Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne

Planujesz ogród? Pomyśl, ile czasu będziesz mógł mu poświęcić!

Przy planowaniu ogrodu najważniejszy jest przemyślany projekt. Musimy wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne i potencjał terenu, ale przede wszystkim własne możliwości i czas, jaki możemy przeznaczyć na pielęgnację roślin.

Jak wybrać rośliny do ogrodu?

Rośliny, podobnie jak zwierzęta, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, poświęcenia im czasu oraz zaangażowania ze strony właściciela. Aby stworzyć ogród bez wysiłku, najlepiej wybrać sprawdzone gatunki, które nie wymagają wiele uwagi w ciągu roku.

Kamila Tomasiewicz, architekt krajobrazu – „Planując ogród, należy pomyśleć o roślinach tak, jak o zwierzętach. One również wymagają regularnego karmienia, pojenia oraz podarowania im odrobiny uwagi i miłości. Jeśli ogród powstaje dla rodziny z dziećmi, najlepiej zaproponować sprawdzone, niekłopotliwe gatunki, które nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych w ciągu sezonu. Wtedy istnieje pewność, że ogród będzie wyglądał dobrze” – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Kamila Tomasiewicz, architekt krajobrazu z Autorskiej Pracowni Architektury Krajobrazu „Jardin”.

Tuje – niewielki koszt i szybki wzrost

Najpopularniejszymi roślinami ogrodowymi w Polsce są tuje, zwane także żywotnikami. Krzewy te cenione są m.in. za dużą powierzchnię zapewniającą osłonę oraz przyjemny, żywiczny zapach.

– „Ich niewątpliwą zaletą jest niski koszt i szybki wzrost. Jednak krzew ten potrzebuje dużo słońca, co nie zawsze zapewnia mu polski klimat. Ponadto, niewłaściwa pielęgnacja, jak np. zbyt rzadkie podcinanie, powoduje, że tuje zaczynają chorować i tracą piękny wygląd. Istnieją ciekawe alternatywy dla tui. Przykładowo, aby stworzyć w ogrodzie intymny zakątek, można zastosować pnącza lub posadzić cisy. Te ostatnie rosną o wiele wolniej, ale są zdecydowanie ładniejsze.” – dodaje ekspertka.

Jak dobrym ogrodnikiem jesteś?

OgródStan roślin zależy nie tylko od zaangażowania, ale i umiejętności ogrodnika. Należy dokładnie obserwować wygląd kwiatów i krzewów, by w razie potrzeby zmienić sposób pielęgnacji.

– „To, co bywa nazywane „ręką do kwiatów” to nic innego jak wnikliwa obserwacja. W dzisiejszych czasach ułatwia ją internet, za pomocą którego można sprawdzić to, czy dany okaz rozwija się prawidłowo, jak zneutralizować przyczyny pewnych zaburzeń oraz umiejętnie pielęgnować roślinę, by cieszyła wzrok jak najdłużej.” – opowiada Kamila Tomasiewicz.

Osoby, które nie przepadają za regularnym doglądaniem ogrodu, często rezygnują z roślin i zasiewają samą trawę. Tymczasem nawet ona wymaga częstej pielęgnacji.

– „Wbrew pozorom trawnik jest najbardziej pracochłonną częścią ogrodu. Utrzymanie go w idealnym stanie wymaga cotygodniowego koszenia, podlewania i wertykulacji, czyli płytkiego pionowego cięcia, aby zapewnić lepszy dopływ powietrza, wody i składników pokarmowych do strefy korzeniowej. Przynajmniej trzy razy w roku należy go nawozić, natomiast w porze jesiennej grabić liście. Dlatego coraz więcej osób decyduje się ograniczyć powierzchnię trawnika do sfery rekreacyjnej, natomiast resztę zamienia na inną nawierzchnię, np. złożoną z roślin okrywowych.” – mówi ekspertka.

Sezon ogrodowy w Polsce, w zależności od temperatur podczas poprzedzającej go zimy, zazwyczaj rozpoczyna się w marcu. Wraz z tym okresem można rozpocząć usuwanie zimowych okryć roślin, wertykulację trawnika, wycinanie zdziczałych pędów oraz sadzenie nowych drzew i krzewów.

 

źródło: Newseria
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *