Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Architektura

Materiał nawierzchniowy na ogrzewanie podłogowe

Stosując odpowiednie materiały podłogowe i podkłady oraz decydując się na rozprowadzenie ogrzewania podłogowego możemy osiągnąć efekt przyjemnego ciepła w całym domu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze „ciepłych podłóg”?

podłoga LAGUNA VINEOOgrzewanie podłogowe – rady eksperta

Na temat wyboru i montażu ogrzewania podłogowego wypowiedział się Grzegorz Mazur, ekspert marki Wineo.

Instalacja cieplna rozprowadzona po podłodze jest coraz częściej spotykaną metodą ogrzewania nie tylko wybranych pomieszczeń, ale i całych mieszkań. Ma ona wiele zalet zarówno ze względów użytkowych, jak i wizualnych. Przede wszystkim zapewnia komfort poruszania się po ciepłej podłodze, co jest szczególnie ważne w przypadku łazienki czy sypialni, czyli pomieszczeń, w których bardzo często chodzi się na boso. Ten rodzaj ogrzewania pozwala również na równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, zapewniając optymalną atmosferę i redukując strefy nadmiernego przegrzania. Dodatkowo, cała instalacja jest bardzo dyskretna, estetyczna i umożliwia dowolną aranżację wnętrz. Niestety, aby system ten odpowiednio spełniał swoje zadanie, konieczne jest zastosowanie właściwych materiałów podłogowych, a w szczególności mat podkładowych, które nie będą zbyt mocno izolować ciepła.

– „Panele podłogowe to materiał, który sam w sobie jest ciepły i przyjemny w dotyku. Efekt ten można wzmocnić, łącząc je z ogrzewaniem podłogowym. Należy jednak pamiętać, że według norm dopuszczalny maksymalny współczynnik oporu ciepła podłogi na takim systemie grzewczym to 0,15 m² K/W. W przypadku paneli podłogowych z naszej oferty wynosi on 0,06 lub 0,07 m² K/W. Do tego dochodzi jeszcze współczynnik pustki o wartości ok. 0,01 m² K/W oraz maty podkładowej. I tu bardzo często pojawia się problem, gdyż pod podłogi stosowane są tradycyjne materiały podkładowe, które nie są dobrymi przewodnikami ciepła i powodować mogą duże straty na ogrzewaniu. Dobrym rozwiązaniem są natomiast specjalne maty, które są dobrymi przewodnikami, jak np. maty wyciszające Sound Protect marki Wineo, w przypadku których współczynnik oporu wynosi jedynie 0,01 m² K/W.” – tłumaczy Grzegorz Mazur, ekspert maki Wineo.

podłoga LAGUNA VINEO ogrzewanie podłogowePodłogi winylowe a ogrzewanie podłogowe

Innym rozwiązaniem, które również sprawdzi się w przypadku tego typu instalacji i jednocześnie zapewni ciepłą podłogę poza sezonem grzewczym, są podłogi winylowe.

– „Taka możliwość istnieje w przypadku wszystkich kolekcji winylowych marki Wineo. Ich współczynnik oporu ciepła wynosi jedynie 0,033 m² K/W. W przypadku tych podłóg, jako kompatybilny podkład polecamy maty silentCOMFOR.” – podkreśla Grzegorz Mazur.

podłoga LAGUNA VINEO na ogrzewanie podłogoweZasady montażu „podłogówki”

Wybór odpowiedniego materiału, przeznaczonego do zastosowania na ogrzewaniu podłogowym to z pewnością pierwszy krok na drodze do ciepłej podłogi. Kolejną i równie ważną kwestią jest zachowanie odpowiednich zasad podczas jej montażu. Tylko w ten sposób  będziemy mogli mieć pewność, że podczas eksploatacji nie wystąpią niechciane skutki.

– „W przypadku paneli podłogowych należy pamiętać, że niewskazane jest ogrzewanie elektryczne, gdyż instalacje starszego typu powodować mogą duże skoki temperatur w krótkim czasie, a panele laminowane nie mają zdolności tak szybkiego przystosowania się do tych zmian. Panele podłogowe marki Wineo bezpiecznie można natomiast stosować na ogrzewaniu wodnym.” – wyjaśnia Grzegorz Mazur.

Zanim jednak przystąpimy do układania podłogi, należy zapoznać się z protokołem zdawczo-odbiorczym instalacji grzewczej i dokonać pomiaru wilgotności wylewki – w przypadku betonowej nie może być to więcej niż 2 % wilgotności, a dla jastrychów anhydrytowych nie więcej niż 0,5 %.

– „Zarówno panele laminowane, jak i podłogi winylowe należy montować przy włączonym ogrzewaniu i stałej temperaturze około 18°C. Taki poziom temperatury zaleca się utrzymywać do 5 dni po zakończeniu układania podłogi. Natomiast podczas późniejszej eksploatacji należy pamiętać, by temperatura na powierzchni podłogi nie przekroczyła 26°C.” – podsumowuje ekspert marki Wineo.

Przyjemne ciepło pod stopami z pewnością podnosi codzienny komfort domowników. Stosując jako materiał podłogowy panele podłogowe lub panele winylowe przystosowane do montażu na ogrzewaniu podłogowym efekt ten można utrzymać przez cały sezon, zarówno w zimie, jak i latem.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *