Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Łazienka

Jakie oświetlenie wybrać do łazienki?

Łazienka jest pomieszczeniem wymagającym wielu źródeł światła, które muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Na ścianach, np. w okolicy lustra, znaleźć się mogą kinkiety okrągłe, a także podłużne – do zamontowania w poziomie lub pionie. Z kolei w otworach sufitowych zainstalowane mogą być oczka, które dyskretnie wtopią się w otoczenie.

Wiele źródeł światła w łazience

W łazience wykonujemy wiele czynności higienicznych i kosmetycznych, które wymagają odpowiedniego oświetlenia. Jest to szczególnie ważne, gdyż wiele łazienek nie posiada okna. Dlatego często jedynym w tym pomieszczeniu, wykorzystywanym zarówno w nocy jak i w dzień, jest oświetlenie sztuczne.

W dawnych czasach w łazience wykorzystywano jedno, górne źródło światła. Jednak obecnie, aby oświetlić całe pomieszczenie, jak i każdą z jego stref, stosuje się kilka źródeł. Dlatego w łazienkach znajdziemy oświetlenie ścienne, w okolicy lustra, umywalki czy wanny, a także punktowe w suficie.

Ochrona źródeł światła przed wilgocią

Łazienka jest pomieszczeniem, które w zakresie instalacji opraw oświetleniowych, stawia nam trudne warunki. Jest to oczywiście spowodowane obecnością: wody, pary wodnej i wilgoci. Dlatego producenci wykonują szczelne oprawy, które są odporne na skraplającą się parę wodną czy nawet bezpośredni strumień wody.

W łazience powinny być zainstalowane lampy, które posiadają IP (Index of Protection – współczynnik ochrony):

– IP44, są wówczas chronione przed kroplami wody spadającymi lub rozpryskiwanymi pod dowolnym kątem, z każdej strony
– IP65, czyli bardzo wysoką ochronę – lampa jest wówczas całkowicie szczelna dla strumienia wody z dowolnego kierunku. Dlatego może być stosowana we wszystkich strefach łazienki (prysznic, wanna, umywalka).

kinkiet WL 106

Kinkiety z 2 źródłami światła

Jednym z najbardziej popularnych typów oświetlenia w łazience są kinkiety. Dostępne są modele podłużne jak WL 106 i Celtic II, które wykonano ze szkła i chromowanej stali. Klosz pierwszego z nich jest podwójny – jego wewnętrzna część wykonana jest ze szkła matowego, natomiast zewnętrzna z przezroczystego. Obydwa modele mogą być zainstalowane w poziomie lub pionie. Posiadają 2 źródła światła, w których zastosować można żarówki z gwintem E14, o maksymalnej mocy 40W, także ledowe i energooszczędne. Obydwa kinkiety charakteryzują się stopniem ochrony IP44.

Kinkiet Celtic II

Okrągły kinkiet

Lampa ścienna Zeppo, która charakteryzuje się prostym designem, ma okrągły kształt o średnicy 15 cm. Posiada ona metalową podstawę, która wykończona jest w polerowanym chromie oraz klosz ze szkła w kolorze mlecznym. Kinkiet przystosowany jest do źródeł światła typu G9 o mocy 33W. W zestawie znajduje się odpowiednia żarówka, którą jednak można zamienić na żarówkę LED G9 charakteryzującą się niższym zużyciem prądu. Lampa ma możliwość ściemniania, a także posiada klasę szczelności IP44.

kinkiet Zeppo
kinkiet Zeppo

Oczko w suficie

Bardzo wysoki stopień ochrony IP65 posiada oczko Trimless, które przeznaczone jest do instalacji w suficie, w otworach o średnicy 8,6 cm. Źródłem jego światła są żarówki GU5.3 o maksymalnej mocy 50W, zarówno halogenowe jak i LED. Lampa wymaga zastosowania transformatora odpowiedniego dla wybranych żarówek, który należy zainstalować przed montażem oprawy w suficie. Ta oprawa stropowa, przeznaczona do zabudowy, wykonana jest ze szkła w kolorze białym. Sprawdzi się w minimalistycznych łazienkach, w których dyskretnie wtopi się w otoczenie. Przystosowana jest do pracy ze ściemniaczem.

oczko sufitowe Trimless
oczko sufitowe Trimless

Wymienione w tekście produkty można znaleźć w ofercie sklepu tomix.pl
1 KOMENTARZ

  1. Atrakcyjne kinkiety łazienkowe znalazłam w ofercie sklepu Phenomena Light. Mają ogromny wybór oświetlenia do wszystkich pomieszczeń. W zależności od stylu w jakim mamy urządzone wnętrze, możemy śmiało dopasować odpowiedni produkt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *