Projektowanie Wnętrz na Facebook

15 rzeczy, które musisz sprawdzić przed zakupem mieszkania

Opublikowano: 11 września, 2015 Autor:

Jedynie część inwestorów pamięta o tym, co należy sprawdzić przed podpisaniem ostatecznej umowy zakupu mieszkania. Tymczasem niedostateczna ostrożność przy wyborze lokum, uleganie pokusom i brak weryfikacji niektórych informacji mogą sprawić, że wymarzone mieszkanie stanie się balastem.

Co sprawdzić przed zakupem mieszkania od dewelopera?

poradnik inwestora

– „Warto obserwować potrzeby inwestorów i na nie odpowiadać – zarówno na te związane bezpośrednio z własnym „M”, jak i te dotyczące formalności deweloperskich. Budowanie relacji na linii deweloper – inwestor wymaga jasnych zasad i wzajemnego zaufania. Dokładne sprawdzenie, komu powierzamy pieniądze i nasze marzenia o bezpieczeństwie, nie powinno zatem dziwić.”– radzi przedstawiciel White Stone Development.

Poniżej przedstawiamy przewodnik młodego inwestora w 15 punktach, który pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek:

1.      LOKALIZACJA, czyli mieszkanie z przyszłością

Złota zasada wyboru lokalizacji: najpierw sprawdź sąsiedztwo, później czas dojazdu do pracy. Zorientuj się, jaki jest plan zagospodarowana okolicznych działek (zapytaj o to dewelopera), jak wygląda dostępność sklepów, parków, szkół, przystanków komunikacji miejskiej, aptek, punktów rozrywkowo-usługowych. Szczególną uwagę zwracaj na planowane zmiany – dziś w miejscu, gdzie znajduje się mieszkanie Twoich marzeń może nie być szkoły, ale istnieje szansa, że to się zmieni za kilka lat.

2.      NA JAKI KREDYT MNIE STAĆ, czyli za ile mieszkanie

Zazwyczaj inwestorzy najpierw szukają wymarzonego lokum, a dopiero później kontrolują swoją zdolność kredytową. To błędne myślenie. Pierwszym krokiem powinno być ustalenie zdolności kredytowej, jasnych ram finansowych, z uwzględnieniem kosztów wykończenia mieszkania czy ewentualnym wkładem własnym.

3.      DEWELOPER i jego wiarygodność

O wiarygodności dewelopera świadczą: jego doświadczenie, wcześniejsze realizacje, przynależność do organizacji branżowych, wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub wyciąg z Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Ważne są również: kondycja finansowa, pozwolenie dewelopera na budowę oraz opinie klientów. Aby poznać te ostatnie, warto prześledzić internet. To pierwszy krok do weryfikacji wiarygodności – w sieci niczego się nie ukryje; ani zadowolenia, ani tym bardziej rozczarowania klientów.

4.      WYKOŃCZENIE mieszkania

Pamiętaj, że oprócz zakupu mieszkania czeka Cię jeszcze jego wykończenie. Mieszkanie otrzymasz w stanie deweloperskim lub „pod klucz”. W pierwszym przypadku należy sprawdzić, co według dewelopera oznacza stan deweloperski i ile pieniędzy będziesz musiał przeznaczyć na wykończenie wnętrza.

5.      ZAKOŃCZENIE, czyli kiedy będziesz „na swoim”

Dowiedz się, na kiedy zaplanowano datę ukończenia inwestycji. Pozwoli Ci to zaplanować przeprowadzkę i załatwić wszystkie niezbędne rzeczy do czasu zamieszkania w nowym lokum.

6.      UMOWA REZERWACYJNA, czyli zaufanie albo pułapka

Musisz zorientować się, czy umowa rezerwacyjna połączona jest z umową przedwstępną, jakie są konsekwencje jej zerwania i… czy w ogóle istnieje. Niewielu deweloperów decyduje się na brak umowy rezerwacyjnej, w przypadku której rezygnacja z mieszkania nie wiąże się ze stratą pieniędzy.

7.      DNI OTWARTE i specjalne rabaty

Obserwuj oferty deweloperów, sprawdzaj, kiedy planują dni otwarte, rabaty i zniżki. Okres wakacyjny to czas, kiedy można spodziewać się atrakcyjnych rozwiązań, np. tygodnia bez VAT lub specjalnej zniżki w wybranych dniach czy tygodniach.

8.      DOKUMENTY DLA BANKU, czego potrzebujesz

Jeśli zdecydujesz się na zakup danego mieszkania, do banku należy zabrać ze sobą: prawomocne pozwolenie na budowę, dokumenty potwierdzający status prawny dewelopera, zaświadczenie o zarobkach, wypis z rejestru gruntów, odpis z księgi wieczystej i plan inwestycji. Jeśli bierzesz kredyt na mieszkanie w budowie, bank będzie wypłacał pieniądze w transzach.

9.      NEGOCJUJ, nie bój się porównywać

Porównuj ceny, rabaty, jeśli masz samochód, sprawdź, czy istnieje szansa na zakup mieszkania z garażem. W przypadku niezadowalającego rabatu nie bój się negocjować z deweloperem.

10.  BUDOWA – zobacz, jak będą wyglądały Twoje cztery kąty

Jeżeli jesteś zainteresowany inwestycją, która dopiero powstaje, wybierz się w okolice budowy. Jako potencjalny inwestor nie możesz wejść na jej teren, ale masz możliwość sprawdzenia, na jakim etapie są prace, jak wygląda okolica i czy lokalizacja nowej inwestycji jest dla Ciebie interesująca.

11.  RACHUNEK POWIERNICZY, otwarty czy zamknięty?

Rachunek powierniczy może być otwarty lub zamknięty. Lepszym rozwiązaniem dla młodego inwestora jest wybór zamkniętego rachunku powierniczego. Oznacza to, że pieniądze inwestora deweloper uzyska dopiero w momencie podpisania umowy przenoszącej własność mieszkania. Otwarty rachunek powierniczy oznacza systematyczne przekazywanie środków finansowych deweloperowi po weryfikacji każdego etapu. Jeśli okaże się, że budowa nie zostanie zakończona, wcześniejsze transze mogą nie wrócić do inwestora.

12.  UMOWA, czyli jak nie popełnić błędu

Umowa przedwstępna oraz umowa deweloperska to największy stres dla młodych inwestorów. Na podstawie umowy deweloperskiej deweloper zobowiązuje się do przeniesienia na inwestora, już po zakończeniu przedsięwzięcia, prawa odrębnej własności lokalu. Umowa deweloperska musi być zawarta w formie aktu notarialnego, a koszty sporządzenia umowy spadają tak samo na dewelopera, jak i nabywcę mieszkania. Co ważne, umowa deweloperska jest podstawą wpisu do księgi wieczystej. Zanim podpiszesz umowę, dokładnie ją sprawdź, zasięgnij porady specjalisty, pokaż ją swoim bliskim i upewnij się, że nie ma w niej niczego, co może budzić Twoje wątpliwości.

13.  FINANSOWANIE, czyli pomocny deweloper

Zwróć uwagę na oferty deweloperów, którzy pomagają swoim klientom w finansowaniu inwestycji. Klienci mogą otrzymać pakiet deweloperski, a doradca indywidualnie – w imieniu inwestora – negocjuje obniżenie oprocentowania z bankiem. Doradca wypełnia również wszystkie niezbędne dokumenty.

14.  ODBIÓR KLUCZY – nie rób tego sam

Po odbiorze kluczy podpisywana jest zazwyczaj umowa ostateczna. Zanim złożysz podpisy na stosownych dokumentach, dokładnie skontroluj stan mieszkania, sprawdź, czy zgadza się z tym, co zawarto w umowie. Z kim odbierać klucze do swojego „M”? Na pewno nie należy robić tego samotnie. Po odbiór mieszkania możesz przyjść z fachowcem, który sprawdzi, w jakim stanie jest lokum, lub bliską osobą, która trzeźwym okiem sprawdzi umowę, sprawdzi mieszkanie i utwierdzi Cię w przekonaniu, że wszystko się zgadza.

15.  PO ODBIORZE KLUCZY jeszcze jeden krok

Po odbiorze kluczy powinieneś złożyć wniosek o wpisanie do hipoteki na rzecz banku i założenie księgi wieczystej. Dlaczego ten ostatni krok jest tak ważny? Do momentu aż dostarczysz wpis do banku, który udzielił Ci kredytu, będzie on obciążał kredytobiorcę dodatkowymi kosztami kredytu (w ramach zabezpieczenia wierzytelności).

6 wskazówek dla inwestora, czyli o czym musisz wiedzieć

1.      Im wyższe piętro, tym wyższa cena lokalu.

2.      Oszczędzaj na wkład własny. Każda kwota przybliża Cię do własnego „M”.

3.      Sprawdź, czy mieszkanie ma balkon.

4.      Płacisz za widok – pamiętaj, że za mieszkanie z widokiem na park zapłacisz więcej niż za to z widokiem na parking.

5.      Słonecznie, czyli drożej. Ekspozycja zachodnia mieszkania oznacza, że lokum będzie lepiej doświetlone, a co za tym idzie – oszczędzisz na zużyciu prądu. Mieszkania z ekspozycją zachodnią są nawet o kilkadziesiąt tysięcy droższe.

6.      Sprawdź, kto gospodaruje ogródkiem. Ogródek przy balkonie to kusząca wizja. Dowiedz się, czy o jego utrzymanie muszą dbać mieszkańcy.

Przewodnik młodego inwestora przygotowała firma White Stone Development.
Tags: , ,

Zostaw komentarz

Polityka prywatności | Regulamin

© 2019 Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz - Projektowanie i wystrój wnętrz | projekty wnętrz