Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

D.I.Y. - zrób to sam Porady

Samodzielne bejcowanie drzwi

Surowe drewniane drzwi są polem do popisu dla zwolenników samodzielnego wykańczania powierzchni, a co za tym idzie, indywidualnego i unikalnego efektu. O tym jak fachowo i skutecznie zabezpieczyć i pomalować drewno, dowiesz się z dalszej części artykułu.

czarne drzwi

Pic.: Remix – surowe drzwi sosnowe bejcowane na kolor czarny

Przygotowanie powierzchni do malowania

Producenci drewnianych drzwi i oferują nie tylko gotowe, w pełni wykończone produkty, ale i wersje surowe – idealne do samodzielnej aranżacji. Nadawanie drzwiom nowego koloru przy jednoczesnym zachowaniu struktury drewna – słojów i sęków jest możliwe dzięki zastosowaniu bejcy. Do impregnacji drewna możemy użyć także lakieru i lakierobejcy. Jeżeli zdecydujemy się na pokrycie drzwi emalią – uzyskamy jednolity który zakryje wzór i fakturę.  Technika z użyciem bejcy da więc szlachetniejszy efekt. Malowanie drzwi nie jest skomplikowane i nie wymaga szczególnych umiejętności. Przy odpowiednim doborze materiałów i narzędzi, bejcować może każdy. Z pewnością przydadzą się nam: pędzel, papier ścierny i lakierobejca.

Przed rozpoczęciem malowania surowych drewnianych drzwi należy prawidłowo  przygotować ich powierzchnię – radzi Radosław Burak, doradca techniczny w firmie Remix, produkującej sosnowe drzwi wewnętrzne – Pierwszym koniecznym krokiem jest  przeszlifowanie cienkoziarnistym papierem ściernym (np. o gramaturze 200). Dobrze jest przed tą czynnością zwilżyć podłoże bardzo delikatnie mokrą gąbką lub wilgotną ściereczką. Dzięki temu podniosą się włókna drewna, które będzie można łatwiej i dokładniej usunąć.  Gdy powierzchnia jest sucha i czysta można przystąpić do  malowania. Aby wyeliminować ewentualne zacieki najlepiej jest ustawić skrzydło w pozycji poziomej. Celem uniknięcia dwukrotnego nałożenia bejcy w tym samym czasie lub uzyskania niejednolitego odcienia dokonajmy bejcowania najpierw ramiaków poziomych a później pionowych.




Bejca – jak użyć?

Przed użyciem lakierobejcy, należy ją porządnie wymieszać. Produkt nanosimy za pomocą dużego, płaskiego pędzla, wałka, aerozolu a nawet zwykłej gąbki. W celu uzyskania pożądanego koloru, zaleca się stopniowe nanoszenie kolejnych, cienkich warstw preparatu. Ich liczbę na ogół określa producent. Każda warstwa powinna być bardzo dokładnie roztarta i możliwie jak najcieńsza. Aby uniknąć późniejszego złuszczania się farby, kolejną powłokę trzeba nanieść po upływie określonego czasu. – Dla uzyskania lepszego efektu dekoracyjnego, dobrze jest poprzednią warstwę ponownie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i usunąć pył – dodaje Radosław Burak z Remix.

 Bejcowanie krok po kroku

  1. Zakup drzwi z surowego drewna
  2. Dobór narzędzi: szeroki, płaski pędzel, drobnoziarnisty papier ścierny, lakierobejca
  3. Delikatne zwilżenie drewna gąbką lub ściereczką
  4. Przeszlifowanie powierzchni drobnoziarnistym papierem ściernym
  5. Usunięcie powstałego pyłu
  6. Malowanie lakierobejcą (nałożenie kilku cienkich warstw)
  7. Ponowne szlifowanie suchej już powierzchni
  8. Usunięcie pyłu
  9. Naniesienie kolejnej warstwy koloru(ilość warstw podana jest na opakowaniu produktu do malowania)
  10.  Po wyschnięciu, drzwi są gotowe

 Końcowy efekt aranżacyjny zależy od wybranego rodzaju lakierobejcy. Wybierać możemy wśród wersji matowych i półmatowych, w rożnych wersjach kolorystycznych. Rezultat naszej pracy zależny będzie od nas samych i na pewno będzie powodem do dumy.

 

 




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *