Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Architektura

Płyty mfp – sposób na remont starej podłogi

Położenie podłogi w nowym budynku jest zadaniem wymagającym pewnych starań, jednak o wiele trudniejsze może okazać się zaadaptowanie lub wyremontowanie starego obiektu z deskami na drewnianych stropach. Do takiego remontu przydadzą się płyty mfp w wersji pióro-wpust.

Adaptacja starych podłóg drewnianych

Taka adaptacja czy remont również może mieć kilka „stopni trudności”, bo podłogi z desek bywały różne. W domach mieszkalnych o wyższym standardzie z reguły układano je w technologii, którą dzisiaj określilibyśmy jako „pióro – wpust”.  To zapewniało stabilność i sztywność całej podłogi. W domach wykonanych w mniej zaawansowany sposób, a także na strychach i w budynkach gospodarczych deski po prostu przybijano do belek jedną przy drugiej, nie łącząc ich w żaden sposób. Efekt jest taki, że przy obciążeniu każda deska pracuje sama – a więc ugina się inaczej niż sąsiednie i oczywiście zdecydowanie bardziej, niż gdyby część obciążeń przejmowała pozostała powierzchnia podłogi. Tego rodzaju podłogę szczególnie warto ustabilizować i usztywnić.

Płyta mfp na starej podłodze z desekPrace powinniśmy rozpocząć od dokładnych oględzin oryginalnej konstrukcji podłogi z desek na drewnianym stropie. W wersji najprostszej składałaby się ona wyłącznie z elementów oznaczonych jako 1 i 5 – czyli desek przybitych od góry do belek konstrukcyjnych. Tu przedstawiono wariant nieco bardziej skomplikowany, ze ślepym pułapem i polepą zapewniającą lepszą izolację termiczną i akustyczną. Jest to oczywiście rozwiązanie bardzo ciężkie i warto je zastąpić lżejszą konstrukcją.

1. Belka stropowa

2. Listwy podtrzymujące deski ślepego pułapu

3. Deski ślepego pułapu – tzw. wsuwki

4. Polepa – w różnych okresach wykonywana z różnych materiałów. Pierwotnie była to mieszanka gliny, sieczki i wapna.

5. Deski podłogowe

Zastosowanie płyt mfp

Płyta mfp na starej podłodze z desekAby poprawić parametry takiej podłogi najlepiej położyć na niej dodatkową warstwę łączonych na pióro-wpust płyt mfp. Płyty układamy prostopadle do kierunku desek podłogowych i przykręcamy wzdłuż dłuższych krawędzi. Należy przy tym pamiętać o wytycznych producenta – używać gwoździ lub wkrętów o długości przekraczającej 2,5 x grubość użytej płyty. Odległości między gwoździami nie mogą przekraczać 15 cm. Minimalna odległość gwoździa od krawędzi płyty nie może być mniejsza niż 1 cm a od narożnika 2,5 cm.

1. Płyta mfp® przymocowana do starej podłogi

2. Oryginalna podłoga z desek

3. Warstwa polepy

4. Belki stropowe

Równy podkład pod panele

Płyta mfp na starej podłodze drewnianejDodatkową zaletą tak wykonanej podłogi jest idealnie gładka powierzchnia, dzięki której jako podkład pod panele podłogowe wystarczy najtańsza pianka. Oczywiście jako wykończenie mogą również służyć deski czy płytki ceramiczne.

1. Poszycie płytą mfp®

2. Oryginalny strop

3. Pianka pod panele

4. Panele podłogowe

5. Listwa przypodłogowa
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *