Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Stylowe wnętrza

Styl skandynawski – minimalizm jest w cenie

Polacy coraz chętniej stawiają na minimalizm przy projektowaniu domów i mieszkań. Styl skandynawski, uchodzący dawniej wyłącznie za wzór funkcjonalności, teraz traktowany jest jako modna, nowoczesna alternatywa. 

Dom - styl skandynawskiElegancja minimalizmu – styl skandynawski

Styl skandynawski charakteryzuje się ponadczasową elegancją. Pozbycie się ozdobników na rzecz funkcjonalności sprawia, że architektura minimalistyczna zawsze wygląda poważnie, ale i nowocześnie. Wygląd to jednak nie wszystko. Największą zaletą projektowania w stylu skandynawskim są jego praktyczne aspekty.

Porządek i ergonomia to największa zaleta pomieszczeń urządzonych w stylu pochodzącym z północnej Europy. Dzięki geometrycznym kształtom mebli, znacznie łatwiej utrzymać porządek, a ukrycie większości przedmiotów codziennego użytku w praktycznych schowkach daje mieszkańcom poczucie czystości, porządku i większej przestrzeni.

skandynawski styl - wnętrzeWięcej światła – skandynawskie trendy

Ważną cechą mieszkań urządzanych w stylu skandynawskim jest światło, czyli to, czego brakuje na co dzień w Norwegii czy Szwecji. Z tego powodu często rezygnuje się z wszelkich ozdób okien, firan i zasłon. Dobre rozchodzenie się światła oraz optyczne zwiększenie przestrzeni zapewnia biała kolorystyka ścian, mebli oraz dodatków.
dom skandynawskiDuże okna w minimalistycznym stylu

Warto zadbać o szczegóły takie jak okna czy drzwi, aby nie zepsuć efektu całości elementami o nadmiernie bogatych zdobieniach. Polecane są tu okna z całkowicie schowanymi okuciami. Minimalizm w tym przypadku ułatwia także utrzymanie okna w czystości. Ponadto znaczenie ma rozmiar okien – im będą większe, tym więcej światła znajdzie się wewnątrz.

Jednym z ulubionych materiałów architektów projektujących nowoczesne domy jest aluminium. Niestety, mimo wielu zalet, oferuje ono gorsze parametry izolacyjności cieplnej niż najczęściej stosowane w produkcji okien materiały takie jak PCV czy drewno. W projekcie w stylu skandynawskim piękna forma nie może przysłonić walorów użytkowych.

skandynawski styl - dodatkiSzczegóły i akcesoria w tonie minimalizmu

W klasycznie i surowo urządzonych wnętrzach na efekt wizualny wpływają głównie dodatki. Lampy, świeczniki, poduszki, gadżety, naczynia zapewniają pewną dowolność, jednak należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolorystyki. Mieszkanie skandynawskie wypełniają zazwyczaj meble drewniane w klasycznych kolorach. To do nich należy dobierać akcesoria, pamiętając o tym, by nie zaburzyć naturalnej harmonii wnętrza.

 
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *