Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Architektura Kuchnia Przedpokój/hall Łazienka

Jaka okładzina na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej zastępuje w domach czy mieszkaniach tradycyjne grzejniki. Po zamontowaniu tej instalacji należy zadbać o odpowiednie przykrycie – koniecznie materiałem, który dobrze przewodzi ciepło.

Płytki ogrzewanie podlogoweOgrzewanie podłogowe – zadbaj o każdy szczegół

Popularne w ostatnich latach ogrzewanie podłogowe posiada wiele zalet w porównaniu z metodami tradycyjnymi. Klasyczne grzejniki, często zakryte meblami czy ciężkimi kotarami, nie spełniają dobrze swojej funkcji, a ciepło przez nie generowane rozchodzi się po wnętrzach nierównomiernie. Z decyzją o ogrzewaniu podłogowym wiąże się także wybór odpowiedniej okładziny.

Tradycyjne grzejniki ograniczają przestrzeń przy ścianach, co jest kłopotliwe zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Ogrzewanie podłogowe daje nam większe pole manewru. Dzięki temu rozwiązaniu meble nie blokują też ciepłu drogi do wnętrza pomieszczeń. Ogrzewanie tego typu niweluje także szereg innych problemów, takich jak choćby wiecznie wilgotna podłoga w łazience. Podłogówka powoduje, że woda szybko odparowuje, co sprawia, że w pomieszczeniu zawsze jest sucho. Docenią to m.in. alergicy, którym łatwiej będzie o utrzymanie higienicznej czystości.

Okładzina ogrzewanie podlogoweZalety ogrzewania podłogowego

Nie bez znaczenia jest też komfort cieplny: w przypadku ogrzewania tego rodzaju najcieplej jest nam w stopy, a najchłodniej w głowę – taki pionowy rozkład temperatury jest dla człowieka najbardziej korzystny. Jedną z najbardziej istotnych zalet takiej instalacji jest jednak energooszczędność. Choć temperatura wody ją zasilającej jest zbliżona do tej w standardowych grzejnikach (oscyluje w granicach 40–50°C), to ogrzewanie podłogowe jest efektywniejsze.




Żeby instalacja podłogowa spełniała dobrze swoją funkcję, materiał na posadzce powinien być dobrym przewodnikiem ciepła. Najlepiej sprawdzą się tu materiały, które nie zmieniają kształtu pod wpływem temperatury. W praktyce oznacza to płytki ceramiczne lub kamienne. Te ostatnie wykazują największe przewodnictwo cieplne.

ogrzewanie podlogoweKamień i płytki – najlepsza okładzina na ogrzewanie podłogowe

Wacław Gawroński, ekspert firmy Rogala, radzi:

– ,,W przypadku kamienia do wyboru mamy płytki marmurowe, trawertynowe lub granitowe. Te materiały doskonale sprawdzą się jako przewodniki ciepła. Różnią się natomiast odpornością na zarysowania. Granit jest najtwardszy i wolniej się zużywa, ale jego odnowienie (zeszlifowanie i wypolerowanie ok. 2 mm powierzchni) jest dość pracochłonne. Marmur jest bardziej miękki, wymaga nieco uważniejszej pielęgnacji, by nie utracił swoich właściwości. Trawertyn to materiał o średniej twardości, używa się go zresztą także jako zewnętrzne okładziny.”

Płytki ogrzewanie podlogoweFachowa instalacja okładziny kluczem do sukcesu

Istotną sprawą w przypadku montażu płytek jest znalezienie odpowiedniego fachowca. Aby nie popełnił on trudnych do późniejszego zniwelowania błędów w trakcie montażu, powinien posiadać wiedzę na temat procesów zachodzących podczas funkcjonowania ogrzewania podłogowego. – Do najczęstszych grzechów należy układanie płytek na liniach dylatacji, układanie bez spoin oraz stosowanie nieodpowiednich klejów. Ponieważ kamienne płytki będą pracować w wysokich temperaturach, zaprawy używane do ich montażu również muszą być do nich przystosowane.

Przed montażem pokrycia ogrzewania pokojowego najlepiej zasięgnąć wiedzy na temat wad, zalet oraz ewentualnych problemów z materiałem, który wybraliśmy. Pozwoli nam to na zweryfikowanie czy fachowiec, któremu zlecimy wykonanie zadania jest kompetentny i zna charakterystykę poszczególnych materiałów.




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *