Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne Inspiracje

Sztuka kontrastu – intrygujące połączenia

Kontrast niewątpliwie ożywia pomieszczenia, przykuwa uwagę i nadaje wnętrzu charakter. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że między kontrastem, a zgrzytem stylistycznym jest bardzo cienka granica. Czasami tylko od dobrej woli zależy, czy uznamy jakieś połączenie za przejaw śmiałości i wczucia stylu, czy też złego smaku. W urządzaniu wnętrz kontrast przejawia przejawia się wielu zestawieniach. Najbardziej potoczne jest zestawianie przeciwstawnych kolorów. Innym obliczem kontrastu jest łączenie różnorodnych materiałów i stylów. Kontrast może stanowić również połączenie określonego materiału i koloru.

Zabawa kolorami
Utrzymane w jednostajnej tonacji wnętrze jest bez wyrazu. Zaleceniem stylistów jest zatem taka aranżacja, by zdecydowane kolorystycznie meble, czy sprzęty, stały na tle neutralnych ścian (biel lub beż). Innym rozwiązaniem są jaskrawe ściany sąsiadujące z wyważonym kolorystycznie wystrojem. Kontrast niekoniecznie musi oznaczać łączenie barwy ciemnej i jasnej, równie dobrze może zaistnieć między jasnymi kolorami. Warunkiem jest to, by jeden był ciepły, a drugi zimny. Kontrast takich barw dodaje pomieszczeniu świeżości i radości. Przykładem może tu być zestawienie cytrusowego pomarańczu i morskiego turkusu. Jest to zestawienie ożywcze, a zarazem harmonijne.


Łączenie stylów
Łączenie stylów, czyli eklektyzm, jest charakterystyczny dla nowoczesnego designu. Wyważone wprowadzanie do nowoczesnego wnętrza antyków, bądź mebli stylizowanych na zabytkowe, daje zawsze ciekawy efekt. Komoda art deco, łóżko kolonialne, czy też Ludwik XVI zawsze doda smaku modernistycznej przestrzeni. Minimalizm często szuka ratunku w meblach w duszą. Stół z frezowanymi nóżkami, elegancką komodę czy witrynę można ładnie skomponować z nowoczesną sofą oraz prostymi dodatkami.

Niewidzialne krzesła
Bardzo często stosowana jest „gra” krzesłami. Okazuje się, że nie muszą być od jednego kompletu. Modernistyczny design może sąsiadować z grubo ciosanym stołem lub na odwrót – kunsztowne krzesełka mogą stać przy plastikowym blacie. Na zaprezentowanej fotografii widać wyrazisty kontrast między przemysłowym parkietem wenge, ciemnym, prawie czarnym stołem i delikatnymi, przezroczystymi krzesłami. Nie ograniczają one optycznie przestrzeni, efektownie załamują światło i zaskakują w zestawieniu z meblami w zupełnie innym stylu.




Zaskakująca podłoga
Wprowadzenie w nowocześnie urządzonej kuchni granitowej podłogi nadaje jej powagi i majestatu. Taki właśnie efekt daje kontrastowe połączenie granitowej Impali z bielą nowoczesnych szafek.


Betonowo-wiklinowo
Projektanci łazienek z jednej strony dążą do uczynienia ich przytulnymi, z drugiej zaś strony pojawił się nurt surowej prostoty. Pojawiają się zatem ściany z betonu, (lub jego) betonu i tafle hartowanego szkła. Aby uchronić łazienkę przed całkowitym zdominowaniem przez zimne, „techniczne” materiały wprowadzono do pomieszczeń drewno i wiklinę.

Zaprezentowane przykłady ukazują różne funkcje kontrastowych połączeń. Kontrast jest uzyskiwany na drodze wzbogacania pomieszczeń przeciwstawnymi barwami czy fakturami, uzupełniania jednego stylu innym (eklektyzm) i równoważenia przestrzeni akcentami różnorodnych tworzyw, by ustrzec ją przed monotonią.




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *