Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne Pokój dzienny Inspiracje

Szyny sufitowe – funkcjonalny i estetyczny system

Łatwe i szybkie zawieszanie zasłon to jedna z głównych zalet szyn sufitowych, stosowanych coraz częściej jako alternatywa dla klasycznego karnisza. Ważną cechą tego rozwiązania jest też jego minimalistyczny, nowoczesny design, który otwiera szerokie pole do tworzenia interesujących aranżacji.
okno z zasłonami

Czym są szyny sufitowe i do czego służą?

Szyny sufitowe to rozwiązanie łączące prostotę z funkcjonalnością. Montowane na suficie listwy są wyposażone w tory, po których można przesuwać żabki lub agrafki, wzdłuż całej długości. Ze względu na otwieraną konstrukcję, montaż żabek jest bardzo prosty, możliwe jest także instalowanie na szynie żabek już przyczepionych do materiału, co znacznie zwiększa komfort pracy. Montaż do sufitu za pomocą kołków sprawia, że szyny są stabilne i mogą przenosić wysokie obciążenia. Stanowią dobre rozwiązanie nawet do grubych i ciężkich zasłon.

Rodzaje szyn sufitowych

Istnieją dwa podstawowe rodzaje szyn sufitowych: szyny sufitowe aluminiowe – https://manufakturarzeczy.pl/szyny-sufitowe-aluminiowe oraz wykonane z PCV. Oba rozwiązania spełniają te same funkcje, jednak wersje aluminiowe wykazują się wyższą sztywnością i niezawodnością systemu przesuwu. Charakteryzują się także bardziej nowoczesnym wyglądem, dającym większe możliwości aranżacyjne. Są także dostępne w różnych kolorach. Zaletą szyn sufitowych z PCV jest za to niższa cena.

Drugi podział szyn sufitowych jest związany z liczbą torów, w jakie są wyposażone. Najczęściej spotykane są rozwiązania jedno lub dwutorowe. Coraz częściej wybieraną alternatywą dla nich są szyny trzytorowe, dające szerokie pole manewru pod względem zawieszanych materiałów. Jednotorowe szyny sprawdzają się w pomieszczeniach, w których nie zależy nam na pełnym blokowaniu dopływu słońca (okno od strony północnej lub zamontowane rolety). Chcemy zawiesić tylko np. lekką firankę. Dwutorowe szyny pozwalają na zawieszenie osobno np. firanki i zasłon, co da nam pełne pole manewru w odsłanianiu i zasłanianiu okna. Szyny trzytorowe najczęściej stosuje się, by zwiększyć dystans pomiędzy torami (np. pomiędzy firaną i zasłoną). Wówczas można pozostawić środkowy tor niezapełniony. Ciekawą formą wykorzystania trzeciego toru jest także zawieszenie dodatkowego materiału, np. na przestrzeni ściennej wykraczającej poza okno. Wśród spotykanych rozwiązań znajdziemy także montaż dwóch lub więcej szyn sufitowych jednotorowych obok siebie. Takie rozwiązanie pozwala na indywidualny wybór dystansu pomiędzy zawieszanymi materiałami.
Jak wybrać szyny sufitowe do swojego domu lub mieszkania?

Wybierając szyny sufitowe warto zastanowić się nad funkcją, jaką w danym pomieszczeniu mają spełniać firany czy zasłony. Jeżeli będzie to wyłącznie funkcja dekoracyjna, możemy rozważyć opcję minimalistyczną, np. z szyną sufitową jednotorową. Jeżeli zasłony mają spełniać funkcję praktyczną, blokując wpadające przez szyby słońce, zdecydujmy się na bardziej złożony system. Warto dopasować także szyny do innych elementów wnętrza. Są one zazwyczaj dostępne w popularnych kolorach, jak czerń czy biel. Wielu nabywców wybiera jednak naturalny, chromowany odcień aluminium.

Decydując się na szyny sufitowe zamiast klasycznego karnisza, zwróćmy także uwagę na warunki montażu. Rozwiązania sufitowe są często wybierane z powodów praktycznych – kiedy użytkownik nie ma pewności, czy w ścianie nad oknem nie przebiegają przewody elektryczne lub nie ma tam elementów instalacji grzewczej. Często takie rozwiązanie sprawdzą się także tam, gdzie odległość pomiędzy oknem a sufitem jest zbyt mała, by zamontować karnisz ścienny. Montując szyny sufitowe warto zwrócić uwagę na to, by były one szersze od okna – tak by umożliwić jego całkowite odsłonięcie. Jednocześnie nie powinny zajmować miejsca na całej długości sufitu, by umożliwić instalację żabek lub agrafek, także z zapiętym do nich materiałem.

Szyny sufitowe sprawdzają się zarówno w skromnych, minimalistycznych pomieszczeniach, jak i przestronnych salonach z dużą liczbą okien o pokaźnych rozmiarach. Oferowane przez nie możliwości aranżacyjne, funkcjonalność i prostota montażu są doceniane zarówno przez profesjonalnych projektantów jak i indywidualnych użytkowników.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *