Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Kuchnia Łazienka

Wiosenne porządki w łazience i kuchni

Wiosna oraz dłuższe, coraz bardziej słoneczne dni to dobra okazja na gruntowne porządki. Radzimy, po jakie narzędzia sięgnąć, by szybko, sprawnie i ekologicznie posprzątać łazienkę i kuchnię.

Jak wynika z cytowanych przez Zwierciadlo.pl badań Grupy Okazje, wiosna motywuje do generalnych porządków aż 86 proc. z nas. Myjemy okna, pierzemy zasłony i firanki, odkurzamy, robimy przegląd szaf i wyrzucamy niepotrzebne rzeczy. Nieodzownym elementem sprzątania jest także doprowadzenie do ładu łazienki i kuchni. Ze względu na ich intensywną eksploatację z jednej strony oraz wysokie wymagania higieniczne z drugiej, stanowią one szczególnie wymagające przestrzenie. Radzimy, jakich preparatów użyć, by nadać im nowy blask.

 

Porządki w łazience

lazienka - fot Armatura Krakow

Po zmianie czasu, gdy dni robią się dłuższe, na niebie coraz częściej gości słońce i w domu jakby więcej widać, podczas porządków warto ruszyć także wszystkie trudnodostępne zakamarki, na których czystość zazwyczaj przymykamy oko. Sprzątanie łazienki rozpocznijmy więc od odkurzenia kratek wentylacyjnych i załamań grzejników. Sprawdzi się tu ssawka odkurzacza lub wąska miotełka. W przypadku miejsc styku z podłogą mebli i sanitariatów pomocna będzie wilgotna ściereczka. Narzędziem polecanym do czyszczenia fug jest szczoteczka do zębów, rozprowadzająca między kafelkami roztwór wody z płynem do naczyń lub – szczególnie w przypadku odbarwionych powierzchni – z sodą oczyszczoną mniej więcej w proporcji 1:3. Gdy uporamy się z trudnodostępnymi zakątkami, możemy wziąć się za duże powierzchnie: ceramikę, kabinę prysznicową i meble.

– „Choć materiały, z których wykonane są umywalki i fronty mebli są zazwyczaj bardzo trwałe, zewnętrzna powłoka jest dość podatna na zarysowania wskutek użycia szorstkich ściereczek i ciernych środków chemicznych z drobnymi granulkami” – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert Armatury Kraków. – „Unikajmy więc „twardej” strony gąbek, a mleczko do czyszczenia zastąpmy płynem do mycia naczyń. Pozwoli on pozbyć się kamienia oraz osadów z mydła i kosmetyków z podobną skutecznością, ale bez ryzyka powstania zarysowań” – dodaje.

Ostatnim krokiem będzie zadbanie o czystość armatury. I tu – zarówno w przypadku chromowanych, jak i patynowych powłok – sprawdzi się płyn do naczyń. Po przetarciu na mokro baterii lub rączki natrysku, obficie spłukujemy pozostałość płynu wodą, a następnie wycieramy do sucha bawełnianą szmatką.

Wiosenna kuchnia

Kuchnia fot-Fotolia

Kwestią kluczową w kuchni – nie tylko na wiosnę – jest wyeliminowanie groźnych drobnoustrojów ze wszystkich miejsc, w których przechowujemy i przygotowujemy jedzenie. Przy okazji generalnych porządków warto powyciągać z szafek i upewnić się, czy nic nie zawieruszyło się w niewidocznych na co dzień zakamarkach. Korzystając z tej okazji można przetrzeć wszystkie półki. Miękką ściereczką z płynem do mycia naczyń bądź gotowymi nawilżanymi chusteczkami usuniemy zabrudzenia z tłustego osadu gromadzącego się na frontach mebli. W miejscach szczególnie podatnych na zanieczyszczenie – w lodówce, w piekarniku oraz na kuchence warto sięgnąć po roztwór wody z octem albo po pastę z sody oczyszczonej. Jednym z dwóch preparatów na 1 – 2 godziny pokrywamy szczególnie uporczywe zabrudzenia. Dzięki zachodzącym reakcjom chemicznym, z czasem struktura plam powinna się rozluźnić, umożliwiając ich łatwe zmycie. Kolejną przestrzenią, której warto poświęcić uwagę na okoliczność wiosennych porządków, jest strefa umywalkowa. Powstające w związku z dużą wilgotnością i twardością wody kamienne osady na styku baterii i zlewozmywaka oraz wokół odpływu usuniemy skutecznie octem. Na mniej więcej kwadrans kładziemy nasączoną nim gazę na newralgiczne miejsca, a następnie ścieramy do sucha.

– „Ocet to ekologiczny środek czystości, bezpieczny nie tylko z punktu widzenia środowiska naturalnego, ale także zewnętrznych powłok zlewozmywaka i armatury. W połączeniu z miękkimi gąbkami i ściereczkami pozwoli domyć je do czysta bez ryzyka uszkodzenia” – mówi Katarzyna Choniawko. – „Można wykorzystać go także do odkamieniania napowietrzacza –rozbijającej strumień wody części wieńczącej wylot wylewki. Po odkręceniu go od baterii wystarczy wrzucić element na kilkanaście minut do roztworu octu z wodą. Po przepłukaniu powinien odzyskać dawną drożność” – radzi ekspert Armatury Kraków.

Gdy usuniemy zabrudzenia z szafek, lodówki, piekarnika i wraz ze zlewem zalśnią czystością w wiosennym słońcu, zostaje przetrzeć – najpierw na wilgotno a później na sucho – otwarte regały, blat i stół.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *