Najczęściej wybierane przez Polaków wanny to wanny akrylowe. Jakie jest podłoże ich popularności? Czy naprawdę warto je kupować?
Co to jest akryl i dlaczego robi się z niego wanny?
Akryl to metakrylan metylu. Jest tworzywem sztucznym, które daje się swobodnie kształtować. Wykonane z niego przedmioty mogą przybierać najbardziej wymyślne kształty. Moda na akryl nastała w latach 90. XX w., kiedy to znacznie poszerzyła się oferta rynkowa sprzętów do łazienki. Królowały wówczas wanny profilowane z siedziskami, czy podgłówkami. W wannach stalowych czy żeliwnych takich kształtów nie można było uzyskać.
Zdrowa wanna akrylowa
W porównaniu do wanien emaliowanych, wanny akrylowe można uznać za zdrowsze dla użytkowników. Te pierwsze, czyszczone, np. zbyt żrącymi środkami lub zbyt mocno szorowane, z czasem matowieją i robią się porowate. Brud osadza się na powierzchni wanny, wchodzi w zagłębienia emalii i trudno jest go usunąć. Trzeba stosować coraz mocniejsze środki i coraz bardziej szorować, co dodatkowo niszczy wannę. Wanny akrylowe są łatwiejsze w czyszczeniu, nawet gdy nieodpowiednia pielęgnacja doprowadzi do ich zmatowienia.
Plusy akrylu
Zaletą wanien akrylowych jest także łatwe czyszczenie. Są gładkie i cieplejsze w dotyku niż produkty z innych tworzyw. Można w nich bez problemu zamontować hydromasaż i naprawić powierzchniowe zarysowania, praktycznie bez pozostawienia śladu po naprawie. Są dźwiękochłonne, ważą najmniej ze wszystkich rodzajów wanien, są łatwe w transporcie i montażu. Utrzymują temperaturę wody lepiej niż wanny stalowe, chociaż gorzej niż żeliwne. Czy to w tych zaletach tkwi tajemnica popularności wanien akrylowych? Nie tylko. W porównaniu do konkurencyjnych produktów, są po prostu najtańsze.
Zakup wanny akrylowej – uważaj na chińszczyznę
Kupując wannę akrylową powinniśmy zapoznać się z odpowiednimi wymaganiami i normami europejskimi, a następnie sprawdzić, czy interesujący nas produkt je spełnia. Popularność wanien akrylowych sprawiła, że w celu obniżenia kosztów wiele tego typu produktów jest wytwarzanych w Chinach. Niska cena nie idzie w parze z jakością. Chińskie wanny pękają, szybko żółkną, nie są odporne na zarysowania. Trzeba wymieniać je szybciej niż produkty lepszej jakości, a to zwykle wiąże się z dużymi kosztami demontażu starej i montażu nowej wanny.
Minusem wanny akrylowej jest stosunkowa trudna stabilizacja. Dlatego warto dokupić do niej odpowiedni stelaż do zamontowania oraz obudowy.
Akrylowa renowacja starej wanny
Akryl dzięki swojej plastyczności nadaje się do przeprowadzania renowacji starych wanien (żeliwnych, stalowych). Renowacja polega na osadzeniu w starej wannie nowej wanny akrylowej. Wkład dobrze się dopasowuje, a elementy skleja dwuskładnikową pianą. Stara wanna jest całkowicie zakryta i pełni wyłącznie funkcję mocnego stelażu. Koszty zabiegu renowacyjnego są stosunkowo niewielkie wobec zakupu nowej wanny. Zajmuje on także niewiele czasu. Wanna po takiej renowacji jest trwalsza i bardziej odporna na wszelkie pęknięcia. Lepiej także trzyma ciepło. Oferta wkładów akrylowych jest bardzo szeroka i obejmuje wszystkie standardowe rozmiary wanien.