Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Sypialnia

Jaki materac wybrać do łóżka dwuosobowego?

Waga, wzrost, parametry, a może przyzwyczajenia? Czym powinniśmy kierować się przy wyborze materaca do wspólnej sypialni? Wybór nie jest wcale prosty, okazuje się bowiem, że trudno znaleźć kompromis pomiędzy potrzebami kobiet i mężczyzn.

Materac jednoosobowy czy dwuosobowy?Ciekawostki:

– Kobiety częściej cierpią na bezsenność niż mężczyźni (według badania TNS OBOP w grupie skarżących się na zaburzenia snu, panie stanowią aż 62 proc).

– Kobiety potrzebują przeciętnie o 20 minut snu na dobę więcej niż panowie.

– Panie częściej wybierają do spania pozycję embrionalną lub na brzuchu, podczas gdy ich partnerzy śpią na wznak.

Materac powinien właściwie podpierać kręgosłup, a przy tym być wygodny, dopasowany do wzrostu i wagi osoby z niego korzystającej. Jeśli materac przeznaczony jest dla pary nie możemy sugerować się tylko tymi wytycznymi czy rozmiarem łóżka.

Zdaniem eksperta z firmy Tempur Polska – polskiego oddziału globalnego producenta poduszek i materacy, odpowiedni materac powinien być dłuższy przynajmniej o 20 cm niż wzrost jego użytkownika, a idealna szerokość to 90 cm. Nie powinien być zbyt miękki.

Materac podwójny, czy pojedynczy?

Bardzo rzadko zdarza się, aby dla obojga partnerów idealny był ten sam typ materaca. Wynika to przede wszystkim z różnych preferencji dotyczących twardości czy sprężystości. Złe dopasowanie może prowadzić do sytuacji, w której jedna z osób nie wysypia się. W przypadku kiedy jednak musimy (ze względu na wymiary łóżka) lub chcemy zdecydować się na podwójny materac, jego wybór oznacza kompromis między partnerami i potrzebę fachowej porady sprzedawcy.

Optymalny będzie model o średniej twardości. Warto wziąć jednocześnie pod uwagę wypełnienie materaca. Idealną twardość materaca ciężko jest bowiem dopasować do obojga. Wtedy trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie wypełnienie, które może zapobiec uciążliwym drganiom. Efekt falowania przy każdej zmianie pozycji to domena materaców o elastycznej powierzchni, których przykładem są te sprężynowe, tzw. bonellowe. Ich wnętrze wypełniają sprężyny połączone ze sobą drutem, dlatego podczas nacisku nawet ugięcie jednej sprężyny automatycznie wprawia w ruch pozostałe. Dlatego lepszym rozwiązaniem są materace elastyczne punktowo, a wśród nich liderem są te, wypełnione materiałem termoelastycznym. Są one wrażliwe na temperaturę i dopasowują się do kształtu ciała. Jednocześnie materiał redukuje nacisk, co ułatwia krążenie krwi i ogranicza potrzebę przewracania się z boku na bok. Taki materac ugina się tylko w tym miejscu, gdzie występuje nacisk, a nie na całej powierzchni.

Różnice anatomiczne a wybór materaca

Jeśli waga dwóch osób znacznie się różni, eksperci doradzają wybór dwóch pojedynczych materacy. Przyczyna jest prozaiczna – różnice wagi powodują, że przy przewracaniu się z boku na bok partner może poczuć kołysanie, nierzadko spędzające sen z powiek.

Producenci oferują z reguły trzy wersje szerokości materacy podwójnych – 140, 160 i 180 cm. Podczas jego wyboru trzeba wziąć pod uwagę fakt, że im jest on szerszy, tym większy komfort spania. Standardowy materac jednoosobowy ma 90 cm szerokości. Jeśli jednak nie mamy zbyt dużo miejsca w sypialni i będziemy zmuszeni wybrać mniejsze posłanie, na rynku dostępne są także materace o 10 cm węższe.

 
1 KOMENTARZ

  1. polecam materac futon, posiadamy go zarówno my jak i synek w swoim łóżeczku, jest 100% naturalny, zdrowy, dopasowuje się całkowicie do ciała i wagi, wspomaga utrzymanie równomiernej temperatury ciała. Ja swojego nie zamieniłabym na inny!! cena w porównaniu z innymi sieciówkami, firmami jest przystępna, rozsądna!! Ja swoje zakupiłam w slodkichsnow.com, obsługa rewelacja, dostawa szybka w cenie materaca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *