Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne Porady

Rolety plisowane – kompendium wiedzy

Osłony okienne pojawiają się nie tylko w prywatnych domach, ale również w miejscach użyteczności publicznej czy w firmach. Ich szczególnie lubianą formą są rolety plisowe. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

  1. Czym są rolety plisowe?
  2. Największe zalety rolet plisowanych
  3. Gdzie można zastosować rolety plisowane?
  4. Roleta plisowana – sposób montażu
  5. Jak dbać o plisy okienne?
  6. Rolety plisowane – hit czy kit?

rolety plisowane

Rolety plisowane nie są nowością na rynku, jednak w ostatnich latach znacznie zyskały na popularności. Pojawiają się głównie w prywatnych mieszkaniach i domach, a za ich największą zaletę uznaje się możliwość swobodnego regulowania dopływu światła, zarówno w górnej, jak i dolnej części okna.

Czym są rolety plisowe?

Plisy okienne łączą w sobie to co najlepsze z tradycyjnych rolet i stosowanych przed laty żaluzji. Montuje się je jedynie wewnątrz budynków. Wyglądają bardzo niepozornie – kształtem przypominają żaluzje, ponieważ układają się w harmonijkę, co pozwala na ich swobodne składanie i rozkładanie, na dowolnej części okna. Ich montaż jest całkowicie bezinwazyjny – są pozbawione kasetki, więc nie wymagają niszczenia okiennej ramy, a zwija się je za pomocą sznurka, zamontowanego najczęściej w wewnętrznej części rolety, lub za pomocą przesuwanych listew, jednej górnej, a drugiej dolnej. Taki sposób montażu daje możliwość zasłaniania całego okna, jak i zaledwie jego niewielkiego fragmentu, przy czym odsłonięta część okna może się znajdować zarówno na górze, jak i na dole; takiej możliwości nie dają tradycyjne rolety.

Największe zalety rolet plisowanych

Klasyczne rolety plisowe są nie tylko funkcjonalne, ale również dekoracyjne. Można je kupić w wielu kolorach, a przez to perfekcyjnie dopasować do przyjętej kolorystyki całego wnętrza. Tym, za co użytkownicy szczególnie cenią rolety harmonijkowe, jest ich funkcjonalność, przejawiająca się głównie możliwością regulowania nasłonecznienia wnętrza bez jednoczesnej blokady ciepła. Roleta plisowana delikatnie rozprasza światło, a jednocześnie dobrze chroni przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Dodatkowym atutem jest łatwy w przeprowadzeniu montaż bezinwazyjny – z zamontowaniem rolet poradzi sobie nawet laik. Co więcej, plisy okienne pasują do niemal każdego stylu wnętrza, a jedynym zmartwieniem inwestora jest to, jaki kolor wybrać, aby osłona idealnie komponowała się z pozostałymi elementami wyposażenia.
Gdzie można zastosować rolety plisowane?

Popularne plisy to rozwiązanie uniwersalne, które można zastosować zarówno w salonie, jak i sypialni, kuchni czy łazience. Sprawdzi się także w pokoju dziecięcym, a więc wszędzie tam, gdzie domownicy chcą mieć pełną kontrolę nad ilością docierającego do wnętrza światła dziennego. Żaluzje plisowane pasują też do większości okien, w tym okien dachowych, które ze względu na swoją specyfikę, są nachylone. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować je na oknach o nietypowych kształtach, takich jak okna trapezowe. Wówczas najlepszym rozwiązaniem są zwykle plisy robione na wymiar, które w swojej ofercie posiada producent rolet familyrollo.pl. Dzięki nim można idealnie dopasować roletę do kształtu poszczególnych okien i cieszyć się wszystkimi zaletami tego rozwiązania.

Roleta plisowana – sposób montażu

Podczas gdy do założenia klasycznych zasłon lub firan potrzebne są karnisze, żaluzje plisowane nie wymagają do montażu specjalnych umiejętności lub urządzeń. Wystarczy umieścić kaseton z roletą na specjalnych zaczepach i przykręcić boczne prowadnice. Roleta jest przytwierdzona do okna za pomocą uchwytów, a więc nie odstaje od szyby jak jej klasyczne odpowiedniki bez prowadnic, dlatego wygląda bardzo elegancko i nowocześnie. W ten sposób można łatwo i szybko zamontować roletę na każde okno, bez pomocy specjalistów.

Jak dbać o plisy okienne?

Materiał, z którego produkuje się rolety plisowane, posiada właściwości antystatyczne, a więc kurz osiada na nich w znacznie mniejszej ilości niż na tradycyjnych zasłonach czy firanach. Z tego względu nie trzeba ich tak często czyścić, a jeśli wystąpi taka konieczność, wystarczy użyć wilgotnej ściereczki i przetrzeć powierzchnię rolet z powierzchniowych zabrudzeń, lub wykorzystać miotełkę do kurzu i sprawnie omieść rolety. W zależności od zastosowanego materiału, rolety można też wyprać. Zaleca się, aby prać je ręcznie i w niskiej temperaturze, nieprzekraczającej 30 °C. Wystarczy je namoczyć w wodzie z detergentem do tkanin delikatnych, a następnie dokładnie spłukać. Niewielkie zabrudzenia zwykle da się jednak usunąć za pomocą ściereczki, bez konieczności ściągania rolet z okna.

Rolety plisowane – hit czy kit?

Zdecydowanie hit! Te rolety pasują do każdego pomieszczenia, są łatwe w utrzymaniu w czystości i zapewniają możliwość pełnego kontrolowania nasłonecznienia wnętrza. Przy tym uważa się je za bardzo modne i zgodne z trendami wnętrzarskimi na najwyższym poziomie, dlatego mając do wyboru klasyczne rolety i rolety plisowane, wielu klientów decyduje się na drugie rozwiązanie, co bezsprzecznie świadczy na jego korzyść.

undefined
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *