Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Jadalnia

Psychologia stołu, czyli jak urządzić jadalnię?

Odpowiedni stół do jadalni powinien być dopasowany nie tylko do potrzeb domowników, ale także do warunków mieszkaniowych.  Wybór właściwego stołu warunkuje kilka czynników.

Stół Canterbury  HM Helvetia Meble

Jaki kształt stołu wybrać?

Kwadratowy stół rozsuwany

Gdy w pomieszczeniu, które służyć ma jako jadalnia nie ma zbyt wiele miejsca, popularnym wyborem jest kwadratowy stół rozkładany (zdj. powyżej). Gdy nie jest używany przez większą ilość osób, nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Dzięki prostej konstrukcji nie rzuca się także w oczy, odwracając uwagę od innych mebli. W razie konieczności można rozłożyć go, zyskując miejsce dla przynajmniej sześciu biesiadników. Producenci prześcigają się w opracowywaniu koncepcji łatwego rozkładania blatu, tak, by można było to robić codziennie bez większych problemów. To optymalne rozwiązanie dla tych, którym zależy na kompromisie pomiędzy przestrzenią a funkcjonalnością.

Duży stół prostokątny

Stół prostokątny nierozsuwany

 

Nie każdy w swoim domu musi liczyć się z każdym metrem kwadratowym przestrzeni mieszkalnej. W takiej sytuacji częstym wyborem jest duży stół prostokątny. Paradoksalnie nie zawsze okazuje się on dobrym pomysłem, nawet w przypadku dużych jadalni. Monumentalny mebel przykuwa uwagę, dominując nad całą resztą wystroju pomieszczenia. Sztuką jest odpowiednie dobranie do niego krzeseł oraz ich rozstaw, tak by nie spowodować wrażenia ciasnoty lub nadmiaru przestrzeni. Stół nie może także blokować ruchów, dlatego jego odległość od innych mebli musi zapewniać komfortowe przemieszczanie się. Wielkość stołu ma także znaczenie dla interakcji osób, zasiadających przy nim. Zbyt duża odległość między biesiadnikami nie sprzyja interakcji i krępuje ruchy. Nikt przecież nie lubi podnosić głosu podczas rozmowy, ani sięgać z trudem po umieszczone daleko przedmioty.

Stół okrągły i owalny

Stół owalny

 




Główną zaletą stołów okrągłych jest wprowadzanie przez nie atmosfery równości. Każdy otrzymuje takie same warunki do spożywania posiłku. Nie ma możliwości faworyzowania któregokolwiek z biesiadników, poprzez przydzielenie mu określonego miejsca. Koło wprowadza też harmonię i równowagę do wystroju miejsca. Okrągły, czy owalny stół wymaga sporej ilości miejsca, dlatego polecany jest raczej do dużych jadalni.

Stół stylowy

HM Helvetia stół madison

 

Oferta dla osób, które chcą postawić na design kosztem funkcjonalności jest obecnie ogromna. Nie wszystkie nowoczesne stoły dobrze sprawują swoją najważniejszą funkcję, ale są dla właścicieli symbolem ich gustu oraz smaku stylistycznego. W ostatnim czasie modne stały się stoły proste w budowie, z blatem pokrytym szkłem i ozdobami na nogach. Nie brakuje także amatorów, wbudowanych w kolumny, blatów wiszących. Często są one lekko wygięte, by sprawiać wrażenie lekkości. Stonowana kolorystyka gwarantuje odporność na zmieniające się trendy. W przypadku wyboru stołu o nowoczesnej stylistyce warto pamiętać bowiem o tym, aby nie przesadzić z innowacyjnością oraz o tym, aby mebel pasował do wystroju wnętrza. W innym przypadku stylistyczny modernizm właściciela może być potraktowany z przymrużeniem oka – raczej w kategoriach designerskiej pomyłki.

 

zdjęcia: HM Helvetia Meble

 

 




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *