Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Architektura

Jakie schody na poddasze wybrać?

Właściciele domków jednorodzinnych niemal zawsze borykają się z problemem budowy odpowiedniego wejścia na poddasze/strych. Optymalnie dobrane schody powinny być wygodne, ale jednocześnie nie mogą zajmować zbyt wiele miejsca…

Wybór schodów na poddasze

schody prosteMałe domki muszą być odpowiednio zagospodarowane, by można było w nich zmieścić wszelkie niezbędne media. Często liczy się każdy metr kwadratowy. Dodatkową przestrzeń można wygospodarować na poddaszu. Już na etapie projektowania domu trzeba dokładnie zastanowić się nad problemem dostępu na strych.

Ze schodami na poddasze wiąże się wycięcie dużego otworu w stropie. Jego wymiary muszą być dopasowane do typu schodów, jakie zamierzamy zastosować. Typów jest kilka. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Schody proste – klasyczne czy nowoczesne kręcone

schody kręconeTypowe, proste schody, ustawione pod odpowiednim kątem zapewnią optymalny komfort. Łatwo można po nich wejść, a nawet wnieść niezbędne przedmioty. Niestety zajmują sporo miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie schodów przy ścianie w taki sposób, aby przestrzeń pod nimi nadawała się do zabudowy – można zrobić tam półki czy szafki.

Gdy miejsca jest mniej warto zastanowić się nad schodami kręconymi. Ich zaletą jest efektowny i nowoczesny wygląd. Są jednak mniej praktyczne niż schody proste. Ciężej jest wnosić po nich różne przedmioty. Kręcone schody zajmują nieco mniej metrażu niż schody proste, ale również niemało. Przede wszystkim zajmowana przestrzeń nie jest w tym przypadku prostokątna i podłużna, a bardziej kwadratowa. Schody kręcone nie nadają się do zabudowy, ale można postawić pod nimi np. wolnostojące szafki.




Schody strychowe i modułowe – wybór dla minimalistów

schody strychowe FakroGdy miejsca jest jeszcze mniej, a poddasze traktowane jest raczej jako strych, a nie dodatkowe mieszkanie, można zastanowić się nad schodami strychowymi. To bardzo ergonomiczne i przede wszystkim tanie rozwiązanie. Wymaga niewielkiego otworu w stropie. Schody na co dzień są schowane w suficie. Gdy chce się wejść na górę trzeba otworzyć właz i rozsunąć składaną drabinkę. Obecnie propozycje producentów tego typu schodów są coraz ciekawsze. Schody strychowe rozkładane są pod dość wygodnym kątem, a schodki nie przypominają już zwykłej drabiny. Co więcej mogą posiadać metalową poręcz.

Schody strychowe mają jednak swoje podstawowe wady – są wąskie i niewygodne. Bardzo trudno wnieść po nich cokolwiek na górę. To optymalne rozwiązanie, jeśli nie mamy w planach zabudowy strychu, lub jeśli chcemy zapewnić tam dostęp na jakiś czas – aż do remontu i budowy ,,prawdziwych” schodów.

Rozwiązaniem kompromisowym są schody modułowe, które wciąż na naszym rynku uchodzą za pewną nowość. Są to gotowe schody, które podczas montażu można ułożyć w wiele, dowolnie wybranych konfiguracji. Dzięki temu, że można poprowadzić je częściowo prosto, częściowo zaś zakręcić, nadają się do montażu w pomieszczeniach o niewielkiej ilości miejsca. Do każdej konfiguracji można także dopasować poręcz. Zaletą tego typu schodów jest mobilność, wadą niski komfort użytkowania. Zazwyczaj stopnie są niewielkie i wąskie. Schody zajmujące niewiele miejsca są też strome. Niemniej jednak komfort ich użytkowania jest wyższy niż schodów strychowych.schody modulowe

Pamiętaj o izolacji przed montażem schodów

Warto pamiętać o tym, że otwór niezbędny do montażu schodów zaburza obieg ciepła w pomieszczeniu. Ciepło ucieka ku górze, więc jeśli posiadamy niezagospodarowany i nieogrzany strych, zadbać trzeba o odpowiednią izolację – inaczej w pomieszczeniu, w którym znajdują się schody będzie zawsze chłodniej niż w innych, podobnie ogrzewanych.




1 KOMENTARZ

  1. polecam zobaczyc ten artykuł kreocen.pl/kreowskaz/2014/styczen.html?page=67

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *