Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne

Optyczne powiększanie wnętrz

Designerzy i projektanci wnętrz w większości są przyzwyczajeni do dużych przestrzeni, gdzie łatwo jest popisać się swoimi zdolnościami. Jednak wciąż za mało jest produktów i usług skierowanych do ogromnej rzeszy ludzi z mieszkań o niewielkim metrażu. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom na porady dla małych mieszkań podajemy wskazówki jak optcznie powiększyć wnętrze.

  

Podstawową zasadą pomocną przy organizacji małych pomieszczeń jest dbałość o utrzymanie porządku. Mimo, że jest to tak prosta reguła warto jej przestrzegać. Przesyt drobnych dodatków, ramek ze zdjęciami i ozdobnych figurek zaburzy jedynie ład i popsuje nawet najlepiej rozplanowane działania aranżacyjne na rzecz optycznego powiększenia pomieszczenia.

ARTVIZ - projekt gabinetu
ARTVIZ - projekt gabinetu


Jeżeli już decydujemy się na umieszczenie obrazów bądź lustra warto postarać się, aby wszystkie elementy wyposażenia pokoju były maksymalnie dopasowane pod względem wysokości, tak aby tworzyły równe poziomy. Taki zabieg przyczyni się do optycznego powiększenia urządzanej przestrzeni.

Kolejnym ważnym elementem jest dobór odpowiednich kolorów zarówno farb, podłogi jak i dodatków. Ważne, aby te największe sprzęty były w jasnych kolorach. Jeżeli natomiast pomieszczenie ma nieregularny ksztrałt lub po prostu chcemy jedną ścianę optycznie oddalić warto pomalować tylko tę bliżej na kolor jasny, a przeciwstawną na ciemny.

Ważne jednak, aby nie przesadzić z ilością kolorów. Zbyt kolorowe ściany wzniecą chaos,co nie jest wskazane, kiedy zależy nam na optycznym powiększeniu. Natomiast jeśli dekorowane pomieszczenie jest za niskie, świetnie wydłużą je pionowe pasy.

Duże okna minimalnie osłonięte oraz brak sztucznych podziałów strefowych przyczynią się do prawidłowego zaaranżowania wnętrza. Podobnie sprawa wygląda w przypadku drzwi. Jesli tylko występuje taka możliwość, najlepiej zamienić pełne drzwi na przeszklone lub w ogóle je usunąć.

Jednak najbardziej spektakularne zmiany, drobnym nakładem można osiągnąć dzięki lustrom. Są one w stanie powiększyć optycznie nawet dwukrotnie daną powierzchnią. Najpraktyczniejsze w tym wypadku są drzwi dużej szafy, prowadzone najlepiej od podłogi do sufitu lub przestrzeń w sąsiedztwie przejścia do kolejnego pomieszczenia.

Stojąc przed problemem zbyt małego mieszkania warto pokusić się o wykorzystanie podanych metod. Jeśli nie wszystkich to chociaż kilku z nich, a efekt optycznego powiększenia gwarantowany.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *