Projektowanie Wnętrz na Facebook

Podłogi łączone

Opublikowano: 5 listopada, 2009 Autor:

Ludzie, którzy cenią niebanalne rozwiązania, czasami decydują się urozmaicić podłogi, stanowiące przecież najważniejsze płaszczyzny mieszkań. Sposobem na nadanie posadzkom oryginalnego wyglądu jest łączenie różnych materiałów. Efekty potrafią być naprawdę ciekawe stylistycznie i intrygujące.

Drewno i kamień
Łączenie różnych materiałów jest bardzo efektownym rozwiązaniem, szczególnie w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu, czyli salonie. Ciekawe stylistycznie jest łączenie drewna z kamieniem. Te dwa naturalne materiały bardzo dobrze komponują się ze sobą. Istnieją różne sposoby ich zestawiania. Kamienne lub ceramiczne wstawki można usytuować na obrzeżach parkietu. Można również zastosować odwrotne proporcje i w dużą płaszczyznę np. gresu wstawić elementy z drewna. Łączenie kamienia (lub płytek) z drewnem znajduje swoje zastosowanie również w kuchniach czy łazienkach, gdzie płytki w części zagrożonej zalaniem efektownie przechodzą w drewniany fragment posadzki, odpowiednio zaimpregnowany i zabezpieczony przed działaniem wody.

Korek i cała reszta Innym popularnym materiałem, który bywa stosowany w zestawieniach jest korek. I tu również możliwe są wszystkie kombinacje (z kamieniem, drewnem i płytkami). Takie zestawienie nadaje wnętrzom klasę i niepowtarzalny, trochę surowy charakter. Korek sprawdza się również na łączeniach drewna z innymi materiałami. W miejscu stykania się kamienia z parkietem lub z deskami, stosuje się wąski pasek korka, który zlewa się z kolorem drewna i staje się prawie niewidoczny.

Inne warianty
Bardzo dekoracyjny efekt daje tzw intarsja czyli łączenie różne kolory elementów drewnianych. Sporadycznie spotykanym rozwiązaniem jest łączenie płytek i wykładziny. Pod wykładzinę trzeba przygotować inną grubość wylewki niż pod inne podłogi, w innym wypadku na jednolitej wylewce powstanie różnica poziomów gotowej podłogi. Do wykończenia płytek przy takim połączeniu najlepiej jest zastosować metalowy kątownik. Nie najlepiej wychodzi łączenie materiałów podobnych, czyli np. drewna z panelami lub płytek gresowych z kamieniem.

Należy mieć świadomość, że łączenie różnych rodzajów materiałów na podłogach sprawia kłopoty w utrzymaniu. Warto mieć na uwadze, że różne posadzki konserwuje się przy pomocy innych środków, ale efektowny kontrast jest wart takiego zachodu.
Tags: , , , ,

Zostaw komentarz

Polityka prywatności | Regulamin

© 2019 Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz - Projektowanie i wystrój wnętrz | projekty wnętrz