Projektowanie Wnętrz na Facebook

Dobrze dobrany materac to połowa sukcesu

Opublikowano: 8 października, 2014 Autor:

Przy wyborze materaca trzeba brać pod uwagę wzrost, wagę i stan zdrowia. Tylko w ten sposób można sobie zapewnić komfort snu. Osoby, które mają dyskopatię, powinny spać na twardszych materacach, a te, które zmagają się z chorobami nowotworowymi – na miękkich.

Wybór materaca – twardy czy miękki?

Piotr Obtulowicz, fizjoterapeuta IKEA– „Dobry materac to taki, w którym zachowane są prawidłowe krzywizny kręgosłupa. Gdy leżymy na plecach, musimy mieć odpowiednią przestrzeń między częścią lędźwiową kręgosłupa a materacem, czyli musi być zachowana fizjologiczna lordoza. Podczas leżenia na boku – nasz kręgosłup powinien układać się w jednej linii, czyli biodra nie powinny być niżej bądź wyżej niż barki.” – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Piotr Obtułowicz, fizjoterapeuta IKEA.

Piotr Obtułowicz podkreśla, że nie ma modeli uniwersalnych, idealnych dla każdej sylwetki. Materac, który doskonale sprawdzi się w przypadku osoby szczupłej i niskiej, niekoniecznie będzie komfortowy dla kogoś wysokiego o znacznie większej masie ciała. Dlatego przy jego wyborze nie można kierować  się ceną czy aktualnymi promocjami, ale przede wszystkim wagą, wzrostem i stanem zdrowia użytkownika.

– „Trzeba zwrócić uwagę na to, czy nie mamy jakichś dolegliwości, które predysponują nas do zakupu konkretnego materaca. Osoby, które mają dyskopatię, powinny spać na materacach, które są twardsze, z kolei osoby chore na jakieś przeczulice czy nowotwory powinny wybierać raczej materac, który jest miękki” – tłumaczy Piotr Obtułowicz.

materac IKEAIdealny materac powinien być sprężysty, bo tylko wtedy będzie poddawał się sylwetce. Nie może być tak, że to ciało musi dopasowywać się do jego kształtu i twardości. Kiedy jest zbyt twardy, można dokupić specjalną nakładkę, która go zmiękczy.
– „Właściwy dobór materaca wpływa na jakość naszego snu, czyli poprawia to, w jakim stanie się budzimy, w jakim stopniu jesteśmy wyspani po nocy i czy budzimy się z jakimiś dolegliwościami, oznacza to, że wpływa na szeroko pojęte poczucie komfortu” – wyjaśnia Piotr Obtułowicz.

Fizjoterapeuci radzą, by w przypadku zmiany wagi ciała zdecydować się na zakup nowego, bardziej dopasowanego modelu materaca.

 

Źródło: Newseria
Tags: ,

Zostaw komentarz

Polityka prywatności | Regulamin

© 2019 Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz - Projektowanie i wystrój wnętrz | projekty wnętrz