Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Pokój dzienny Salon

Renowacja drewnianej podłogi

Podłoga z drewna ma swoje atuty estetyczne, ale także praktyczne. Podniszczonej powierzchni nie trzeba wymieniać. Przy pomocy odpowiednich środków można ją odrestaurować tak, by dostosować do obecnych trendów i gustu właściciela.

Kopp podłogi drewnianeZmień swoją starą podłogę

Podłogi wykonane z naturalnego drewna ocieplają wnętrze, dodają mu elegancji, a także uznawane są za najbardziej trwałe. Drewniany materiał pozwala na wielokrotną renowację, która jest mniej kosztowna i inwazyjna niż wymiana całego podłoża. Przed przystąpieniem do remontu należy upewnić się, czy parametry mechaniczne podłogi umożliwiają jej odnowienie.

– „Jeśli warstwa użytkowego drewna jest zbyt niska, szlifowanie może nie być możliwe. Jeśli pod warstwą tego parkietu czy też desek jest substancja smolista, subit, który był stosowany w drugiej połowie XX wieku, dobrym pomysłem jest usunięcie tej powierzchni. Jeśli jednak ta powierzchnia odpowiada nam, istnieje możliwość renowacji: szlifowania, olejowania czy też lakierowania.” – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Dariusz Turski z firmy Uzin Polska, produkującej materiały chemii budowlanej do instalacji i eksploatacji podłóg.

Podłoga Kopp bambus antycznyStara nowa podłoga drewniana

Starą podłogę należy wyszlifować przy użyciu specjalnych maszyn, szlifierek taśmowych, często błędnie nazywanych cykliniarkami. Później, by uzupełnić drobne szczeliny w powierzchni, drewno musi zostać zaszpachlowane oraz lakierowane lub olejowane.
– „Jeżeli w ostatniej warstwie pojawią się błędy, mogą one zniweczyć cały trud włożony w poprzednie etapy. Jeśli nie zadbamy o czystość w pomieszczeniu, o piasek, o pył, który jest w powietrzu, na parapetach, nie odkurzymy tego dokładnie, z całą pewnością będzie to wszystko widoczne w końcowej warstwie lakieru. W przypadku olejowania nie ma tego problemu, ponieważ olejowanie jest troszeczkę inną techniką i pozwala na usunięcie tych zabrudzeń podczas końcowej pielęgnacji.” – mówi Dariusz Turski.

Renowacja parkietu to także dobra okazja do zmiany koloru podłogi oraz wprowadzenia nowego wykończenia. Po usunięciu pierwotnej warstwy wykończeniowej, na surowe drewno nakładane są preparaty barwiące. W ten sposób można łatwo uzyskać efekt estetycznego, modnego wnętrza dopasowanego do indywidualnych potrzeb i gustu klienta. Tak odnowiona podłoga drewniana może stanowić jeden z najbardziej atrakcyjnych elementów wystroju wnętrza.

 

źródło: Newseria
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *