Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Design

Wielkie małe wnętrze – jak optycznie powiększyć mieszkanie

Jak wygląda większość mieszkań Polaków? Niestety charakteryzuje je do bólu typowy rozkład pomieszczeń, małe wnętrza, brak wyróżnika w aranżacji oraz chaos. Stosując kilka trików można wprowadzić harmonię oraz optycznie powiększyć pomieszczenie.

fototapeta DCN Gallery Foto&DesignNie zagracaj mieszkania

Niewielkie mieszkania nie są łatwe w aranżacji. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być funkcjonalne i przestronne. Przy niewielkim wysiłku można sprawić, by pomieszczenia miały nie tylko ciekawy wygląd, indywidualny charakter, czy harmonię, ale także optycznie je powiększyć. Należy pamiętać tylko o kilku prostych zasadach.

W małych przestrzeniach liczy się każdy centymetr. Podstawowym błędem w aranżacji mieszkania jest po prostu jego zagracenie. W przypadku niewielkich pomieszczeń mniej oznacza więcej. Dobrze jest trzymać się zasady minimalizmu i nie zaśmiecać wnętrz niepotrzebnymi przedmiotami. Czasem warto zrezygnować z ciężkich zasłon, foteli, czy niektórych ozdób. Zbyt obciążone ściany sprawiają, że pokój wydaje się znacznie mniejszy niż jest w rzeczywistości. Równie dobrym, aczkolwiek bardziej inwazyjnym rozwiązaniem, może okazać się wyburzenie niektórych ścian działowych.

Optycznie powiększone pomieszczenia – każdy szczegół ma znaczenie

Agnieszka Domańska, architekt pracowni projektowej Dacon Design, radzi:

– „Połączenie kuchni z pokojem dziennym to bardzo funkcjonalne rozwiązanie w bardzo małych mieszkaniach. Powiększa ono znacznie przestrzeń i pozwala również na lepszy kontakt domowników. Kuchnię można odgrodzić od pokoju podwójnymi przesuwnymi drzwiami, zamykanymi tylko okazjonalnie, lub po prostu aneksem.”

fototapeta DCN Gallery Foto&Design

Starajmy się także dobierać meble tak, aby były tej samej wysokości. Taki zabieg wydłuża perspektywę, a co za tym idzie, powiększa wnętrze. Tę samą zasadę zastosujmy przy dekoracji wnętrza obrazami. Warto, by krawędzie ram znajdowały się na tej samej wysokości. Wnętrze staje się wówczas bardziej przejrzyste. Pamiętajmy jednak, żeby dodatków nie było zbyt dużo, ponieważ uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego.
Większe mieszkanie dzięki…fototapecie

Kiedyś symbol kiczu i tandety, dziś to jeden z najnowszych trendów, stosowanych przez wielu projektantów. Idealnym rozwiązaniem do małych pomieszczeń może właśnie okazać się fototapeta. Będzie nie tylko ozdobą pomieszczenia, ale odpowiednio dobrana może optycznie powiększyć wnętrze.

Przestrzeń będzie wydawać się większa poprzez wydłużenie perspektywy. Najlepiej sprawdzą się  motywy, których wzór da optyczne złudzenie wyjścia poza ściany. Mogą to być: las, most, uliczka, miasto lub pejzaż. Najlepsze są jednak fototapety 3D, które dają efekt trójwymiarowości oraz wrażenie głębi. Dzięki takim rozwiązaniom nijakie, nudne miejsca można zamienić w stylowe wnętrza.

Lustra i dużo światła

fototapeta DCN Gallery Foto&DesignW aranżacji bardzo ważną rolę odgrywa również kolor. W małych pomieszczeniach najlepiej stosować jasne, pastelowe barwy, dzięki którym światło będzie odbijać się od ścian i przy tym optycznie powiększać wnętrze. Efekt będzie jeszcze lepszy przy jasnej podłodzie i listwach. Ważne jest także oświetlenie. Warto zrezygnować z ciężkich zasłon, czy grubych firan oraz zadbać o to, by do pomieszczenia wpadało dużo światła słonecznego. Cuda potrafi zdziałać też odpowiednio dobrane sztuczne oświetlenie. Dobrze jest podświetlić wszystkie wnęki, zamontować kinkiety lub lampy halogenowe i skierować światło na ściany. Niezawodnym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza są lustra.

Aby to zrobić, należy wybrać punkt, który chcemy podkreślić. Następnie, po przeciwnej stronie, umieścić lustro tak, by pojawiło się w nim odbicie tego miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że zwierciadła odbijają wszystko, co jest w pobliżu, więc mogą również potęgować wrażenie bałaganu.

Przed urządzaniem mieszkania o małej powierzchni użytkowej warto wszystko przemyśleć i rozplanować. Przede wszystkim liczy się umiar i rozsądek. Pamiętajmy, że mniej znaczy więcej.

 

źródło: DCN GALLERY Foto&Design
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *