Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Design Kuchnia Łazienka

Aranżacyjna sztuka patchworku

Przeciwieństwa się przyciągają, a kontrasty mają wielką siłę. Wnętrze można „uszyć” ze skrawków, bawiąc się elementami o różnych wzorach. Przyda się tło – najlepiej neutralne, jak płytki o przemysłowym charakterze. W industrialny świat można wpuścić złote i srebrne wstawki niczym ze wschodniego kobierca albo dopasowywać bez ograniczeń inne wzory. Przy patchworku to my jesteśmy projektantami.

 

Patchworkowe łączenia, a także mieszanie wzorów i kolorów może przynieść spektakularny efekt. Skomponowanie spójnej i pasującej do siebie całości nie jest jednak łatwe. Wystarczy, że zmieszamy wzory w nieodpowiednich proporcjach lub źle dobierzemy kolory – chaos i dysharmonia we wnętrzu gwarantowane. W stworzeniu bajkowego, patchworkowego świata pomogą gotowe, pięknie skomponowane kolekcje łazienkowych płytek.

Czym jest patchwork?

Patchwork to sztuka geometrii dla zaawansowanych, dekoracyjność zamknięta w zdyscyplinowanych wzorach. Na pierwszy rzut oka – kwadraty, prostokąty i romby. Jeśli przyjrzymy się bliżej, odkryjemy kryjącą się za patchworkiem historię; kolejny wzór, kolor  i faktura ujawniają się w każdej z geometrycznych figur. Warstwa po warstwie, wzór a wzorem, patchworki odsłaniają swoje piękno – i tak dzieje się niezależnie od materiału, którym zostały zapisane.

Wszystko zaczęło się od oszczędności i gospodarnego zszywania ścinków tkanin. Jednak kobieca kreatywność szybko zamieniła patchworki w dzieła sztuki – panie domu z wyczuciem zestawiały ze sobą wzory i kolory, poprzez kontrasty budowały nową jakość. Dziś tę pracę nazwalibyśmy upcyklingiem. Patchwork pokochały moda i design, a jego siłę wykorzystała również w swoich kolekcjach marka Cersanit.

Vintage z industrialnym tłem

CONCRETE STYLE Cersanit

Szarość i nieregularna faktura betonu aż proszą się o towarzystwo. W kolekcji Concrete Style Cersanitu surowe, jasnoszare płytki nawiązujące do industrialnych klimatów zestawiono z bogatymi patchworkowymi wzorami. Kwadraty inspirowane hiszpańskimi  i portugalskimi azulejos sąsiadują ze sobą na jednej płytce, jak skarby vintage wyszukane  na pchlim targu. W jednej z płytek tworzących kolekcję przez różne odcienie szarości przewija się zgaszony, miedziany odcień.

Concrete Style daje swobodę wyboru i kreacji: patchworkowe wzory mogą znaleźć się i na ścianie i na podłodze. Mieszajmy proporcje, bawmy się formatami – ostateczny kształt łazienkowej układanki należy do nas.

MYSTERY LAND Cersanit plytki

Kolekcja Mystery Land również czerpie z mocy patchworków. Dekoracyjne płytki przyciągają kolażem finezyjnych koronek lub budują efekt strukturą ceglanej, patchworkowej ściany, której cegiełki pokryte są finezyjną grafiką. Za tło służą duże, jasnopopielate płytki – prostokątne ścienne lub kwadratowe podłogowe. Można też sięgnąć po odważne, ciemne prostokąty, które kolorystyką przypominają pociemniałą, spatynowaną stal z rudawymi refleksami. Skontrastowane z koronkowym wzorem podkreślają jego delikatność.

Ceramika o prostej, nowoczesnej linii, chromowane dodatki, białe fronty mebli – to oczywiste, bezpieczne rozwiązanie w takim wnętrzu. Jednak można pójść krok dalej, do kolekcji wzorów dodając efektowną okleinę szafek z kontrastową strukturą drewnianych słojów.

Patchworkowy minimalizm

INDIRA Cersanit plytki

Kolekcja Indira oparta jest na silnym kontraście – tu rządzą czarne i białe płytki. A jednak głównym bohaterem są płytki z delikatnym patchworkowym wzorem, w który wkrada się też szarość. Sąsiadujące ze sobą, a czasem nakładające się na siebie roślinno-geometryczne grafiki tworzą przestrzeń, która godzi dwa kolory z przeciwnych krańców skali. Minimalistyczna kolorystycznie łazienka zyskuje dodatkowy wymiar, ascetyczny styl. Przy doborze wyposażenia i dodatków warto zachować dyscyplinę, postawić na jakość, nie ilość. Trzymajmy się konsekwentnie ograniczonej gamy kolorystycznej; wyjątek zróbmy na przykład dla naturalnego drewna.

SNOWDROPS Cersanit plytki

Pamiętnik, listy do przyjaciółki, wzorniki tapet i zasuszone kwiaty – a gdyby tak to wszystko, delikatne piękno i wspomnienia, połączyć i „zszyć” w jedną całość? Powstałaby dekoracyjna płytka z kolekcji Snowdrops. Nieco nostalgiczna, przetworzona przez sito współczesnego wzornictwa, kolorystycznie stonowana. Posłuży do zaprojektowania wspaniałej łazienki. Dobrze ją połączyć z innymi elementami kolekcji – spokojnymi płytkami o barwie i fakturze betonu. Vintage zyska w otoczeniu nowoczesności i oswoi styl industrialny.

Patchwork okazał się ponadczasowym pomysłem, koncepcją, która łatwo zaadaptowała się do współczesności. Już dawno przestał być domeną rzemiosła. Twórczo interpretowany, stał się częścią nowoczesnego wzornictwa i designu. Pod tą jedną nazwą kryje się fascynujące bogactwo pomysłów i inspiracji.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *