Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Architektura

Schody kacze – czym są i kiedy się sprawdzają?

Schody kacze to funkcjonalne rozwiązanie, zwłaszcza w mieszkaniach o małym metrażu. Odpowiednio wyprofilowane i ułożone naprzemiennie stopnie do minimum redukują zajmowaną powierzchnię, nie pozbawiając jednak domowników komfortu ich użytkowania.

schody kacze RintalW bardzo małych mieszkaniach najlepiej sprawdzą się schody kacze kręcone, które zajmują połowę miejsca potrzebnego dla tradycyjnych schodów kręconych.

Przy aranżowaniu małych pomieszczeń istotną kwestią jest odpowiedni dobór schodów. Muszą one bowiem spełniać nie tylko walory estetyczne, lecz także funkcjonalne. W małych, trudno ustawnych wnętrzach świetnie sprawdzają się schody kręcone i spiralne, które najczęściej opierają się na centralnie ustawionym słupie oraz kacze. Schody kacze są jeszcze bardziej strzeliste niż kręcone, wyglądem przypominają czasem drabinę, zajmują więc znacznie mniej miejsca. Są dość wąskie – standardowo mają bowiem ok. 60 cm szerokości. Specjalnie wyprofilowane stopnie sugerują ponadto, od której nogi powinno się zacząć wchodzenie.

Jacek Kowalski, Rintal– „Stopnie są tak powycinane, żeby zajmowały dwa razy mniej miejsca niż normalne schody. Natomiast w miejscu, w którym stawiamy stopę, mamy na nią około 24 cm, czyli pełną głębokość. Schody kacze występują w dwóch rodzajach: albo z konstrukcją centralną zamontowaną pod stopniem, albo z konstrukcją tzw. policzkową. Te drugie schody wydają się być bardziej strzeliste do góry. Do schodów kaczych możemy zamontować rodzaj balustrady metalowej połączonej ze stalą nierdzewną i drewnianym pochwytem.” – mówi Jacek Kowalski, producent schodów Rintal, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Stopnie schodów wykonane są najczęściej z wysokiej jakości drewna: sosny, buku lub dębu. Niektórzy producenci oferują możliwość dokupienia jednego lub wielu dodatkowych stopni, aby jeszcze bardziej zwiększyć wysokość schodów. Przy aranżacji małych wnętrz warto zrezygnować z modnych niegdyś balustrad składających się z masywnych, toczonych lub rzeźbionych, kolumnad z drewna. Są one zbyt ciężkie do małych mieszkań. Lepiej zastąpić je balustradami szklanymi, które nadają wnętrzu przejrzystości i lekkości.

– „Rozwiązaniem dobrze pasującym do małego wnętrza są także schody kacze w wersji kręconej. Od schodów pełnych kręconych różnią się tym, że zajmują połowę miejsca potrzebnego do wstawienia schodów kręconych i robią pół obrotu, nie cały, co za tym idzie zyskujemy kolejną połowę miejsca na wstawienie schodów.” – mówi Jacek Kowalski.

Schody kacze stanowią nowoczesny i minimalistyczny element wystroju mieszkania. Sprawdzą się jednak nie tylko w modernistycznych wnętrzach – zależnie od koloru, rodzaju balustrady i drewna użytego do wykonania stopni mogą pasować także do mieszkań utrzymanych w stylu rustykalnym, prowansalskim czy klasycznym. Użytkowanie takich schodów jest nieco trudniejsze niż schodów klasycznych: należy pamiętać, którą nogą zacząć schodzenie lub wchodzenie, niemożliwe jest też minięcie się dwóch osób.

 źródło: Newseria
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *