Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Jadalnia Kuchnia Salon

Salon z kuchnią – sposoby łączenia

Miłośnicy otwartych przestrzeni lubują się w salonach łączonych z kuchnią. Rozwiązanie takie bywa wprowadzane w pomieszczeniach o zróżnicowanej powierzchni. W mniejszych mieszkaniach jest to sposób na nadanie przestrzeni większego oddechu, w większych zaś na dodatkowe podkreślenie przestronności domu. W zasadzie w większości projektów salon, kuchnia i jadalnia tworzą bardziej lub mniej spójną całość.

Stylistyczna jedność
Przy łączeniu salonu z kuchnią obowiązuje generalna zasada – traktujemy je jako jedność. Podział najczęściej jest zaakcentowany inną posadzką, które niekoniecznie musi być kontrastowa. Taki rodzaj granicy jest podyktowany nie tylko względami estetycznymi, lecz w dużej mierze praktycznymi. W kuchni, jako strefie mokrej, najlepiej sprawdzają się płytki, podczas gdy w salonie królują panele lub parkiet. Rzadziej stosowanym rozwiązaniem jest dekoracyjne podwieszenie sufitu. Pomysłem może być zróżnicowanie oświetlenia. Powinniśmy dążyć do tego, by nadać kuchni nieco z charakteru salonu, a nie odwrotnie. Często zatem w kuchni, czy też jadalni wisi żyrandol, nawiązujący do tego z salonu. Wskazane jest, by kuchnia posiadała jak najwięcej zamykanych przestrzeni, pozwalających na chowanie akcesoriów kuchennych. Widok suszących się patelni może bowiem mącić relaks wypoczywających w salonie. Kolor ścian może być taki sam, a jeśli zdecydujemy się na odmienne barwy, to lepiej by ze sobą harmonizowały, niż kontrastowały.

Wytyczanie granicy
Przy podejmowaniu decyzji o połączeniu kluczowych pomieszczeń należy sobie odpowiedzieć na pytanie o charakter zespolenia między salonem a kuchnią.
Okazuje się, że mamy do dyspozycji wiele rozwiązań. Oto najpopularniejsze z nich:

  • podział przy użyciu odmiennych materiałów podłogowych – najczęściej glazury w kuchni i parkietu w salonie – granica między nimi rozgranicza przestrzeń salonu i kuchni.
  • Granicę stanowi stół (jadalnia),
  • Podział wytycza blat roboczy, wyspa robocza, lub barek,
  • Granicę może wyznaczyć niska ścianka z płyty kartonowo-gipsowe.

Propozycje


Kuchnia i salon są całkowicie zbieżne stylistycznie. Ściany zostały pomalowane na ten sam kolor, a parkiet został położony na całej powierzchni. Wiklinowe fotele znajdują się zarówno w salonie, jak i w części jadalnej. Granicę wytycza blat roboczy, utrzymany również w bieli.


Kuchnia został ukryta, łącznik z salonem stanowi jadalnia. Podział wyznacza granica między płytkami a parkietem. Tapicerka krzeseł w jadalni jest utrzymana w kolorze kompletu wypoczynkowego w salonie.


Podział wyznacza ścianka i barek. Posadzki różnią się kolorem i materiałem. Blat stołu w jadalni, barek i blat roboczy w kuchni utrzymane w czerni.




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *