Projektowanie Wnętrz na Facebook

Sposób na malownicze wnętrze – sztuczki impresjonistów

Opublikowano: 29 września, 2016 Autor:

Każdy chciałby, by wnętrze jego domu czy mieszkania przypominało dzieło sztuki. Aranżacji pełnej subtelnych barw i świetlnych refleksów można nauczyć się od impresjonistów.

Impresjonizm w Twoim domu

dekoria-kolekcja-tkanin-monetsImpresjonizm, jeden z nurtów w sztuce, narodził się w XIX wieku we Francji. Charakteryzuje się dążeniem do uchwycenia przemijających momentów – niepowtarzalnej gry świateł czy subiektywnych wrażeń zmysłowych. Dzieła malarzy impresjonistów często ukazują więc ludzi w ruchu lub wygląd danego miejsca zmieniający się pod wpływem światła. Nie ma tu miejsca na tematykę społeczną czy metafizyczną. Najważniejsza jest impresja, wrażenie, ulotna chwila.

We wnętrzach inspirowanych impresjonizmem można pokusić się o stworzenie nastroju podobnego do tego, panującego na obrazach mistrzów – Eduarda Maneta, Claude’a Moneta, Auguste’a Renoira czy Edgara Degasa. W ich dziełach dominują rozmyte, pastelowe barwy oraz nawiązania do natury. Często stosowaną techniką jest również dywizjonizm, czyli nakładanie obok siebie plam koloru, które z pewnej odległości zlewają się i tworzą barwy uzupełniające.

dekoria-roleta-rzymska-verona-tkanina-monet

Technika barwnej plamy oraz gama kolorystyczna charakterystyczne dla impresjonizmu zastosowane zostały także… na tkaninach z kolekcji Monet, dostępnych w sklepie Dekoria.pl. Rozmyte wielokolorowe pasy zestawione zostały z subtelnymi motywami kwiatowymi, tworząc wrażenie ulotności i zmysłowości. Feeria barw i florystyczne wzory wyglądają jakby zostały przeniesione do wnętrza prosto z obrazu Moneta „Nenufary”. Niezwykła delikatność tkanin sprawia, że doskonale sprawdzą się zarówno jako dominanta stylistyczna wnętrza (np. w formie zasłon, narzut i rolet), jak i jako subtelne dodatki – poszewki na poduszki, bieżniki i serwety. Bardzo mocnym impresjonistycznym akcentem staną się także ręcznie robione fotele o klasycznych kształtach obite tkaniną z kolekcji Monet.
dekoria-fotel-dwukolorowy-tkanina-monet

Oświetlenie i kolory w mieszkaniu

Bardzo dużą rolę w sztuce impresjonistycznej odgrywa oświetlenie. To światło zmienia bowiem percepcję, tworzy niepowtarzalne pejzaże, wydobywa zaskakujące kształty i wpływa na atmosferę. Pozwala wykreować przestrzeń na wzór tej znanej z dzieł XIX-wiecznych malarzy. Warto więc we wnętrzu umieścić kilka źródeł światła – nie tylko stylową lampę wiszącą lub stojącą (np. Colette z abażurem z naturalnego materiału), lecz także świece i lampiony. Pozwolą dopasować natężenie oświetlenia do potrzeb chwili oraz dowolnie sterować atmosferą – subtelnie przechodzić od tajemniczego półmroku do wyrazistej jasności.

dekoria-komplet-swiecznikow-mix-cooper

Świeczniki i świece zapachowe możesz ustawić w dowolnym punkcie pomieszczenia – na półce, stole czy parapecie. Pasują zarówno do wystroju salonu, sypialni, jak i jadalni czy gabinetu. Do impresjonistycznej aranżacji najbardziej będą pasować te szklane, rozpraszające blask świecy. Staną się nie tylko kolejnym źródłem światła, lecz także stylową ozdobą, podkreślającą charakter wnętrza. Z kolei lampiony najlepiej sprawdzą się na tarasie lub na balkonie.
Tags: ,

Zostaw komentarz

Polityka prywatności | Regulamin

© 2019 Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz - Projektowanie i wystrój wnętrz | projekty wnętrz