Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne Architektura

System FERIS – czy ogrzewanie fazowe zrewolucjonizuje branżę grzewczą?

System ogrzewania fazowego FERIS to zupełnie nowa technologia ogrzewania ściennego w postaci paneli podtynkowych oraz ściennych, w których zachodzi zjawisko przemiany fazowej. Zaletą tego systemu ma być bardzo duża oszczędność energii.

System grzewczy Feris - ogrzewanie fazoweOgrzewanie ludzi, a nie powietrza

Producent – firma C.D.N Business Group Sp. z o.o. , zapewnia, że system, po spełnieniu odpowiednich warunków budowlanych, w okresie zimowym ogrzeje dom o powierzchni 150m2 wraz z ciepłą wodą użytkową za jedyne 250 zł miesięcznie.

Dzięki systemowi FERIS w obiegu hydraulicznym budynku przy tym ogrzewaniu znajduje się mniej wody aż o 80%. Dla przykładu, w budynku ok. 150m2 przy zastosowaniu systemu krąży około 35l wody o średniej temperaturze 35 C.

System ogrzewania fazowego – co to jest?

Ogrzewanie fazowe FERIS to system grzewczy, który jest całkowicie bezobsługowy, w pomieszczeniach nie ma widocznych grzejników, w domu panuje zdrowy klimat i komfort termiczny a koszty ogrzewania są mniejsze o 60% w stosunku do innych standardowych systemów grzewczych.

Zasadą działania przy ogrzewaniu fazowym jest przekazanie ciepła do pomieszczenia w postaci subtelnego promieniowania, bardzo przyjaznego dla mieszkańców. Jest to rodzaj ciepła najbardziej zbliżony do ciepła słonecznego, naturalnego dla ludzi. Ogrzewanie pomieszczeń w drodze promieniowania podczerwieni jest najbardziej przyjazne dla organizmów żywych a jednocześnie naturalne. Zapewnia równomierny rozkład temperatur w całej kubaturze pomieszczeń – nie występują miejsca z przegrzanym powietrzem a także utrzymana jest stała wilgotność powietrza.

System grzewczy Feris - ogrzewanie fazoweJak działa system FERIS?

Ogrzewanie fazowe, podobnie jak słońce – nagrzewa ludzi, przedmioty nie nagrzewając powietrza. Oznacza to, że względnie niskie temperatury powietrza są rekompensowane przez promieniowanie cieplne zapewniając pożądany komfort termiczny.

Producent podaje jako przykład chłodny jesienny poranek, kiedy słońce jest jeszcze nisko nad horyzontem, ale już mocno grzeje. Ludzie chętnie wychodzą z cienia, aby ogrzać się na słońcu, mimo że przecież temperatura powietrza jest wszędzie taka sama. Dzieje się tak, ponieważ to promienie słońca grzeją ludzi, a nie powietrze. Temperatura powietrza w tym przypadku ma drugorzędne znaczenie.

 ogrzewanie fazoweSystem FERIS do wytworzenia promieniowania termicznego wykorzystuje zupełnie inne zasady. Nie potrzebuje on takiego nośnika jak powietrze i nie zależy od temperatury otoczenia. Promieniowanie cieplne nagrzewa bezpośrednio ciała stałe będące w jego zasięgu (np. ludzi, meble itp.), natomiast całkowicie przenika przez powietrze nie nagrzewając go. W tym przypadku powietrze nagrzewa się pośrednio od wcześniej nagrzanych promieniowaniem powierzchni.




Zasada działania systemu ogrzewania fazowego

Elementami systemu są podtynkowe panele grzewcze oraz ścienne panele grzewcze – gipsowe płyty. W obu przypadkach paneli oraz płyt nie wypełnia woda, lecz czynnik grzewczy wrzący w niskiej temperaturze. Panel grzewczy systemu jest zbudowany z dwóch części: kolektora, przez który przepływa woda kotłowa oraz emiterów cieplnych o dużej przewodności cieplnej w których zachodzi reakcja przemiany fazowej.

Istotą systemu jest to, że wcześniej podgrzana w kotłowni woda stanowi medium transmisyjne, które dostarcza ciepło do rdzenia panelu. Ciepła woda wywołuje zjawisko fizyczne, dzięki któremu panel zaczyna grzać.

Woda, która krąży w układzie hydraulicznym budynku nie ogrzewa pomieszczeń. Jej rola polega zupełnie na czymś innym. Przekazuje ona ciepło do paneli, przepływa przez ich kolektor dolny. Przekazane ciepło wzbudza w nich reakcję fizyczną – przemianę fazową i zaczynają one grzać a zatynkowana ściana promieniować ciepłem.

System grzewczy Feris Czas całego zjawiska od momentu dostarczenia ciepłej wody kotłowej do kolektora dolnego panelu grzewczego a osiągnięciem przez niego temperatury jaką posiada woda w systemie centralnego ogrzewania (c.o) trwa kilka sekund – czyli panel osiąga temperaturę przepływającej wody kotłowej już po upływie kilku sekund. Zjawisko to zachodzi w nieskończoność, czyli do momentu doprowadzania ciepłej wody z układu c.o do paneli grzewczych. Poza tym czynnika roboczego umieszczonego wewnątrz panelu nigdy się nie wymienia ani nie uzupełnia.

Firma C.D.N. Business Group, jesienią tego roku wprowadza na rynek kolejny element Systemu FERIS – źródło ciepła, piec elektrodowy. Produkt ten jest alternatywnym rozwiązaniem dla inwestorów. Nie potrzeba kotłowni, kominów, pozwoleń, przyłączy, mapek itp. A samo urządzenie można podłączyć w dowolnym miejscu do obiegu hydraulicznego budynku. Piec jest bardzo energooszczędny i posiada sprawność 99,999%.

System ogrzewania fazowego FERIS to obecnie najtańszy pod względem eksploatacyjnym system grzewczy. Więcej informacji na temat tego rozwiązania można znaleźć na www.feris.co.

 




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *