Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Pokój dzienny

Pokój dzienny – od czego zacząć projekt

 

Pokój dzienny to jedno z ważniejszych pomieszczeń w każdym domu, ale przede wszystkim jest to najbardziej reprezentacyjna jego część. Tu wypoczywamy po dniu pracy, spędzamy czas z rodziną, a także przyjmujemy gości. Tak wiele zastosowań musi ze sobą współgrać, aby we wnętrzu czuli się komfortowo zarówno mieszkańcy, jak również ich znajomi podczas urządzanych spotkań towarzyskich. Warto również podczas projektowania wnętrza, uwzględnić podział na strefy funkcjonalne w taki sposób, aby nie utrudniać komunikacji między nimi.


Planowanie I tu jak zwykle pierwszy punkt dobrej aranżacji wnętrz, który niestety w domowych warunkach jest często pomijany i pozostawiany spontanicznemu podejmowaniu decyzji w późniejszych etapach. Określenie naszych oczekiwań przed rozpoczęciem dekoracji wnętrza, pomoże ustrzec się przed niepotrzebnymi spięciami i kłótniami domowników. Warto ustalić ich wymagania i na tej podstawie przejść do sporządzenia projektu. Należy wówczas przede wszystkim wziąć pod uwagę:

  • ilość mieszkańców oraz to kto z nich najczęściej przebywa w salonie,
  • zainteresowania, hobby i ulubione formy rozrywki dla całej rodziny,
  • które przedmioty, pamiątki chcemy wyeksponować,
  • jaki styl i charakter chcemy nadać wnętrzu,
  • sposób zarządzania oświetleniem dziennym i sztucznym,
  • ewentualny podział na strefy funkcjonalne, wynikający z potrzeb domowników.

Tak ustalone wymagania i opracowanie indywidualnego sposobu do ich osicgnięcia, pozwolą zaprowadzić w pokoju harmonię i sprawić, że będzie on przytulny dla wszystkich mieszkańców.

Iluminacja Aby otrzymać oczekiwany efekt przejrzystego i przytulnego salonu, należy poświęcić dłuższą chwilę na określenie relacji między pokojem a oświetleniem naturalnym i sztucznym. Liczba okien oraz ich zorientowanie według stron świata, jest pomocna przy określeniu oczekiwanego poziomu natężenia światła w danym pomieszczeniu. Dzięki temu podjecie decyzji o zakupie konkretnych dodatków (np. rolety) będzie łatwiejsze. Również ustawienie poszczególnych stref funkcjonalnych w pokoju jest zależne od poziomu nasłonecznienia – warto zapewnić dobre światło dzienne w miejscach, gdzie często są czytane książki.

Przy wyborze oświetlenia sztucznego nie warto decydować się na staroświecki zakup jednego, głównego żyrandola. Centralne źródło światła nie sprawdza się dobrze w dużych pomieszczeniach, powodując powstawanie cieni, które negatywnie wpływają na wrażenia optyczne w pomieszczeniu. Przejrzysty w ciągu dnia salon, wieczorem będzie wydawał się bardziej przytłaczający. W związku z tym coraz częściej stosuje się kilka źródeł światła. Są to np. zestawy lamp do zamontowania na suficie i ścianach lub cieszące się ostatnio sporą popularnością halogeny montowane w sufitach podwieszanych. Takie rozwiązania dają możliwość różnicowania poziomu oświetlenia zależnie od naszego nastroju.

Wyeksponowane i zamaskowane

Pokój dzienny jako najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu, powinien służyć rozrywce, ale jednocześnie ukazywać osobisty charakter wnętrza, nadany przez jego mieszkańców. Z tego powodu, właśnie tutaj warto eksponować rodzinne pamiątki, zdjęcia czy prezenty wykonane przez dzieci. Tak stworzony klimat rodzinnego ciepła, z pewnością zarazi swoja pozytywna energia odwiedzających nas gości.

Jednak nawet pomieszczenie pełne osobistych dodatków współgrających ze sobą harmonicznie, straci na uroku, jeśli nie będzie w nim zachowany porządek. Taki idealny ład nawet nieświadomie, można zaburzyć pozostawiając na widoku np. niepotrzebne kable. Dlatego właśnie na samym początku urządzania wnętrza należy wziąć pod uwagę rozmieszczenie ewentualnych arterii energetycznych. Oczywistym jest, ze spora część sprzętów RTV znajduje się w salonie. Trzeba jednak zadbać o to, żeby kable i inne dojścia nie zdominowały widoku sprzętów służących rozrywce. W tym celu można je schować w specjalnych szafkach lub przeznaczonych do tego, ozdobnych, plastikowych rurkach. Tak uchronimy najbardziej reprezentacyjny pokój przed zbędnymi widokami splatanych kabli.




Komfortowo dla gości i rodziny

Pokój dzienny jest miejscem, w którym zarówno rodzina jak i goście powinni czuć się dobrze. Warto, aby w salonie była wyczuwalna subtelna atmosfera domowego ogniska, które jednak nie jest zamknięte na ludzi z zewnątrz. Aby stworzyć taką szczególną aurę należy odpowiednio rozplanować ustawienie mebli i stref w pomieszczeniu. Wszystko zależne jest od trybu życia, jaki prowadzimy, metrażu mieszkania i liczby gości, jakich lubimy przyjmować. Jeśli jesteśmy dusza towarzystwa z pewnością warto zainwestować w dużą ilość mebli wypoczynkowych, pozostawiając domatorom zestawy z jedną kanapą i dwoma fotelami.

Jeśli w naszym mieszkaniu decydujemy się na umieszczenie kominka, to warto rozplanować, jego ustawienie tak, by nie kolidował z telewizorem, a jednocześnie był dobrze widoczny z kanap, foteli i krzeseł.

Aby zneutralizować poczucie dyskomfortu warto również nie ustawiać wypoczynku tyłem do okna czy drzwi, bo może to wywołać nieuzasadnione leki, że ktoś obcy wkroczył na teren naszego domu. Podczas organizacji spotkań towarzyskich nie wolno zapominać o zapewnieniu komfortu gościom, dlatego należy dopilnować, aby z salonu nie było widoczne np. wejście do łazienki.

Natomiast dla lubiących wypoczywać w salonie, przy dobrej książce, warto zorganizować strefę, ułatwiającą relaks, z daleka od korytarza, schodów i wejścia.

Kolorystyka

Opracowanie odpowiedniego doboru barw ścian, mebli i dodatków tak naprawdę zależy od gustu mieszkańców, ich temperamentu,wielkości pokoju i dostępu do światła dziennego. Dlatego też nie warto sugerować się poradami o tym, aby wnętrze było w jasnych lub pastelowych kolorach. Ważne, aby domownicy czuli się w tym wnętrzu dobrze.

Nie ulega wątpliwości, ze salon jest wizytówka każdego domu. Tu przyjmujemy gości i spędzamy większość czasu z rodzina. Z tego powodu warto poświecić mu trochę więcej czasu i postarać się, aby jego wygląd nie pozostawiał żadnych zastrzeżeń. Dla wielbicieli nadawania wielu funkcji jednemu pomieszczeniu, polecam wierność zasadzie zachowania płynnego przejścia między poszczególnymi strefami.




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *