Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne

Architektoniczny Rendering

Demaskujemy proces renderingu! 

Renderowanie

    Proces architektonicznego renderowania w 3D może się wydawać nieco obcy i trudny do zrozumienia dla przeciętnego klienta, który jest nastawiony na gotowy już projekt. Z drugiej strony, dla architekta, przedstawienie najpierw odpowiedniej wizualizacji może być kluczowe, aby klient odpowiednio zrozumiał jego koncepcje, którą chciałby wprowadzić w życie.
Aby przybliżyć nieco koncepcje architektonicznego renderowania, zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią artykułu. 

   "Renderowanie (od ang. rendering – przedstawianie) oznacza prezentowanie informacji zawartych w dokumencie elektronicznym dokonywane w formie najbardziej właściwej dla danego środowiska (np. wizualnie, dźwiękowo, w druku)." (żródło:Wikipedia)   

    Wykonane w 3D architektoniczne renderowanie nie jest często znane i rozumiane przez większość klientów firm architektonicznych. Dzieje się tak dlatego, ponieważ, wykonanie samego projektu nie idzie w parze z wykonaniem odpowiedniej wizualizacji, wymagającego nowego zestawu umiejętności, których trzeba się nauczyć.

    Aby przybliżyć nieco koncepcje architektonicznego renderowania, zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Zdemaskowanie procesu renderowania.

    Nie trzeba chyba przypominać "renderowania" z "prehistorycznych" czasów kiedy wizualizacje" wykonywane były bez pomocy komputera.




    Choć wykonywane dawniej "ręcznie" projekty można nazwać swego rodzaju renderingiem, to jednak obecna forma uległa całkowitej przemianie.

    Dawniej technika polegała na naniesieniu elementów na papier, pomalowaniu ich i rozjaśnieniu na płaskiej powierzchni. Technika komputerowa natomiast, pozwala na stworzenie w wirtualnej rzeczywistości komputerowej obrazów, przy pomocy skomplikowanych obliczeń komputerowych. Tak więc część naszej pracy wykonuje za nas maszyna. Proces tych obliczeń nazywany jest właśnie renderingiem. Ta czasami bardzo czasochłonna operacja, nie wymaga żadnej ingerencji ze strony człowieka!

Wykonanie wizualizacji. 

   Najpierw należy stworzyć trójwymiarową konstrukcję. Rozmieszczamy wszystkie elementy we właściwych miejscach, jednak bez określenia ich koloru czy materiału wykonania. Wykonujemy typowy surowy stan naszej przyszłej wizualizacji.  
     Później następuje proces nakładania kolorów na ściany, określania wzorów powierzchni, takich jak podłogi czy meble. Otrzymujemy mocno zacieniony obraz, który nie jest jeszcze gotowym projektem, jednak już nabiera powoli odpowiednich kształtów. W dalszym ciągu możemy zmieniać ustawienia np. mebli i sprawdzać różne warianty kolorystyczne.  
  Ostatnim elementem jest rozjaśnienie całości i komputerowe przeliczenie(rendering). Podczas renderingu komputer oblicza cienie, załamania światła, odbicia, mgły itp. Zajmuje to wiele czasu ale efekty są tego warte. Projekt architektonicznego renderingu wygląda naprawdę realistycznie i jest gotowy do przedstawiania klientom.  
 
 
Rendering można wykonać w większości programów do grafiki 3D.

Najciekawsze metody renderingu to:

  • Radiosity – pozwala na przedstawienia projektu wraz z odpowiednim oświetleniem, bardzo zbliżonym do przyszłego efektu. Metoda ta uwzględnia pochłonięcia i odbicia światła na wszystkich(!) znajdujących się na scenie powierzchniach.

  • Ray tracing – pozwala poprzez "śledzenie promieni" na odwzorowanie na obrazie wielu rzeczywistych zjawisk fizycznych(uproszczoną wersją ray tracingu jest ray casting)

Grafika z programu Terragen
Grafika z programu Terragen

Podsumowując:

Wizualizacja jest najlepszym sposobem na pokazanie klientowi czegoś, czego jeszcze nie ma.

Renderowanie jest to komputerowe przeliczanie sceny w celu utworzenia animacji bądź statycznego obrazu.

 

Źródła:
http://pl.wikipedia.org/
http://architectural-renderings.archiform3d.com/ 
 

 




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *