Projektowanie Wnętrz na Facebook

Projekt ścian, czyli jak zaprojektować wnętrze, które szybko się nie znudzi

Opublikowano: 17 września, 2009 Autor:

Przed rozpoczęciem przygody z wystrojem wnętrz, warto zwrócić uwagę na niezwykle ważny i nieodzowny element aranżacyjny, jakim jest, często traktowana pobieżnie, ściana. Większość osób nie poświecą jej zbyt wiele czasu. Jeszcze niedawno była malowana tylko na biało, a szczytem finezji wydawało się pokrycie każdej ściany w pokoju, innym kolorem. Wraz z nowymi trendami aranżacyjnymi oraz wkroczeniem na rynek produktów umożliwiających niewielkim kosztem zmianę jej struktury, pora gruntownie przemyśleć jak ją udekorować.

 

Stopniowe podejmowanie decyzji

Kolor jest jednym z pierwszych sygnałów, jakie odbieramy wchodząc do pomieszczenia, a ściany zazwyczaj z największą ekspresją prezentują wybrane przez domowników rozwiązania. Dlatego też projektując wnętrze, należy wziąć pod uwagę wszystkie parametry i dopiero po ich podsumowaniu, ostatecznie podjąć decyzje.

sciany1

Okiem wnikliwego obserwatora…

Rozważania nad aranżacją powierzchni ściany najlepiej zacząć… jak najprzyjemniej. Proponowane są: marzenia sprzed lat, wspomnienia wnętrz widzianych już wcześniej, analiza widywanych już pomysłów i drobny research w sieci, w razie potrzeby. Wszystko to pobudzi kreatywne myślenie i pomoże ustalić własne wymagania. Jeśli natomiast taki wachlarz możliwości stłumi intuicję, realizacja kolejnych punktów tego artykułu, stopniowo przybliży do idealnego rozwiązania, nawet najbardziej niezdecydowanych.

 …ale obiektywnie

Ważne jednak by bezkrytycznie nie decydować się na pomysł wynaleziony w Internecie czy starej gazecie wnętrzarskiej, który znudzi w krótkim czasie albo okaże się po prostu niepraktyczny. Perspektywiczne myślenie i realizm są nieodzowne, aby chwilowa fascynacja przy projekcie nie okazała się fatalną pomyłką na kilka najbliższych lat.  

Praktycznie

Poczynione obserwacje należy jeszcze dopasować do potrzeb mieszkańców. Niby niepozorne zadanie, ale trzeba mu poświecić jednak chwile uwagi. Dla większości to oczywiste ale, przecież nie każdy projekt pasuje równie dobrze do sypialni, pokoju dziennego czy gabinetu. Ważne też aby zwrócić uwagę na szczególne wymagania odpowiadające pomieszczeniom, tak jak np. dobrze przygotowane miejsce pracy w gabinecie. Można również nadać nowego znaczenia ścianie, tworząc zabudowę, a w niej wnęki, pełniące rolę np. biblioteczki.
sciany2

 

Kolor i styl

Są jednymi z najważniejszych decyzji, jakie podejmuje się podczas całego procesu projektowania wnętrz. Kolor jest najbardziej widoczny w wystroju, a styl dopełnia dzieła i ostatecznie prezentuje gusta. Z tego powodu należy dobrze przemyśleć swój wybór ze wszystkimi domownikami. Zdecydować się na ulubione kolory, biorąc pod uwagę sposób w jaki ze sobą współgrają. Pomocna w tym zadaniu okaże się obserwacja, czy barwy tworzą między sobą harmonię czy kontrast. Równocześnie należy wybrać typ miejsc, w których czujemy się najlepiej. Posłuży temu porównanie wnętrz ekstrawaganckich i retro, rustykalnych oraz modernistycznych. Nie warto decydować się na minimalistycznie urządzone wnętrze, jeśli cenimy sobie nowoczesność, ale tylko w przytulnym otoczeniu.


…pod kontrolą oświetlenia i optyki

Określona już w dość dużym stopniu wizja musi jednak spełniać kolejne wymagania. Przecież świetnie zaplanowane wnętrze w bardzo żywych kolorach straci na uroku, jeśli nie będzie dobrze oświetlone. Tu pojawiają się kolejne zasady, które sposób pokrycia ścian musi spełnić. Wśród nich przede wszystkim świadomość przyszłego wyglądu pomieszczenia w zależności od światła. W projekcie należy uwzględnić ilość, rozmiar i kształt okien oraz typ i moc oświetlenia sztucznego, aby wykrzesać głębię wybranych kolorów i określonego stylu. Dodatkowo warto przeanalizować podjęte wcześniej decyzje w oparciu o zorientowanie pokoju względem stron świata. Wbrew pozorom ma to nie małe znaczenie, sugerując gdzie można spodziewać się dużego nasłonecznienia, a gdzie wiecznego niedoświetlenia. Natomiast jeśli chcemy w jakiś sposób wpłynąć na wrażenia optyczne w danym pomieszczeniu nie możemy zapomnieć o podstawowych zasadach i w tej dziedzinie, takich jak chociażby użycie ciemnych barw dla ściany, którą chcemy wizualnie oddalić.


 Rożne sposoby dekoracji

W podsumowaniu pracy, wystarczy już tylko podjąć decyzję dotyczącą struktury ścian. Wybór jest dość duży, więc może faktycznie lepiej zdecydować się na coś innego niż tradycyjna gładka ściana. Ciekawe efekty można uzyskać poprzez tynki o dekoracyjnych fakturach, malowanie ściany farbami do efektów specjalnych, używając szablonów, naklejek lub specjalnych tapet, fototapet i borderów. Jedno jest pewne – warto z umiarem spróbować nowinek w dekoracji ścian, bo można uzyskać, często niskim kosztem, fenomenalne efekty.
Tags: , , , , , , ,

Zostaw komentarz

Polityka prywatności | Regulamin

© 2019 Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz - Projektowanie i wystrój wnętrz | projekty wnętrz