Wiele osób marzy o relaksie i odprężeniu, jakich można doświadczyć w saunie. Są tacy, którym wciąż kojarzy się ona z luksusem. Warto jednak rozważyć, czy nie nie sprawić sobie na co dzień przyjemności, która wcale nie musi być rujnująca dla naszej kieszeni. Fakt, że relaks w saunie korzystnie wpływa na nasz system krążenia, reguluje bilans wodny i wzmacnia układ odpornościowy, dodatkowo powinien nas skłonić do zaznajomienia z fińskim wynalazkiem.
Nie rób tego sam
Wykonanie sauny jest dość skomplikowanym przedsięwzięciem, toteż warto zlecić je specjalistom, którzy ocenią również przydatność wyznaczonego do tego celu miejsca. Najprostsza jest technologia wykonywania sauny z paneli, zgodnie z modelami proponowanymi przez firmy. Jeśli jednak pomieszczenie przeznaczone na saunę ma nieregularny kształt, należy zindywidualizować projekt w celu optymalnego wykorzystania przestrzeni. Jedną z najważniejszych decyzji jest zakup odpowiedniego pieca. Najpopularniejsze są elektryczne, choć występują również piece na drewno. Moc pieca powinna być dostosowana do kubatury sauny, tak by na 1m³ powinien przypadał 1 kW mocy. W saunach niedużych, 1-2 osobowych, wystarczy piec zasilany prądem jednofazowym. Sauny większe wymagają trójfazowego. Piece w większości wymagają odpowiednich kamieni, które akumulują ciepło. Ich ilość powinna odpowiadać mocy pieca. Nie mogą to być zwykłe polne kamienie, bo mogłyby popękać i uszkodzić urządzenie. Kamienie pozwalają też korzystać z mokrej łaźni fińskiej – w czasie kąpieli trzeba je od czasu do czasu polewać wodą, by napełnić pomieszczenie parą.
Właściwa sauna we właściwym miejscu
Wbrew pozorom na samą saunę wcale nie potrzeba dużo miejsca. Są w ofercie kabiny jednoosobowe, które zajmują powierzchnię ok 1,5 -2 m². Jeśli jednak dysponujemy większą przestrzenią, a domu znajdują się amatorzy wspólnej kąpieli, warto pokusić się o kupno sauny 3 lub 4 osobowej. Pomieszczenie musi być odpowiednio wysokie – min. 2 m. Nie spodziewajmy się jednak, że wystarczy wygospodarować miejsca na kabinę i sprawa jest załatwiona. Wokół niej powinna się bowiem znajdować tzw. przestrzeń sucha, czyli miejsce, w którym można się rozebrać, wytrzeć ciało po kąpieli pod prysznicem i wypocząć na leżance. Podstawowym warunkiem, który musi być spełniony, byśmy w ogóle mogli rozważać instalację sauny jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Istotne jest również doprowadzenie zasilania do pieca. Jeśli kabina sauny jest połączona z kabiną prysznicową, musi posiadać również ujęcie ciepłej i zimnej wody oraz odpływ.
Od standardu do luksusu
Rozpiętość cenowa saun jest bardzo duża. Kupimy sauny w wyposażeniem standardowym poniżej 10 tys. jak i modle luksusowe powyżej 100 tys. Wszystko zależy od tego na jaki komfort się zdecydujemy. Sauna może być wyposażona w elementy do aromaterapii i relaksujące oświetlenie, a także wyłożona płytkami ceramicznymi. Sauny bywają wyposażone w panele sterujące temperaturą i wilgotnością powietrza. Ciekawą innowacją są automatyczne rozpylacze, które z zaprogramowaną wcześniej częstotliwością zraszają kamienie wodą – czystą lub z dodatkiem esencji zapachowych. Możemy kupić sauny wyposażone w ergonomiczne oparcia, szerokie powierzchnie do leżenia i zagłówki. Jeśli chcemy by sauna spełniała ni tylko funkcje praktyczne, możemy zakupić towar łączący parametry z odpowiednim wzornictwem. Cena jest w dużym stopniu uzależniona od rodzaju drewna użytego do wykończeń. Wzrasta znacząco również wówczas, gdy decydujemy się na saunę połączoną z kabiną prysznicową. Tylna ściana może być szklana i podświetlana diodami. Oczywiście są kabiny wyposażone w sprzęt nagłaśniający na pilot, (którym dodatkowo można sterować temperaturą, wilgotnością powietrza i oświetleniem) oraz telewizor, odtwarzacz DVD i chłodziarkę. Na cenę oprócz materiałów wpływa oczywiście moc pieca.
Ciepło, gorąco
Warto wiedzieć, że możemy zdecydować się na różne sesje i rodzaje saun, różniące się przede wszystkim temperaturą i wilgotnością:
- Sauna sucha, zwana staroszwedzką. Idealna dla twardzieli, ponieważ kąpiel w niej odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze (90º C przy podłodze i 130º C pod sufitem) i suchym powietrzu (10% wilgotności).
- Sauna fińska, zwana też mokrą – polega na przebywaniu w średniej temperaturze (od 60º C do 90ºC) i dużej, dostosowanej wilgotności powietrza (od 20 do 50%).
- Sauna parowa, równie pouplarna jak fińska. Tu temperatura jest stosunkowo niska (maksymalnie 55ºC), a wilgotność bardzo duża (do 100%).
- Sauna turecka, zwana też łaźnia turecką. Kabiny nie są wykonane z drewna, ale ze szkła i aluminium. Przebywając w stosunkowo niewysokiej temteraturze (40 -55ºC) i wysokiej wilgotności powietrza (100ºC) nie mamy szans się wypocić (wilgotne powietrze nie wchłania bowiem potu), ale za to możemy rozgrzać organizm od wewnątrz.
W tej chwili sauna przestała być produktem luksusowym. Jeżeli przy planowaniu budowy domu lub chociażby podczas projektu remontu – dostatecznie szybko uwzględnimy saunę w planach. Korzyści dla naszego zdrowia są zresztą nieocenione i bezwartościowe.