Projektowanie Wnętrz na Facebook

Konserwacja drewnianej podłogi

Opublikowano: 22 lipca, 2013 Autor:

Drewno to materiał, który posiada pozytywne, naturalne właściwości. Sprzyja regeneracji organizmu oraz absorbuje ciepło, dzięki czemu pomieszczenia w których je wykorzystujemy stają się bardziej przytulne. Drewno wymaga jednak od użytkownika cierpliwości i regularnej pielęgnacji.

Pielęgnacja drewna

Drewniane podłogi VoxOdpowiednia konserwacja drewna owocuje pięknym wyglądem podłogi, która może stać się ozdobą zarówno nowoczesnego mieszkania, jak i wnętrza utrzymanego w klasycznym stylu.

Kontakt drewna z wodą może spowodować odkształcenie desek tworzących podłogę, ich zmatowienie lub odwarstwienie się lakieru. Dlatego właśnie nie należy myć podłogi mopem, który wchłania i oddaje znaczną ilość płynu. Jędrzej Jańczak, ekspert z firmy Drzwi i podłogi Vox, radzi:

– „Odradzamy klientom układanie powierzchni drewnianych w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak łazienka, gdyż to znacznie skraca żywotność drewna. Wyjątkiem są gatunki o zwiększonej odporności na działanie wilgoci np. teak”.

Jak czyścić drewnianą podłogę?

Drewniane podłogi VoxDrewniane powierzchnie należy chronić przed piaskiem czy ostrymi przedmiotami, które mogłyby je porysować. Należy je więc często odkurzać i zamiatać. Osoby posiadające zwierzęta powinny dbać o to, żeby regularnie obcinać pazury swoim pupilom. Meble stojące na drewnianej podłodze lepiej podkleić filcem, który zapobiegnie niszczeniu podłogi podczas ich przesuwania.

Należy też zwrócić uwagę aby obuwie, w którym chodzimy po drewnianej podłodze miało miękkie podeszwy. W przedpokoju lub przed wejściem do pomieszczeń z drewnianą podłogą najlepiej umieścić chłonne wycieraczki. Sól i piasek, wysypywane zimą na chodniki, mogą bowiem osłabić, a nawet zupełnie zniszczyć ochronną powłokę drewna.

Co zagraża drewnianym powierzchniom?

Drewniane podłogi VoxNiedobre dla powierzchni drewnianych mogą okazać się, popularne ostatnio, uniwersalne środki czyszczące, oparte na silnie działających substancjach. Ich zadaniem jest szybkie usunięcie zabrudzeń, a drewno nie lubi pośpiechu. Należy wybierać środki przeznaczone do powierzchni naturalnych i pamiętać o powściągliwym stosowaniu wody.

Po umyciu podłogi drewnianej dobrze jest wytrzeć ją do sucha. Ponadto nie należy nakładać na nią środków z dodatkiem gliceryny. Warto natomiast stosować oparte na woskach i polimerach środki pielęgnacyjne, które, aplikowane na drewniany parkiet, zapobiegną jego szarzeniu i ułatwią codzienne prace pielęgnacyjne.
Tags: , , , , , , , , ,

Zostaw komentarz

Polityka prywatności | Regulamin

© 2019 Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz - Projektowanie i wystrój wnętrz | projekty wnętrz