Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Wiadomości ogólne

Piec sprawny na ponad 100%? Z odpowiednim kotłem to możliwe.

Wybór kotła do domowej instalacji centralnego ogrzewania to trudne zadanie, dlatego warto poświęcić czas na przeprowadzenie niezbędnych kalkulacji. Przy odrobinie zaangażowania, efektywność naszego pieca może wynieść nawet więcej niż 100%. Jak to możliwe?

Wybór kotła gazowego

Uzyskanie sprawności kotła grzewczego przekraczającej 100% jest możliwe z bardzo prostego powodu. Metody obliczania sprawności ustanowiono w czasach przed pojawieniem się technologii zwiększających efektywność spalania. Okazało się zatem, że niektóre z nowoczesnych kotłów przekraczają limity i to o nawet 10% i więcej. Czym jest sprawność? Mówiąc najprościej jest to stosunek ciepła, które kocioł przekazuje wodzie do ciepła, które wytworzył w procesie spalania paliwa. Oznacza to, że piece ze sprawnością powyżej 100% przekazują więcej ciepła do instalacji niż produkują dzięki spalaniu.

Tak wysoką sprawność uzyskują gazowe kotły kondensacyjne. Ich konstrukcja pozwala generować ciepło dwukrotnie – w standardowym procesie spalania, a także dzięki skraplaniu pary wodnej ze spalin. Takie zjawisko jest możliwe dzięki stałej kontroli temperatury spalin oraz ich schładzaniu – jeżeli temperatura jest za wysoka, skraplanie nie występuje, a ciepło ulatuje przez komin. Jest to podstawowa przewaga kotłów kondensacyjnych nad standardowymi. Przykładowe, popularne modele kotłów można obejrzeć na stronie firmy Beretta: http://beretta.pl/produkty/kotly-kondensacyjne

Kotły kondensacyjne – maksymalnie efektywne

Ponadprzeciętną sprawność kotłów kondensacyjnych można osiągnąć zarówno, gdy są one zasilane gazem ziemnym jak i płynnym. Nawet wyliczenia, które uwzględniają potencjalne straty ciepła, powodowane przez różne czynniki jak np. jakość paliwa lub niepełne spalanie potwierdzają, że kotły tego typu są o kilkanaście procent sprawniejsze od standardowych, czyli tzw. niekondensacyjnych. Sprawność przekłada się bezpośrednio na mniejsze zużycie paliwa – także o kilkanaście procent, a więc na oszczędności.

Dochodzimy tu do prostej konkluzji dotyczącej opłacalności zakupu odpowiedniego typu kotła. Cena konkretnego modelu nie powinna być wyznacznikiem. Inwestor musi oczywiście brać ją pod uwagę, ale jednocześnie rozważyć także koszty eksploatacji w określonym przedziale czasowym. Jeżeli weźmiemy pod uwagę zużycie gazu w perspektywie kilku lub kilkunastu lat, dojdziemy do wniosku, że kilkunastoprocentowe, comiesięczne oszczędności uzasadniają wyłożenie większej sumy na zakup odpowiedniego kotła.

To jednak nie wszystko, gdyż w przypadku nowo powstających domów jednorodzinnych, nawet uwzględniając wyższą cenę pieca, koszt całej instalacji grzewczej, której elementem jest kocioł kondensacyjny może być niższy niż w przypadku kotła konwencjonalnego. Jak to możliwe? Przy zastosowaniu kotła kondensacyjnego o mocy do 21 kW, nie ma potrzeby projektowania i budowy dużego komina ceramicznego. Ze względu na niższą temperaturę spalin dopuszczalnym i efektywnym rozwiązaniem jest budowa poziomego wyrzutu spalin, który jest znacznie tańszy, a także zajmuje mniej miejsca.

Po więcej informacji na temat kotłów gazowych zapraszamy na stronę: http://beretta.pl/




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *