Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne Inspiracje

Styl kolonialny

Powstał z chęci przeniesienia do odległych zakątków brytyjskiego imperium, wiktoriańskiego sznytu. Stanowi ciekawe rozwiązanie dla osób ceniących egzotyczny luksus. Kiedy okazało się, że europejskie drewno nie sprawdza się w tropikalnym klimacie, zaczęto odtwarzać angielskie wzory z egzotycznych drzew. Ciemna tonacja mebli narzuciła kolorystykę stylu, a dalekowschodnia ornamentyka dodała jej smaku. Styl kolonialny roztacza etniczną aurę, jest praktyczny i ponadczasowy.

Egzotyczne gatunki drewna
Styl kolonialny wykreował w modę na na ciemne, egzotyczne gatunki drewna, tj. venge, mahoń, palisander, teak. Stosowane są w nim materiały naturalne: rattan, bambus i wiklina oraz specjalnie preparowany sznurek.

Komfortowa elegancja
Meble kolonialne w unikalny sposób łączą prostotę, wygodę i elegancję. Są masywne i solidne. Mają roztaczać aurę przeszłości toteż stosuje się rozmaite techniki imitujące „ząb czasu”. Tak więc woskowane i polerowane ręcznie „cacka”, są zdobione śladami korników. Meble kolonialne, ze względu na masywność, zdecydowanie lepiej wpisują się w większe przestrzenie.





Barwy natury
Zarówno ze względu na swą egzotykę, jak i praktyczność, styl kolonialny lubował się w przygaszonych kolorach, takich jak brąz, beż i słomkowy. Kontrastowały one z intensywnymi kwiatowymi nadrukami, bardzo wówczas powszechnymi. Kolonialna paleta barw oddaje tropikalną bujność natury. Zazwyczaj ciemne meble najlepiej prezentują się na tle ścian yellow bahama, purpury, ciemnej zieleni i pomarańczy. Bardzo efektowne jest zestawienie mebli z rattanem, surowym drewnem – dębem lub orzechem – bambusowymi matami i niebieskozielonymi ścianami.


Klimat przygody
Kolonialną stylistykę dopełniają wzory zwierzęce, indyjskie tkaniny sari oraz szczegółowe i realistyczne nadruki botaniczne. Elementy wystroju powstawały z praktyczności i dostępności materiału. Ciężkie drewniane świeczniki i skórzane skrzynie podróżne były w owych czasach równie atrakcyjne co funkcjonalne. Obecnie pełnią jedynie funkcje dekoracyjne. Podobnie jest z teleskopami i mapami dekorującymi ściany, które wprowadzają klimat przygody rodem z „W pustyni i w puszczy”. Dywany sizalowe i z trzciny nadają wnętrzu pewną przytulność, a duże rośliny doniczkowe, takie jak paprocie, palmy i orchidee wnoszą naturalne piękno do afrykańskich i azjatyckich wnętrz.

Według projektantów wnętrz, styl kolonialny jest elastyczny i nie poddaje się upływowi czasu. Można go łączyć zarówno z meblami stylizowanymi i klasycznymi, jak i wysokiej jakości nowoczesnymi meblami o minimalistycznej formie.




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *