Projektowanie Wnętrz na Facebook

Toaletowe dylematy, czyli jak urządzić toaletę?

Opublikowano: 20 września, 2014 Autor:

Nie ma nic bardziej irytującego niż uciążliwe kłótnie domowników o dostęp do łazienki. Ilość takich sytuacji możemy ograniczyć już na etapie planowania domu czy mieszkania. Samodzielna toaleta to optymalne rozwiązanie. Podpowiadamy jak urządzić ją, by była funkcjonalna.

Rozmieszczenie elementów toalety

Plan lazienki - Grupa ArmaturaPomieszczenie przeznaczone na osobną toaletę charakteryzuje się zwykle ograniczonym metrażem. Wyposażenie go w dopasowany wymiarowo sedes staje się kwestią decydującą dla jego funkcjonalności. Wybierając ceramikę sanitarną warto zwrócić uwagę również na stopień jej dostosowania do specyficznych potrzeb domowników. Oferta rozwiązań zwiększających komfort korzystania z toalety jest bardzo szeroka. Decydując się na remont, dobrze mieć świadomość dostępnych udogodnień.

Miska sedesowa – kompaktowa czy podwieszana?

Parametry, jakimi powinna charakteryzować się miska sedesowa w dużej mierze zależą od wielkości pomieszczenia. Gdy przestrzeń, którą dysponujemy jest niewielka, zastosowanie znajdują przede wszystkim modele kompaktowe o całkowitej długości 63 cm. Wybór krótszej niż standardowa ceramiki pozwoli nam na zaoszczędzenie miejsca bezpośrednio przed miską.

By przekonać się przed zakupem, czy mamy wystarczająco dużo miejsca na model o typowych wymiarach, warto sprawdzić, czy wolna przestrzeń przed będzie mieć 60 na 60 cm. Utrzymanie takiego pola pozwoli na wygodne siadanie i wstawanie. Zapewni również komfort czyszczenia ceramiki.
– „W pomieszczeniach o ograniczonym metrażu sprawdzą się także miski wiszące, zamontowane na stelażu podtynkowym. Tego typu instalacja pozwala na ukrycie zbiornika spłukującego, a powstała w ten sposób zabudowa może posłużyć jako praktyczna półka na łazienkowe akcesoria. Co równie ważne, zamontowanie ceramiki podwieszanej ułatwi utrzymanie czystości poprzez wyeliminowanie trudno dostępnych miejsc typowych dla modeli standardowych, takich jak załamania czy miejsce styku odpływu z podłogą.” – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

Strefa umywalkowa

Umywalka - Grupa ArmaturaStandardowa długość umywalek dedykowanych niewielkim pomieszczeniom wynosi od 25 do 35 cm. Takie wymiary gwarantują wygodne mycie rąk, przy minimalnym wykorzystaniu cennej przestrzeni. Oszczędność miejsca umożliwiają także modele o zaokrąglonych brzegach oraz takie, które pozwalają na umiejscowienie baterii z boku. Ponieważ ograniczona przestrzeń toalety często eliminuje możliwość instalacji umywalki w zestawie z szafką, najpraktyczniejszy staje się wybór modelu wiszącego. Decydując się na to rozwiązanie, powinniśmy pamiętać o montażu ceramiki na wysokości od 75 do 85 cm oraz – jeszcze przed zakupem – zastanowić się nad dopasowaniem do niej odpowiedniej baterii. Jaki model sprawdzi się w toalecie?

– „Podstawowy problem, jaki może pojawić się przy źle zorganizowanej przestrzeni umywalkowej to rozchlapywanie wody, wynikające z niedopasowania armatury lub niewłaściwej wysokości jej montażu w przypadku modeli ściennych. W przypadku wariantów stojących, przy niewielkich umywalkach sprawdzą się baterie o zwartej konstrukcji i wyważonych proporcjach, wyposażone w krótką wylewkę. Decydując się natomiast na zamontowanie armatury ściennej, najważniejszą kwestią pozostaje prawidłowa wysokość jej umiejscowienia – 25 do 35 cm ponad umywalką.” – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

Akcesoria toaletowe

Ograniczony metraż pomieszczenia determinuje oszczędny i przemyślany dobór akcesoriów. Kupując mydelniczkę lub dozownik, warto wybrać modele ścienne, które nie wymagają dodatkowego miejsca na umywalce. Środki chemiczne, ręczniki, produkty higieniczne czy dodatkowy papier toaletowy możemy schować w narożnej szafce, umiejscowionej nad miską sedesową. Takie rozwiązanie gwarantuje również wysoki poziom bezpieczeństwa, szczególnie jeśli domownikami są dzieci. Daje nam pewność, że dostęp do detergentów będzie trudniejszy niż w przypadku przechowywania ich w szafce bezpośrednio pod umywalką. Decydując się na wyposażenie toalety w tego typu mebel, warto pomyśleć o wykorzystaniu go do nadania pomieszczeniu wizualnej głębi. Efekt optycznego powiększenia uzyskamy dzięki wyborowi modelu z wbudowanym lustrem na powierzchni frontu. Dobrym rozwiązaniem będzie również utrzymanie całości wystroju w jasnej kolorystyce.
Tags: , ,

Zostaw komentarz

Polityka prywatności | Regulamin

© 2019 Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz - Projektowanie i wystrój wnętrz | projekty wnętrz