Projektowanie Wnętrz na Facebook

Styl ekologiczny

Opublikowano: 22 października, 2009 Autor:

Dbałość o środowisko naturalne przejawia się w wielu sferach naszego życia. Jedną z nich wystrój wnętrz. Styl ekologiczny zdobywa w Polsce licznych zwolenników. Jego atutem jest czerpanie inspiracji z natury. Przekłada się z jednej strony na tworzenie przyjaznego środowiska życia dla domowników, z drugiej zaś, wytwarzanie komponentów wystroju odbywa się z poszanowaniem środowiska naturalnego. W neutralnych, stonowanych kolorach, wśród naturalnych tworzyw, domownicy czują zdrowsi i bardziej zrelaksowani.

Rattan, wiklina, kauczuk
Podobnie jak w stylu rustykalnym dominuje tu surowe drewno w jasnych odcieniach. Może to być np. rattan. Oczywiście w bardziej eskrawaganckich mieszkaniach możliwe jest wprowadzenie innych kolorów drewna, tym bardziej jeśli da się obronić z ekologicznego punktu widzenia. Tak jest np. z drzewem kauczukowym, które jest ścinane dopiero wówczas gdy zaczyna obumierać. Meble powinny być skromne i proste. Na topie są również modułowe (które odwzorowują naturę – plastry miodu). Dywany mogą być wełniane (niebarwione i w pełni podlegające recyklingowi).


Kolory ziemi
Charakterystyczna dla stylu eko jest neutralna kolorystyka (tzw kolory ziemi: biele, ciepłe szarości, brązy, beże, antracyt, ochra, zielenie i żółcie, a także kolory nieba – od ciemnego szafiru przez błękity aż po przydymioną biel). Wyroby z surowców odnawialnych, nawet jeśli w pomieszczeniu są nieliczne, przykuwają wzrok. Rozjaśniają najciemniejsze pokoje, świetnie łączą się z jasnym różem i seledynem.


Bambus i ceramika na okrasę
Styl eko uzupełniają dodatki pochodzenia naturalnego – elementy bambusowe, trzcinowe dywany, wiklinowe koszyki. Poza drewnianymi meblami i ozdobami, wpisują się w ten styl także rzeczy ceramiczne w kolorach natury. Na oknach można zawiesić bambusowe rolety, a na podłodze położyć trzcinowy dywan. Jako że beże doskonale komponują się z zielenią, wypada dobrać także ekologiczne osłony donic.

Energooszczędność
Styl eko to również sprzęt, taki jak energooszczędne lodówki, wykorzystujące całą energię wytwarzaną przez sprzęty kuchenne i pralki pozwalające zaoszczędzić energię, wodę oraz środki piorące.
Tags: , , , , , ,

Zostaw komentarz

Polityka prywatności | Regulamin

© 2019 Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz - Projektowanie i wystrój wnętrz | projekty wnętrz