Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Gabinet/biuro

Kącik biurowy w domu – gdy brak miejsca na gabinet…

W związku z rozwojem Internetu i szeroko pojętej telekomunikacji, coraz więcej ludzi częściowo lub na stałe wykonuje swoją pracę zawodową w domu. Niestety niewielki metraż często uniemożliwia wygospodarowanie oddzielnego pomieszczenia na biuro…

Kąt biurowyKomfortowa praca przy komputerze we własnym domu

Niewielkie pomieszczenia zmuszają do rozsądnego gospodarowania każdym metrem kwadratowym. Zazwyczaj w domach czy mieszkaniach brakuje więc miejsca na gabinet/biuro przeznaczone do pracy. Wówczas dobrym rozwiązaniem pozostaje wygospodarowanie kącika biurowego. Musi on być w stanie zapewnić komfort pracy, ale jednocześnie nie może zajmować zbyt wiele miejsca. Powinien także komponować się z wystrojem pomieszczenia.

Gdzie umieścić kącik biurowy?

Wybór lokalizacji kącika biurowego jest zwykle uzależniony od rozkładu pomieszczeń. Jeśli jednak mamy wybór warto umieścić go w największym pokoju, tak aby optycznie zajmował jak najmniej przestrzeni. Ze względu na samopoczucie użytkownika, kąt do pracy nie powinien znajdować się w sypialni – strefa pracy i odpoczynku powinny być od siebie bezwzględnie oddzielone. Poza tym przebywanie zarówno w ciągu dnia jak i w nocy w tym samym pomieszczeniu może działać demotywująco.

Kącik biurowy może, acz nie musi fizycznie znajdować się w kącie. Jeśli zależy nam na oszczędności energii można ustawić biurko w pobliżu okna. Korzystamy wówczas przez dużą część doby z naturalnego światła. Ale to rozwiązanie ma także swoje minusy. Po pierwsze ,,biura” nie można wówczas oddzielić od reszty pomieszczenia ścianką działową. Po drugie praca wymaga zwykle korzystania z komputera, którego monitor jest podświetlony, a dodatkowe światło rozprasza kolory. I tak będziemy więc musieli często korzystać z rolet.

Lampa - Franc-Gardiner Umieszczenie biurka w kącie bywa optymalne, gdyż do faktycznego oddzielenia go od reszty pomieszczenia potrzebujemy zastosowania tylko jednej ścianki działowej. Podchodząc do tematu profesjonalnie, można zamontować prawdziwą ściankę, np. z karton-gipsu. Bardziej funkcjonalne jest jednak wstawienie w tym miejscu szafki, która przy okazji posłuży jako składowisko różnych dokumentów. Wysokość przegrody nie powinna znacznie przekraczać wysokości stanowiska pracy. W innym przypadku może wywoływać przytłaczający dyskomfort. Pracę w domowym biurze ułatwi tablica korkowa, umieszczona na ścianie, za monitorem komputera. Jej koszt jest symboliczny, za to przydatność przy rozplanowywaniu obowiązków nieoceniona.

Jakie biurko wybrać?

Biurko pod komputer nie może być zwykłym stolikiem, na co dzień wykorzystywanym do innych czynności w domu. Nawet jeśli pracujemy na laptopie warto zaopatrzyć się w odpowiednie biurko. Wiele miejsca pozwoli zaoszczędzić biurko narożne. Tego typu sprzęt można kupić nawet za 200 zł w popularnej sieci sklepów. Jeśli blat wydaje się zbyt duży, z pewnością po kilku tygodniach jego przestrzeń zostanie w naturalny sposób zapełniona. Innym ciekawym rozwiązaniem są biurka składane lub mobilne. Te pierwsze dają możliwość szybkiego demontażu kącika biurowego w sytuacji wymagającej zwiększenia przestrzeni pomieszczenia – np. wizyta gości. Biurka na kółkach można z kolei w każdej chwili przeprowadzić w inne miejsce. Możemy więc za dnia korzystać ze światła słonecznego, a po zmroku przenieść się do swojego cichego kąta biurowego.

Biuro w szafie?

Jeśli planujemy obecność kącika biurowego jeszcze na etapie projektowania domu, możemy zbudować specjalną wnękę w ścianie. Montuje się tam przesuwany blat, który może zamaskować umieszczone w środku biurko komputerowe. Innym rozwiązaniem jest wstawienie komputera do szafy… W szafie łatwo zmieścić komputer i zainstalować wysuwany blat na klawiaturę. Przy okazji niewykorzystane półki posłużą jako przestrzeń biurowa do składowania papierów i innych szpargałów.

Światło w domowym biurze

Kinkiet -kąt biurowyProblemem kątów biurowych jest niewłaściwe oświetlenie. Zwykle siedzi się bowiem tyłem do głównego źródła światła w pomieszczeniu. Projektując domowe biuro warto na wstępie zadbać o ten element. W przypadku pracy z komputerem zastosować powinniśmy boczne lub górne, rozproszone źródło światła. Prace związane z pisaniem i czytaniem należy wykonywać przy mocnym, punktowym świetle umieszczonym bezpośrednio na bądź przy biurku. W kącie można zastosować kinkiet (zdjęcie), oczywiście pasujący do wystroju pomieszczenia. Dobrym źródłem światła mogą być też lampy wolnostojące (zdjęcie wyżej). Ostatecznie można zdecydować się na mniej efektowną, ale przydatną lampkę do postawienia na biurku.

 

Praca w domu to wyzwanie wymagające oparcia się wielu pokusom ze względu na bliskość miejsc zazwyczaj wykorzystywanych do wypoczynku. Odpowiednie urządzenie kąta biurowego jest więc niezmiernie ważne. To istotne, aby domowe biuro wywoływało iluzję przebywania w oficjalnym miejscu i pozwalało na odpowiednią koncentrację.




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *