Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne Łazienka

Wanna akrylowa – czy warto?

Najczęściej wybierane przez Polaków wanny to wanny akrylowe. Jakie jest podłoże ich popularności? Czy naprawdę warto je kupować?

Wanna akrylowaCo to jest akryl i dlaczego robi się z niego wanny?

Akryl to metakrylan metylu. Jest tworzywem sztucznym, które daje się swobodnie kształtować. Wykonane z niego przedmioty mogą przybierać najbardziej wymyślne kształty. Moda na akryl nastała w latach 90. XX w., kiedy to znacznie poszerzyła się oferta rynkowa sprzętów do łazienki. Królowały wówczas wanny profilowane z siedziskami, czy podgłówkami. W wannach stalowych czy żeliwnych takich kształtów nie można było uzyskać.

Zdrowa wanna akrylowa

W porównaniu do wanien emaliowanych, wanny akrylowe można uznać za zdrowsze dla użytkowników. Te pierwsze, czyszczone, np. zbyt żrącymi środkami lub zbyt mocno szorowane, z czasem matowieją i robią się porowate. Brud osadza się na powierzchni wanny, wchodzi w zagłębienia emalii i trudno jest go usunąć. Trzeba stosować coraz mocniejsze środki i coraz bardziej szorować, co dodatkowo niszczy wannę. Wanny akrylowe są łatwiejsze w czyszczeniu, nawet gdy nieodpowiednia pielęgnacja doprowadzi do ich zmatowienia.
Plusy akrylu

Zaletą wanien akrylowych jest także łatwe czyszczenie. Są gładkie i cieplejsze w dotyku niż produkty z innych tworzyw. Można w nich bez problemu zamontować hydromasaż i naprawić powierzchniowe zarysowania, praktycznie bez pozostawienia śladu po naprawie. Są dźwiękochłonne, ważą najmniej ze wszystkich rodzajów wanien, są łatwe w transporcie i montażu. Utrzymują temperaturę wody lepiej niż wanny stalowe, chociaż gorzej niż żeliwne. Czy to w tych zaletach tkwi tajemnica popularności wanien akrylowych? Nie tylko. W porównaniu do konkurencyjnych produktów, są po prostu najtańsze.

Zakup wanny akrylowej – uważaj na chińszczyznę

Kupując wannę akrylową powinniśmy zapoznać się z odpowiednimi wymaganiami i normami europejskimi, a następnie sprawdzić, czy interesujący nas produkt je spełnia. Popularność wanien akrylowych sprawiła, że w celu obniżenia kosztów wiele tego typu produktów jest wytwarzanych w Chinach. Niska cena nie idzie w parze z jakością. Chińskie wanny pękają, szybko żółkną, nie są odporne na zarysowania. Trzeba wymieniać je szybciej niż produkty lepszej jakości, a to zwykle wiąże się z dużymi kosztami demontażu starej i montażu nowej wanny.
Minusem wanny akrylowej jest stosunkowa trudna stabilizacja. Dlatego warto dokupić do niej odpowiedni stelaż do zamontowania oraz obudowy.Wanna w wannie - renowacja akryl

Akrylowa renowacja starej wanny

Akryl dzięki swojej plastyczności nadaje się do przeprowadzania renowacji starych wanien (żeliwnych, stalowych). Renowacja polega na osadzeniu w starej wannie nowej wanny akrylowej. Wkład dobrze się dopasowuje, a elementy skleja dwuskładnikową pianą. Stara wanna jest całkowicie zakryta i pełni wyłącznie funkcję mocnego stelażu. Koszty zabiegu renowacyjnego są stosunkowo niewielkie wobec zakupu nowej wanny. Zajmuje on także niewiele czasu. Wanna po takiej renowacji jest trwalsza i bardziej odporna na wszelkie pęknięcia. Lepiej także trzyma ciepło. Oferta wkładów akrylowych jest bardzo szeroka i obejmuje wszystkie standardowe rozmiary wanien.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *