Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne Inspiracje

Skandynawski styl we wnętrzach

Styl ten zyskał masę zwolenników na całym świecie. Nic dziwnego, bowiem jeśli chodzi o styl wnętrza, skandynawski nie znaczy zimny, ale przemyślany i harmonijny. Czerpiąc z rozwiązań popularnych u naszych północnych sąsiadów, stworzymy wygodne, funkcjonalne i urzekające prostotą domowe wnętrze.

aranzacja salonu
źródło: decordots.com

Mniej znaczy więcej

Zwłaszcza we wnętrzach. Skandynawowie od lat hołdują tej zasadzie ograniczając ilość mebli i sprzętów do niezbędnego minimum. Stawiają na funkcjonalność i prostotę. Wystrzegają się zagracania przestrzeni niepotrzebnymi meblami. Meble dopasowują do ilości miejsca  i własnego stylu życia. Wnętrze powinno być wykorzystane w sposób optymalny, co nie oznacza upychania mebli w każdym jego kącie. Na wszystko powinno znaleźć się miejsce, także na wolną przestrzeń, to złota zasada, którą powinni kierować się wszyscy, którzy dążą do wykreowania spójnego wnętrza w stylu skandynawskim. Dlatego w Skandynawii popularne są wszelkie zabiegi mające na celu zwiększenie wolnej powierzchni użytkowej oraz wielofunkcyjne meble.

Północny chillout

Bezpretensjonalność i minimalizm to kwintesencja skandynawskiego stylu. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z ciepła przytulnego lokum. Dzięki wysmakowanym dodatkom inspirowanym naturą, nadamy wnętrzu północnego klimatu oraz domowego ciepła.  Te dwie cechy wcale nie muszą się wykluczać, ponieważ mieszkańcy zimnych północnych krajów dbają o to, by ich dom posiadał przyjazną, ciepłą aurę, kontrastującą z tą za oknem. Drewniane i kamienne akcesoria, ceramika, naturalne materiały, takie jak bawełna, len czy skóra, świece, żywe rośliny doniczkowe czy kompozycje wykorzystujące owoce lasu, jak np. szyszki lub mech,  to elementy cenione i uwielbiane przez miłośników skandynawskiego stylu. Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością dodatków. Jak sama nazwa wskazuje, mają one być tylko dodatkami, które uzupełnią i ocieplą wnętrze. W ten sposób stworzymy przestrzeń idealną do wyciszenia się i odpoczynku po pracy. Brak uczucia przytłoczenia zbędnymi elementami sprzyja regeneracji sił i przywraca równowagę.

Kolory i faktury

W kolorystyce stylu skandynawskiego przeważają jasne, stonowane barwy: biel, beże, pastele. Stanowią one uniwersalną, czystą bazę dla wyposażenia. Mocniejsze kolory wprowadzane są w postaci dodatków czy mebli. Dominują odcienie zaczerpnięte z natury. Docenia się szlachetność takich materiałów jak drewno, które występuje także w surowej formie, ukazując piękno kory i słojów. Podłogi wykonywane są z naturalnych surowców, powinny być solidne, a zarazem przepuszczać powietrze. Do tego tekstylia z naturalnych tkanin, narzuty i dywany z wełny o warkoczowym splocie lub wysokostrzyżone.

Cenne światło

Każdy promień światła jest na wagę złota w skandynawskich mieszkaniach, dlatego posiadają one duże, jasne okna . Rezygnuje się z ciężkich kotar na rzecz żaluzji, transparentnych firan i rolet, które regulują ilość wpuszczanego światła i dbają o prywatność mieszkańców w zależności od potrzeb. Rolety w naturalnych barwach mogą być harmonijnym elementem północnego wnętrza, a te w żywych kolorach i ozdobione zabawnymi nadrukami – stanowić wspaniały kontrast dla białych ścian – podpowiada Liliana Kiekis-Kozica, ekspert firmy Franc Gardiner. Istotną rolę odgrywa również sztuczne oświetlenie. Najlepiej gdy jest miękkie, ciepłe i niemęczące wzroku.

wnetrze w skandynawskim stylu
źródło: pinterest.com
skandynawskie wnetrze
źródło: http://www.francgardiner.pl/
styl skandynawski
źródło: http://www.francgardiner.pl/
pokoj w stylu skandynawskim
źródło: http://www.francgardiner.pl/
biurko w stylu skandynawskim
źródło: pinterest.com

 

 




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *