Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne Inspiracje Architektura

Zadaszenie tarasowe – jaki rodzaj wybrać?


Zadaszenia-tarasowe-Sierra-PalramW polskim klimacie, zadaszenie tarasu jest niezbędne, aby można było przyjemnie spędzać na nim czas przez większą część roku. Wybór zadaszenia należy solidnie przemyśleć i dostosować do swojego budynku.

Rodzaje zadaszeń tarasowych

Każdy, kto zdecydował się na budowę tarasu przed własnym domem chciałby mieć możliwość jak najczęstszego korzystania z jego zalet. Śniadanie na powietrzu, odpoczynek na hamaku, a może wieczorne spotkanie przy grillu? Wszystkie podobne plany może skutecznie pokrzyżować pogoda. Deszcz czy ostre słońce są w stanie natychmiastowo odebrać nam przyjemność z zaplanowanego relaksu. Aby ustrzec się przed tego typu sytuacjami, warto zamontować zadaszenie tarasowe.

Podstawową funkcją, którą powinno spełniać zadaszenie tarasowe jest ochrona przez warunkami atmosferycznymi. Wydaje się to oczywiste, jednak w rzeczywistości niektóre typy zadaszeń chronią tylko częściowo lub tylko przed niektórymi niedogodnościami. Dobrym przykładem jest tu markiza przeciwsłoneczna. Jest to rozwiązanie stosunkowo tanie, dające dość dużą swobodę w zakresie wyboru wzoru czy kolorystyki dopasowanej do elewacji domu. Niestety rozpostarty nad tarasem materiał jest w stanie ochronić nas tylko przed słońcem i to niezbyt ostrym. W przypadku opadów deszczu czy pojawienia się silnego wiatru, markizę trzeba zwinąć (ręcznie lub automatycznie, w zależności od wybranej wersji), a wtedy wszystkie rzeczy umieszczone na tarasie zostają zdane na pastwę warunków atmosferycznych. Dodatkowym utrudnieniem w posiadaniu markizy jest konieczność jej wysuszenia po opadach deszczu. Jeżeli zwiniemy ją w trakcie opadów, musimy pamiętać o tym, by zaraz po ich ustaniu rozwinąć materiał. Zwinięty w mokrą belkę przez dłuższy czas zostanie narażony na powstawanie pleśni.

O wiele skuteczniejszym rozwiązaniem niż markizy są zadaszenia tarasowe montowane na stałe. Stabilna konstrukcja powinna opierać się na metalowych słupach, solidnie osadzonych w podłożu. Istnieje oczywiście możliwość wykonania szkieletu zadaszenia z drewna, jednak jest  to rozwiązanie wymagające konserwacji i stosunkowo mniej trwałe. Umieszczając słupy nośne, najlepiej rozplanować je tak, by nie były umieszczone w świetle okien budynku. Wówczas przez cały rok będą rzucać cień, zmniejszając ilość światła wpadającą do budynku. Ten sam problem może generować oczywiście także pokrycie dachowe. W przypadku obecności okien w okolicy tarasu, słabym rozwiązaniem okazuje się pokrycie dachu blachodachówką lub gontem. Zdecydowanie lepsze będzie przeźroczyste pokrycie dachowe, przepuszczające niemal całe padające nań światło, a jednocześnie filtrujące szkodliwe promienie UV. Przykłady możemy znaleźć oglądając zadaszenia tarasów ogrodosfera.pl, gdzie zaprezentowano wiele przykładów zastosowania płyt poliwęglanowych. Poliwęglan to bardzo lekki materiał, charakteryzujący się przepuszczalnością światła na poziomie ponad 90%. Płyty mocowane są z reguły na profilach aluminiowych, które nie zajmują zbyt wiele miejsca, a przez to nie ograniczają powierzchni nasłonecznienia. Profesjonalnie zamontowane płyty poliwęglanowe (odpowiednio założone uszczelki, zabezpieczenie zakończeń kanalików płyt przed przedostawaniem się brudu itp.) będą wyglądały estetycznie przez długie lata oraz chroniły zarówno przed słońcem jak i przed deszczem czy śniegiem. Warto zadbać o odpowiedni kąt nachylenia zadaszenia tarasowego, aby uniknąć zimowego zalegania śniegu. Dobrym rozwiązaniem jest także system rynnowy. Odpowiednim doradztwem w tym zakresie służą architekci oraz firmy zajmujące się produkcją i montażem zadaszeń tarasowych.

Aluminiowe-zadaszenie-ogrodowe-Feria-Palram
Aluminiowe zadaszenie ogrodowe Feria Palram, fot. Ogrodosfera.pl




Zadaszenie tarasowe, które wygląda dobrze

Jeżeli pod dachem tarasu nie znajdują się okna budynku, możemy oczywiście rozważyć montaż zadaszenia z blachodachówką czy gontem. Musimy jednak wówczas zastanowić się nad kwestią estetyki – czy wybrana blacha pasuje do pokrycia całego domu? Czy bryła tarasu w naturalny sposób komponuje się z resztą domu? W niektórych przypadkach możemy w tej kwestii potrzebować pomocy architekta. Choć dachówka czy gont doskonale chronią przed deszczem czy śniegiem, w ogóle nie przepuszczają światła słonecznego, co – w zależności od planu tarasu – może oznaczać obecność stale zacienionych punktów. Warto rozważyć to już na etapie projektu.

Obecnie większość inwestorów, decydujących się na budowę tarasu przed domem, decyduje się na zadaszenia z poliwęglanu. Powodem jest nie tylko panująca moda, ale także uniwersalność tego rozwiązania i jego estetyka. Poliwęglanowe zadaszenia świetnie nadają się do budowy zdobywających coraz większą popularność ogrodów zimowych. Wówczas oprócz zadaszenia, montuje się także przeźroczyste ściany z płyt poliwęglanowych z drzwiami przesuwnymi. Taka konstrukcja pozwala cieszyć się możliwością korzystania z tarasu nie tylko w ciepłe i słoneczne, ale także w wietrzne czy chłodne dni.

 

Ogrody-zimowe-szary-ogrod-zimowy-z-aluminium-Veranda-Sanremo
Ogród zimowy z płyt poliwęglanowych, fot. Ogrodosfera.pl




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *