Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Łazienka

Jak dobrać najlepszą szafkę pod umywalkę?

Komfort takich czynności jak poranna toaleta czy sprzątanie w łazience zależy od detali, na które musimy zwrócić uwagę już w trakcie projektowania pomieszczenia. Równie ważne co zharmonizowanie ceramiki z armaturą, jest dopasowanie do niej odpowiedniego modelu szafki.

meble łazienkowe - Grupa ArmaturaSzafki nablatowe, wpuszczane w blat oraz podblatowe

Wyposażenie pomieszczenia w umywalkę w zestawie z szafką to rozwiązanie, które zwiększy estetykę wystroju wnętrza. Oprócz zabudowy elementów instalacyjnych, takich jak syfon, może także posłużyć do ukrycia zbędnych akcesoriów czy środków chemicznych. Zarówno w przypadku przestrzeni urządzanych w stylu minimalistycznym, gdzie liczba widocznych przyborów ograniczana jest do minimum, jak i miejsc o wymaganym wysokim poziomie bezpieczeństwa, np. użytkowanych przez dzieci, szafka to jedno z prostszych rozwiązań, które zwiększy funkcjonalność łazienki. Umywalki przeznaczone do montażu w zestawie dzielą się na modele dopasowane do konkretnego mebla, a także nablatowe, wpuszczane w blat oraz podblatowe. Chociaż różnią się one sposobem montażu, każdą z nich można zintegrować zarówno z szafką stojącą, jak i podwieszaną.

Zasady doboru mebli łazienkowych

Bez względu na model umywalki jaki wybierzemy, zakup szafki przeznaczonej do łazienkowych wnętrz powinien być podyktowany dostępnymi rozwiązaniami, które dostosują ją do wymagających warunków pomieszczenia.

– „Najważniejszą kwestią przesądzającą zarówno o estetyce, jak i funkcjonalności mebla jest jego odpowiednie zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem wody. Warto więc upewnić się, czy materiał, z którego wykonany jest wybrany przez nas model, nie ulegnie odkształceniom pod wpływem kontaktu z płynami oraz parą wodną. Popularnie wykorzystywanym tworzywem jest odporna na działanie wilgoci płyta MDF. Jest ona pokryta wodoodpornym lakierem poliuretanowym.” – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura.

Funkcjonalna szafka łazienkowa

Przed zakupem warto także określić, jaką funkcję będzie pełniła szafka umywalkowa. Jeśli ulubione kosmetyki i akcesoria wolimy mieć pod ręką, w naszej łazience sprawdzi się mebel o szerokim blacie, z otwartymi półkami. W sytuacji, gdy ma ona za zadanie pomieścić detergenty czy dodatkowe sprzęty, dobrym wyborem będzie pojemny model zamykany. Dokonując pomiaru szafki umywalkowej, warto również pamiętać o doliczeniu niewielkiej przestrzeni pomiędzy meblem a ścianą, która umożliwi przepływ powietrza oraz ułatwi sprzątanie.

szafka umywalkowa - Grupa ArmaturaSzafka i umywalka w komplecie czy nie?

Umywalki meblowe charakteryzują się idealnym dopasowaniem obrysu do konkretnego modelu szafki. Ceramika tego typu jest nakładana bezpośrednio na mebel, tworząc wizualną całość. Ze względu na brak dodatkowej przestrzeni wokół umywalki, konieczne jest jednak znalezienie miejsca, w którym przechowamy przedmioty codziennego użytku. W takiej sytuacji sprawdzą się pojemne meble, wyposażone w funkcjonalne szuflady. Decydując się na zakup takiego zestawu, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybór szafki dostępnej w ofercie tego samego producenta. Są one bowiem projektowane pod wymiar i właściwie wyprofilowane, co eliminuje ryzyko niedopasowania elementów. Co równie ważne, gotowe zestawy posiadają dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią w miejscu styku mebla z umywalką. Jeśli decydujemy się jednak na zamontowanie umywalki na własnym meblu, należy sprawdzić, czy blat jest wykonany z materiału wilgocioodpornego lub samodzielnie zabezpieczyć go lakierem na bazie poliuretanu. Niezwykle istotne jest również dokładne wymierzenie szafki oraz skonsultowanie wyboru umywalki ze sprzedawcą w sklepie z wyposażeniem łazienkowym. Dopasuje on konkretny model do przedstawionych przez nas parametrów, uwzględniając sposób montażu.

Oryginalne umywalki nablatowe

Modele nablatowe, stawiane bezpośrednio na powierzchni szafki, stanowią jedno z chętniej wybieranych rozwiązań przy wyposażaniu nietypowych wnętrz. W zależności od wybranej formy, kształtem mogą przywodzić na myśl dawne balie i misy lub nowoczesne, inspirowane geometrią zbiorniki. Kluczową kwestią przy wyborze szafki pod model nablatowy jest dopasowanie jej do wagi umywalki. Jeśli sanitariat jest wykonany z marmuru lub granitu, wymaga dodatkowego podparcia – dotyczy to zarówno standardowego mebla, jak i samodzielnego blatu.

– „Praktycznym rozwiązaniem w przypadku tego typu ceramiki, będzie zamontowanie szafki o wymiarach 10-15 cm większych niż umywalka. Wolna przestrzeń posłuży nam do ułożenia kosmetyków i dodatkowych akcesoriów. Jeśli chcemy umieścić umywalkę na środku blatu, warto jeszcze przed zakupem sprawdzić, czy jej tylna część jest szkliwiona. Modele nablatowe często przystosowane są do montażu przyściennego, więc ta część pozostaje matowa. Ceramika tego typu, umiejscowiona na środku szafki, może wyglądać nieestetycznie.” – podpowiada Aneta Dziedzina z Grupy Armatura.

Nowoczesne umywalki wpuszczane w blat

Dzięki umieszczeniu znacznej części umywalki pod powierzchnią szafki, ceramika wpuszczana w blat jest rozwiązaniem dedykowanym minimalistycznym wnętrzom. Jedynym elementem ponad krawędzią mebla pozostaje rant sanitariatu, wyeliminowane zostają natomiast wszelkie trudnodostępne załamania. Stworzona w ten sposób spójna płaszczyzna sprawia, że utrzymanie czystości staje się prostsze. Nowoczesną formę tego typu sanitariatu z łatwością zharmonizujemy z meblami podwieszanymi, które poprzez wrażenie lewitacji nadają łazience intrygującego charakteru. Ze względu na ryzyko rozchlapywania wody poza obrzeża umywalki, warto jednak sprawdzić, czy blat szafki wykonany jest z materiału, na którym nie będą pozostawały nieestetyczne plamy. W takiej sytuacji sprawdzą się powierzchnie półmatowe, wzorzyste lub utrzymane w jasnej kolorystyce.




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *