszym etapem projektu jest wykonanie inwentaryzacji ( dokładnych pomiarów wnętrza ) umożliwiającej stworzenie przez architekta cyfrowego modelu budynku.

Jeśli model (3D) wnętrza jest gotowy, architekt przystępuje do pracy. Jeśli projekt(koncepcja projektu) jest gotowy przedstawia do akceptacji klientowi. W zależności od pracowni architektonicznej projekt jest przedstawiany jako wizualizacje wnętrz, rzuty, panoramy. Po zaakceptowaniu projektu jest tworzona dokumentacja techniczna umożliwiająca jego wykonanie.

W praktyce proces powstania projektu nowoczesnego wnętrza jest dużo bardziej skomplikowany. Wpływ na to mają różne czynniki takie jak:

  1. konieczność ,,zmieszczenia” się w określonym budżecie
  2. nigdy nie wiadomo ile koncepcji projektu musi powstać aby inwestor był zadowolony
  3. współpraca z firmami wykonawczymi, meblarskimiTags: , , , , , , , ,

Zostaw komentarz

Polityka prywatności | Regulamin

© 2019 Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz - Projektowanie i wystrój wnętrz | projekty wnętrz