Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Przedpokój/hall

Przedpokój, przedsionek, hall – efektowne wejście do domu

Podczas projektowania wnętrz większość z nas skupia się na urządzeniu salonu, kuchni, łazienki i sypialni, poświęcając zbyt mało uwagi przedsionkowi. A przecież tu się wszystko zaczyna, tutaj przyjmujemy gości, każdy kto nas odwiedza musi tędy przejść, właśnie na jego podstawie wyrabiając sobie pierwsze wrażenie.

Niezbędne funkcje
Jak się okazuje przedsionek jest miejscem nieodzownym w każdym domu, szczególnie biorąc pod uwagę naszą strefę klimatyczną. Ochrona przed zimnem z zewnątrz, zapobieganie przeciągom oraz miejsce na mokre buty, parasole czy zabłocony wózek to najważniejsze funkcje przedsionka. Bez niego ład w mieszkaniu byłby zaburzony. Ponieważ to tutaj przyjmujemy gości przedpokój powinien również mieć sporo miejsca na zawieszenie kurtek i płaszczy oraz swoim wyglądem zachęcać do dalszego zwiedzania domu.


Ciepło – zimno
Podstawową zaletę przedsionka doceniamy szczególnie przy dużych mrozach zimą. Ochrona przed chłodem może odbywać się na rożne sposoby, ale istotne jest, by temperatura w przedpokoju była zbliżona do tej panującej w pozostałych pomieszczeniach domu.
Komunikacja na pierwszym miejscu
Dobrze, aby to właśnie tu skupiały się przejścia do pozostałych pomieszczeń gospodarczych. Jeśli dom jest wyposażony w garaż wskazane jest, by wejście do niego znajdowało się właśnie tu – w strefie przejściowej. Niewątpliwą zaletą przedsionka jest pełnienie jednocześnie funkcji pomieszczenia pośredniczącego między innymi pokojami i bariery uniemożliwiającej ludziom obcym, takim jak listonosz czy inkasent, zakłócanie spokoju domowników.

Wielkość
Przedpokój i hall są zazwyczaj małymi pomieszczeniami. Ważne jednak, aby ich wyposażenie nie blokowało wejścia. Dobrze przewidzieć jak duża przestrzeń przedpokoju będzie wymagana, kiedy przyjdą do goście. Należy unikać ograniczania przestrzeni niepotrzebnymi ozdobami, bo może to stanowić utrudnienie w sytuacji, kiedy kilku gości będzie się przebierało w tym samym czasie. Jak to zwykle bywa, należy pogodzić estetykę i funkcjonalność.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *