Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Architektura

Szyby, które same się myją

Coraz większe zastosowanie w budownictwie jedno- oraz wielorodzinnym zyskuje w Polsce szkło samoczyszczące. Po innowacyjny produkt sięgają producenci okien i inwestorzy.

Pilkington samoczyszczące szybyPrzedświąteczne mycie okien? Nigdy więcej!

Pilkington IGP, przetwórca szkła architektonicznego, odnotował w ciągu ostatnich trzech lat ponad trzykrotny wzrost sprzedaży szyb zespolonych ze szkłem samoczyszczącym.

Utrzymanie w czystości trudno dostępnych przeszkleń, takich jak okna dachowe, świetliki, ściany i dachy ogrodów zimowych, jest kłopotliwe i pracochłonne. Dlatego coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród inwestorów, jak i producentów okien cieszą się innowacyjne rozwiązania, które pomagają ograniczyć do minimum ten obowiązek. Jednym z nich jest Pilkington Activ – pierwsze na świecie szkło samoczyszczące o podwójnym działaniu, którego zastosowanie w oknach i trudno dostępnych przeszkleniach sprawia, że wymagają one mycia wielokrotnie rzadziej niż te z tradycyjnymi szybami.

Samoczyszczące szyby – jak to działa?

Zewnętrzna powierzchnia szkła Pilkington Activ pokryta jest samoczyszczącą powłoką z dwutlenku tytanu, która spełnia podwójną rolę. Fotokatalityczne właściwości powłoki sprawiają, że zgromadzone na szybie zanieczyszczenia organiczne ulegają rozkładowi pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Dzięki właściwościom hydrofilowym, woda spływa równomiernie po powierzchni szyby, spłukując uwolnione zanieczyszczenia i nie pozostawiając po sobie nieestetycznych zacieków. Wystarczy deszcz czy po prostu spłukanie szyb wodą z węża ogrodowego, by szybko usunąć zanieczyszczenia.

Dodatkową zaletą stosowania szkła samoczyszczącego w przeszkleniach jest poprawa widoczności dzięki ograniczeniu kondensacji pary wodnej. Powłoka sprawia, że zbierająca się na szklanej powierzchni para wodna przybiera formę „filmu wodnego” a nie pojedynczych kropli wody. Dzięki temu, załamanie i rozproszenie światła zostaje ograniczone, dając w efekcie lepszą widoczność. Skroplona para wodna znacznie szybciej znika z powierzchni samoczyszczącej niż z powierzchni szkła niepowlekanego.
Pilkington - samoczyszczące szyby

Sposób na oszczędność?

Wykorzystanie szkła samoczyszczącego jest docenianym rozwiązaniem w przypadku szklanych elewacji budynków mieszkaniowych i komercyjnych. Korzyści doskonale ilustrują wyniki raportu BRE dotyczącego szkła samoczyszczącego Pilkington Activ. Analizie poddano budynki użyteczności publicznej m.in. szkoły, apartamentowce i biurowce, porównując całkowite koszty eksploatacji (z uwzględnieniem kosztów mycia okien) w założonym czasie użytkowania. Jak pokazały wyniki, dzięki zastosowaniu szkła samoczyszczącego w biurowcu, przez cały okres jego eksploatacji, zostanie zużytych prawie 100 tys. litrów wody mniej, a oddziaływanie szkła samoczyszczącego na środowisko jest dziesięciokrotnie niższe niż zwykłych szyb.

– „Jednym z najlepszych przykładów jest budynek firmy BorgWarner w Jasionce k. Rzeszowa, w którym wykorzystano szyby zespolone wykonane m.in. z samoczyszczącego, hartowanego szkła przeciwsłonecznego” – mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę, Szkło Architektoniczne, NSG Group. „Ich odpowiedni dobór w połączeniu z innymi innowacyjnymi rozwiązaniami, pozwolił zmniejszyć poziom zużycia wody o ponad 1/3, a obiekt jako pierwszy w Polsce otrzymał srebrny certyfikat LEED”.

– „Tylko w ciągu ostatnich trzech lat sprzedaż szkła samoczyszczącego z grupy Pilkington Activ wzrosła w Polsce o 300 procent” – mówi Mariusz Kołodziej, Dyrektor Sprzedaży Szkła Architektonicznego w Pilkington IGP. „Jego zalety zaczęli dostrzegać rodzimi inwestorzy indywidualni, ale także producenci okien przeznaczonych na rynki Skandynawii i Wielkiej Brytanii, gdzie szkło tego rodzaju jest powszechnie stosowane ze względu na sprzyjające warunki atmosferyczne i dużą ilość opadów, a także specyfikę systemów okiennych, których mycie wymaga zaangażowania wyspecjalizowanych firm i stanowi wysoki koszt”.

Mycie okien do lamusa?

Biorąc pod uwagę sprzyjające warunki klimatyczne w Polsce i dość szybki zwrot z inwestycji, wiele wskazuje na to, że szyby samoczyszczące na stałe i na szeroką skalę zagoszczą w polskiej architekturze mieszkaniowej i komercyjnej. Początek jesieni to doskonały moment, by przyjrzeć się jak w praktyce działa ten innowacyjny produkt.

 
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *