Mała czy nawet bardzo mała łazienka nie musi wcale wyglądać na ciasną i niewygodną. Przedstawiamy porady eksperta, który udowadnia, że mała przestrzeń do wykorzystania nie oznacza zgody na stylistyczny minimalizm i niewygodę.
Mała łazienka wbrew schematowi
Urządzanie małych przestrzeni to kwestia pomysłowości i kilku prostych rozwiązań. Jak praktycznie urządzić małą łazienkę radzi Katarzyna Madalińska, architekt marki Domino.
Łazienkę, której wielkość nie przekracza nawet 4 m2 można optycznie powiększyć stosując barwy kontrastowe.
– „Zdecydowane kolory odwrócą uwagę od niewielkiej przestrzeni. Jasne z kolei optycznie oddalą i powiększą przestrzeń. Barwy ciemne mogą wyznaczać lub podkreślać strefy łazienkowe, na przykład strefę wokół umywalki. Przykładem takiego rozwiązania może być aranżacja z użyciem płytek z kolekcji Bali marki Domino. Architekci proponują w niej świadome operowanie kolorami, by we wnętrzu osiągnąć pożądany efekt. Praktyczne rozwiązania i odpowiednio dobrana kolorystyka będą skutkować oryginalnym efektem stylistycznym.” – radzi ekspert.
Kolorystyka małej łazienki
Mała łazienka wygląda interesująco także w kolorach stonowanych, na przykład w połączeniu ciepłych tonacji brązu.
– „Kluczowy dla zachowania proporcji pomieszczenia jest właśnie układ kolorystyczny: 3 z 4 ścian należy utrzymać w jasnej tonacji, by nie przytłoczyć wnętrza. Poprzez zastosowanie ciemnego brązu i użycie geometrycznego, strukturalnego dekoru wyróżnia się strefę z wanną.”.
Gospodarka przestrzenna w łazience
Równie ważne w zachowaniu proporcji we wnętrzu są meble łazienkowe i rozmieszczenie półek na ręczniki czy drobiazgi. Ważne, aby kosmetyki i przybory toaletowe zamknąć w głębokich zakamarkach szafek i szuflad. Na półkach powinny znaleźć się drobiazgi, decydujące o charakterze i stylu wnętrza.
Zdaniem ekperta, w małych łazienkach dobrze jest zastosować duże lustro, którego posiada właściwości optycznego powiększenia przestrzeni. Taki zabieg zaproponowany został w aranżacji łazienki kolekcji Bisette. Małe wnętrze spektakularnie powiększono dzięki zamontowaniu lustra na całej powierzchni ściany: od podłogi aż po sufit. W tej aranżacji łazienka „przegląda się” we własnym odbiciu.
Niewielka łazienka z miejsca, które ogranicza, może stać się miejscem funkcjonalnym, w którym będziemy przebywać z przyjemnością. Wszystko zależy od naszych chęci oraz zaangażowania.