Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne Porady

Podłogi olejowane – piękno naturalnego drewna we wnętrzu

Olejowanie  jest jedną z najstarszych metod impregnacji naturalnego drewna, mimo to daje przepiękny efekt. Podłoga z naturalnego drewna wymaga odpowiedniego wykończenia. Możemy wybierać spośród dwóch metod konserwacji – lakierowania i olejowania. O ile lakierowane podłogi cieszą się dużą popularnością, olejowane dopiero zdobywają swoich zwolenników. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w praktyce olejowa metoda impregnacji podłóg stosowana jest dopiero od kilku lat. Warto jednak przyjrzeć jej się z bliska, bowiem efekty, jakie dzięki niej możemy otrzymać, urzekają pięknem i szlachetnością.

podłoga olejowana

Olejowanie sposobem na naturalną, przyjazną i piękną podłogę

Podłogi olejowane są niewątpliwą ozdobą wnętrza. Ich sposób wykończenia podkreśla fakturę drewna, która pozostaje wyczuwalna także w dotyku. Olejowanie pogłębia kolor i  nadaje subtelnego satynowego połysku. Taka podłoga starzeje się w naturalny sposób, nabierając szlachetności. Oprócz walorów dekoracyjnych, posiada także te praktyczne – jako, że nie elektryzuje się i nie absorbuje kurzu, jest polecana dla alergików. Jest mniej śliska i cieplejsza w dotyku od podłogi lakierowanej. Co ciekawe, mikrouszkodzenia powstające na powierzchni w wyniku użytkowania, często ulegają samoistnemu zasklepieniu lub całkowicie znikają.

Olej, w przeciwieństwie do lakieru, wnika w głąb drewna i nie tworzy na powierzchni zamykającego filtru – wyjaśnia Piotr Wójcikiewicz, Produkt Manager w firmie Baltic Wood. – Dodatkowo olej nie zamyka porów drewna, dzięki czemu może ono oddychać i wpływać na regulację mikroklimatu w pomieszczeniu.

Pielęgnacja podłogi olejowanej




Aby jednak podłoga prezentowała się znakomicie, należy pamiętać o właściwej pielęgnacji. Do podłóg olejowanych używamy tylko produktów przeznaczonych do czyszczenia takich właśnie powierzchni. Najbezpieczniej używać preparatów zalecanych przez producenta. Nie należy używać samej wody i materiałów o ostrej fakturze, ponieważ w ten sposób możemy usunąć ochronne tłuszcze. Pielęgnację podłóg olejowanych dzielimy na częstą i okresową. Na co dzień wystarczy miotła z miękkim włosiem lub odkurzacz (należy pamiętać o odpowiedniej końcówce czyszczącej). Jeśli podłoga jest brudna, może zostać przetarta wilgotną (nigdy mokrą) ścierką lub mopem z niewielką ilością rozpuszczonego w wodzie np. Koncentratu do czyszczenia podłóg olejowanych. Co ważne, po zakończeniu czynności usuwających brud, należy podłogę wytrzeć do sucha. Okresowa pielęgnacja polega na dokładnym czyszczeniu wraz z polerowaniem, nabłyszczaniem i uzupełnianiem ubytków oleju. Możemy ją przeprowadzić przy pomocy specjalistycznych preparatów. W tym celu rozprowadzamy cienką warstwę środka na czystej i suchej powierzchni. Po upływie 30 minut, podłoga jest gotowa do użytkowania. Zabieg taki zaleca się wykonywać przynajmniej 4 razy w roku.

 

podłoga baltic

podłoga olejowana baltic

podłogi olejowane

Pics from www.balticwood.pl




1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *