Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne

Podłogi łączone

Ludzie, którzy cenią niebanalne rozwiązania, czasami decydują się urozmaicić podłogi, stanowiące przecież najważniejsze płaszczyzny mieszkań. Sposobem na nadanie posadzkom oryginalnego wyglądu jest łączenie różnych materiałów. Efekty potrafią być naprawdę ciekawe stylistycznie i intrygujące.

Drewno i kamień
Łączenie różnych materiałów jest bardzo efektownym rozwiązaniem, szczególnie w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu, czyli salonie. Ciekawe stylistycznie jest łączenie drewna z kamieniem. Te dwa naturalne materiały bardzo dobrze komponują się ze sobą. Istnieją różne sposoby ich zestawiania. Kamienne lub ceramiczne wstawki można usytuować na obrzeżach parkietu. Można również zastosować odwrotne proporcje i w dużą płaszczyznę np. gresu wstawić elementy z drewna. Łączenie kamienia (lub płytek) z drewnem znajduje swoje zastosowanie również w kuchniach czy łazienkach, gdzie płytki w części zagrożonej zalaniem efektownie przechodzą w drewniany fragment posadzki, odpowiednio zaimpregnowany i zabezpieczony przed działaniem wody.


Korek i cała reszta Innym popularnym materiałem, który bywa stosowany w zestawieniach jest korek. I tu również możliwe są wszystkie kombinacje (z kamieniem, drewnem i płytkami). Takie zestawienie nadaje wnętrzom klasę i niepowtarzalny, trochę surowy charakter. Korek sprawdza się również na łączeniach drewna z innymi materiałami. W miejscu stykania się kamienia z parkietem lub z deskami, stosuje się wąski pasek korka, który zlewa się z kolorem drewna i staje się prawie niewidoczny.

Inne warianty
Bardzo dekoracyjny efekt daje tzw intarsja czyli łączenie różne kolory elementów drewnianych. Sporadycznie spotykanym rozwiązaniem jest łączenie płytek i wykładziny. Pod wykładzinę trzeba przygotować inną grubość wylewki niż pod inne podłogi, w innym wypadku na jednolitej wylewce powstanie różnica poziomów gotowej podłogi. Do wykończenia płytek przy takim połączeniu najlepiej jest zastosować metalowy kątownik. Nie najlepiej wychodzi łączenie materiałów podobnych, czyli np. drewna z panelami lub płytek gresowych z kamieniem.

Należy mieć świadomość, że łączenie różnych rodzajów materiałów na podłogach sprawia kłopoty w utrzymaniu. Warto mieć na uwadze, że różne posadzki konserwuje się przy pomocy innych środków, ale efektowny kontrast jest wart takiego zachodu.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *