Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne Inspiracje Porady Trendy

Tapety wracają na salony

Tapety szybko i efektownie odmienią wnętrze i nadadzą mu charakteru. Teraz zdobimy nimi ściany nie tylko w pokojach, ale coraz częściej i w kuchni. 

 

tapeta w dmuchawce

 

Obecnie tapety stosuje się nieco inaczej niż przed laty. Teraz stanowią ozdobę jednej ze ścian, która może stać się tłem dla sofy, wezgłowiem, czy po prostu stanowić dekorację samą w sobie. Pole do popisu i możliwości jest ogromne. Można, na przykład, potraktować tapetę jako obraz, obramowując ją sztukaterią. Najnowsze trendy nie nakazują tapetowania wszystkich, całych ścian, od góry do dołu. Wybór jest naprawdę szeroki. Możemy przebierać wśród tapet flokowanych, medalionowych, ze złoceniami, brokatem, nie wspominając już o deseniach, których oferta jest naprawdę bogata. Każdy znajdzie coś dla siebie -zarówno miłośnicy mocnych akcentów i nietypowych połączeń we wnętrzach, jak i zwolennicy klasyki.

 

Jaką tapetę wybrać?

Producenci proponują szeroki wybór artykułów w tym zakresie. Rodzajów tapet jest wiele. Decydując się na tapetę, powinniśmy kierować się nie tylko designem, ale i jej właściwościami. Należy więc wiedzieć, jaką tapetę można pomalować, którą łatwo czyścić, co ukryje ubytki strukturalne i nierówności ściany, a co będzie najtrwalsze.

Najpopularniejsze tapety papierowe występują w wersji lekkiej (jednowarstwowej) oraz ciężkiej (dwuwarstwowej). Mogą być zmywalne i wodoodporne. Łatwo jednak o uszkodzenia mechaniczne. Z czasem miejsca styku pasów zaczynają ciemnieć. Są mało elastyczne, dlatego przy zakładaniu na nierówne powierzchnie, mogą pojawić się problemy. Zaletą jest na pewno niska cena.

Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się tapety flizelowane. Są dwuwarstwowe – spód stanowi włókno syntetyczne (flizelina). Ułatwia to naklejanie na powierzchnie, jak i późniejsze usuwanie. Oszczędzimy także na kleju, ponieważ przy aplikacji tego typu tapet, smarujemy nim tylko ścianę.

Tapety winylowe są odporne na zmywanie. Nadają się zatem także do kuchni i łazienki, gdzie o zabrudzenia nie trudno. Te ze spienionego PVC są najgrubsze, a co za tym idzie – najtrwalsze. Minusem jest dość wysoka cena.

Tapety tekstylne to te o papierowym podłożu, na które nałożona jest tkanina. Wykorzystane mogą być naturalne tkaniny, jak jedwab, len, bawełna oraz sztuczne, np. wiskoza. Prezentują się bardzo atrakcyjnie. Polecane są zwłaszcza do sypialni. Najlepiej je czyścić delikatnymi środkami do prania tkanin.

Jeżeli ściany posiadają nierówną powierzchnię, najlepszym rozwiązaniem będzie raufaza. Jest to tapeta strukturalna, papierowa i dwuwarstwowa. Między warstwami znajdują się trociny, które dają efekt przestrzennej faktury. Dzięki temu łatwe jest zamaskowanie niedoskonałości i ubytków na ścianie. Struktury mogą być różne – tłoczone lub ziarniste. Tego typu tapeta nadaje się do malowania farbą.

Tapety akrylowe mają formę papierowego podłoża pokrytego pianką. Ich powierzchnia może być malowana,natomiast nie można jej czyścić na mokro.

Jeśli poszukujemy bardzo efektownych rozwiązań, polecam przyjrzeć się tapetom welurowym, korkowym i skórzanym.

 

No to tapetujemy!

Położenie tapety nie jest sztuką wymagającą nadzwyczajnego warsztatu, w zasadzie może zrobić to każdy. Trzeba jednak przestrzegać pewnych zasad. Na początek narzędzia, które nam się przydadzą, są to: pędzel ławkowiec (do nakładania kleju), nożyk do cięcia tapet, wałek gumowy, szczotka do tapetowania, klej do tapet, poziomica, winkiel, drabina i ścierka.

Przed położeniem tapety, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ściany – musi być czysta, zagruntowana i sucha. Nie należy smarować kilku pasów tapety naraz, bo może to spowodować późniejsze rozwarstwianie. Te o podkładzie flizelinowym nie smarujemy klejem, nakładamy go tylko na ścianę. Tapetowanie zaczynamy od rogu pomieszczenia. Jeśli tapeta ma powtarzalny wzór, musimy pamiętać o dokładnym dopasowaniu do siebie pasm (brytów) przed przyklejeniem. Jeśli pod tapetą powstają pęcherzyki powietrza, użyj szczotki lub ściereczki do dociśnięcia jej do ściany. Kupując tapety pamiętaj o jednej zapasowej rolce i o sprawdzeniu numerów serii – wszystkie powinno być jednakowe.

 




tapeta wezgłowie

pic. from artofwall.com.pl

Tapeta jako sposób na efektowne wezgłowie – tutaj motyw roślinny i bajkowe klatki dla ptaków

ciemna tapeta

Ciemne tapety świetnie prezentują się w nowoczesnym wnętrzu

romantyczna tapeta w kwiatki

Fragment tapety obramowany sztukaterią

tapeta dekoracyjna

tapeta w czarno biały wzór

Kontrastowe zestawienie czerni i bieli.

tapeta w delikatny deseń

Propozycja dla miłośników subtelnych deseni na ścianach

tapeta w graficzny wzór

Taka tapeta nie tylko świetnie wygląda, ale i optycznie „podniesie” niski pokój.

tapeta w zieloną kratkę

Klasyczna kratka

czerwona tapeta we wzory

Malując pozostałe ściany, wybierzmy kolor znajdujący się na tapecie. Wtedy ładnie wtopi się w całość.

Pics from jvd.pl

 




2 KOMENTARZE

  1. Witam,

    Chciałabym kupić tą tapetę z pierwszego zdjęcia – w dmuchawce. Proszę o namiary na maila gdzie mogę taką kupić. Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *