Projektowanie Wnętrz na Facebook

Styl skandynawski

Opublikowano: 22 października, 2009 Autor:

Styl skandynawski wyrasta z klimatu północy, krótkich dni i niedostatku słonecznego światła. Zatem doskonale nadaje się również dla Polaków, którzy przez prawie pół roku borykają się z szarugami i depresją. Dodajmy jeszcze, że styl ten łączy funkcjonalność i estetykę, a będą to dla wielu argumenty przemawiające za taką właśnie stylistyką.

Biel, ecru, beż
Styl skandynawski to przede wszystkim biel, rozjaśniająca i powiększająca optycznie pokoje. Styl ten jest zatem doskonałym rozwiązaniem dla niewielkich polskich mieszkań. Z ograniczoną przestrzenią współgra również minimalizm, dzięki któremu pomieszczenia nie są „zagracone”. Obok bieli pojawiają się blade, czyste kolory neutralne oraz odcienie beży takie jak ecru czy wrzos. Te mało intensywne barwy są czasami przełamywane ciemnymi, kontrastującymi odcieniami hebanu, kasztanu i grafitu. Dzięki takim kontrastom wnętrze staje się wyraziste i nabiera charakteru.


Funkcje bieli
Białe meble i ściany są doskonałym tłem dla ciemniejszych elementów. Istotę stylu skandynawskiego można sprowadzić do trzech haseł: prostota, naturalność i styl. Dominują w nim meble lekkie, ażurowe. Podobnie jak w stylu ekologicznym, czy rustykalnym preferuje się naturalne materiały, bardzo często drewno w ciepłych, jasnych odcieniach. Biel na tyle stała się znakiem rozpoznawczym stylu, że jesteśmy skłonni przypisywać skandynawski rodowód wielu białym, minimalistycznie urządzonym wnętrzom. Styl skandynawski łatwo jeszcze pomylić z rustykalnym o jasnej kolorystyce. Od stylu wiejskiego odróżnia go wspomniana, lekka forma mebli.

Styl dla aktywnych
Podobnie jak w przypadku minimalizmu styl skandynawski jest kojarzony z młodymi i aktywnymi ludźmi. Ich mieszkania mają stanowić zarówno azyl rodzinny, jak i miejsce spotkań towarzyskich. Osoby prowadzące aktywy styl życia doskonale czują się w nowoczesnych, a zarazem stylowych wnętrzach.
Tags: , , , ,

Zostaw komentarz

Polityka prywatności | Regulamin

© 2019 Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz - Projektowanie i wystrój wnętrz | projekty wnętrz