Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Łazienka

Optyczne powiększenie łazienki

Nawet bardzo mała łazienka może być komfortowa w użytku i robić wrażenie na gościach. Wszystko za sprawą kilku prostych sztuczek. Przedstawiamy pomysły, które mogą znacząco wpłynąć zarówno na wizualną, jak i funkcjonalną stronę wnętrza.

Mała duża łazienka

Grupa Armatura - łazienkaNiewielka przestrzeń łazienkowa uważana jest za jedną z kłopotliwych kwestii przy aranżowaniu pomieszczenia. Odpowiednia kolorystyka, zestawienie ceramiki i armatury, dopasowanie oświetlenia – wybór każdego z tych elementów jest uzależniony od ograniczonej powierzchni wnętrza. Często decydujemy się na nieprzemyślane rozwiązania, które w rzeczywistości jeszcze bardziej przytłaczają łazienkę. Intensywne kolory, drobne wzory na kafelkach czy przepełnienie pomieszczenia dodatkowymi akcesoriami sprawi, że wnętrze straci przejrzystość. Uzyskanie pożądanej głębi umożliwi nam natomiast wykorzystanie prostych zasad i iluzji optycznych. Jakie rozwiązania warto brać pod uwagę?

Ceramika wcale nie mała

Ceramika sanitarna o niewielkich wymiarach jest oczywistym wyborem przy aranżowaniu małych toalet i łazienek. Jednak zbyt duża ilość tego typu wyposażenia zamiast zaoszczędzenia przestrzeni, prowadzi do powstania chaosu i natłoku. Dobrym rozwiązaniem będzie więc wybranie sprzętów o dużych gabarytach. Wbrew pozorom nie wpłyną one na optyczne zmniejszenie łazienki, ale nadadzą jej przestronności i uporządkowania.

– „We wnętrzach o ograniczonym metrażu warto również zadbać o pozostawienie wolnej podłogi, na przykład dzięki zamontowaniu podwieszanego wyposażenia łazienkowego. Tego typu rozwiązanie oprócz nadania przestrzeni lekkości i przejrzystości, ułatwi również utrzymanie czystości dzięki wyeliminowaniu trudnodostępnych miejsc.” – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

fotochanel - łazienkaZ uwagi na brak miejsca częstą praktyką jest zamontowanie kabiny prysznicowej. I w tym wypadku optyczne powiększenie łazienki umożliwi nam wybór odpowiedniego modelu. Aby uniknąć wizualnego podziału pomieszczenia, zdecydujmy się na przezroczysty wariant oszklony bez brodzika. Taka kabina z łatwością zharmonizuje się w otoczeniem, nie przytłaczając go swoim rozmiarem.

Kolory powiększające łazienkę

W optycznym powiększaniu niewielkiej łazienki dużą rolę odgrywają także odpowiednio dobrane materiały. Aranżując pomieszczenie warto wykorzystywać jasne i chłodne barwy – biel, szarości, pastelowy błękit czy róż. Tego typu odcienie zastosowane przy wykańczaniu ścian i podłóg dadzą efekt „oddalenia”, co pozwoli na pozyskanie dodatkowej głębi. Również rozmiar płytek może okazać się istotny. We wnętrzach o ograniczonym metrażu sprawdzą się te w większym formacie. W przypadku wariantów prostokątnych, poziomy układ kafli wizualnie poszerzy łazienkę. Położenie pionowe sprawi natomiast, że wnętrze wyda się wyższe. Decydując się na wykończenie podłogi, warto zastanowić się również nad skośnym rozmieszczeniem typu karo.

Poza barwą i ułożeniem, ważną kwestią jest także połysk płytek. Wykorzystanie materiałów odbijających światło to powszechne rozwiązanie w niewielkich łazienkach.

– „Obok błyszczących płytek i szklanej kabiny prysznicowej zastosowanie znajdzie również armatura pokryta specjalną powłoką chromowaną. Oprócz połysku, wywołującego efekt czystości i sterylności, warstwa chromu chroni baterię przed korozją, co znacznie przedłuża jej żywotność.” – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

O błyszczącą powierzchnię zadbać możemy także przy wyborze mebli. Odbiciem światła charakteryzują się modele z połyskującą warstwą lakieru. Całość wyposażenia dopełni szerokie lustro, które powiększy powierzchnię łazienki. Dobrym pomysłem jest zamontowanie dwóch tafli na przeciwległych ścianach.

Gra świateł w łazience

Optymalne dopasowanie światła to kolejny ze sposobów optycznego powiększenia niewielkiej łazienki. Odpowiednio dobrana temperatura i barwa sprawią, że nawet przy ograniczonym metrażu pomieszczenie będzie wyglądało przestronnie i czysto. W tego typu wnętrzach sprawdzi się przede wszystkim chłodne oświetlenie o temperaturze 4000-5000 K. Co jednak ważne, oprócz źródła ogólnego, warto zadbać o reflektory punktowe, zamontowane bezpośrednio nad strefą umywalkową. Odpowiednie oświetlenie lustra ułatwi przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych i nakładanie makijażu. Istotne jednak, aby dostosować kąt padania promieni tak, aby nie pojawiał się cień, który może nienaturalnie zmieniać odcień skóry.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *