Projektowanie Wnętrz na Facebook

Wnętrze w stylu orientalnym lub folkowym

Opublikowano: 8 marca, 2013 Autor:

Inspiracje folklorystyczne i orientalne wbrew pozorom mają ze sobą wiele wspólnego. Są to propozycje dla osób, które stronią od schematów i szukają nowej, ciekawej estetyki. Polski folk stopniowo przeżywa ponowny wzrost popularności. Orient także powraca na salony.

Unikalny styl orientu

 roleta Lotari folkAranżacje europejskie, choć zróżnicowane, mają wiele cech wspólnych, łatwych do zauważenia przez wielbicieli form orientalnych. Aranżacje inspirowane sztuką i kulturą dalekiego mają za to swój niepowtarzalny charakter. Zawdzięczają go panującej wszem i wobec harmonii barw i rzeczy, spokojnemu, stonowanemu nastrojowi.

Orientalizm odwołuje się do naturalnych surowców, takich jak drewno, kamień, bambus, kwiatowych elementów dekoracyjnych. Dominują neutralne kolory – kremowy, zrównoważone brązy, delikatne szarości. Klimat wschodu można stworzyć decydując się na rolety w takiej właśnie kolorystyce. Nietrudno znaleźć je w ofercie polskich sklepów. Kwiatowe ornamenty, czy graficzne wzory z motywem nawiązującym do wschodniej kaligrafii oferuje m.in. marka Lotari.

Folkowe wnętrza

styl orientalnyKolor i zabawa to często nasze pierwsze skojarzenia z rodzimym folklorem. Graficznie unowocześnione, folklorystyczne motywy powracają na salony. Należy pamiętać, że aranżacja folklorystyczna to przede wszystkim dodatki i dekoracje, nie meble. Wielobarwne, odważne elementy, pełne wyrazistych żółcieni, zieleni i głębokiej czerwieni są sposobem na ożywienie wnętrza.

Bardzo istotne jest także wzornictwo. Wykorzystuje ono motywy roślinne, geometryczne kształty wycinanek, pasiaste kompozycje, ozdabiające nie tylko ściany, ale również przedmioty codziennego użytku – ceramikę, obrusy, poduszki, lampy, a także okienne rolety. Folklor można łączyć z nowoczesnymi trendami, zachowując styl i nie przekraczając granic dobrego smaku. Tego typu zabiegi są obecnie dokonywane nie tylko w projektowaniu wnętrz, ale także w kulturze – muzyka, film.

Folk i orient w Twoim domu

styl folkowyStyl aranżacji wnętrza zależy przede wszystkim od indywidualnego poczucia estetyki jego właścicieli. Nie każdemu przypadną do gustu motywy orientalne czy folkowe. Dzisiejsze możliwości sprawiają, że możemy czerpać inspirację z każdej kultury, wybierając to, co chcemy, bez obaw o przekroczenie jakiejkolwiek granicy. Motywy wzornicze różnych obszarów, spotykając się w jednym miejscu, tworząc unikalną mozaikę, wobec której z pewnością nikt nie przejdzie obojętnie.
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Zostaw komentarz

Polityka prywatności | Regulamin

© 2019 Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz - Projektowanie i wystrój wnętrz | projekty wnętrz