Projektowanie Wnętrz, Galerie Projektów, Wystrój i Aranżacje Wnętrz

Projektowanie wnętrz bez tajemnic! Kompedium wiedzy na temat aranżacji wnętrz.

Jadalnia

Odpowiednie miejsce na jadalnię

W każdym domu musi znajdować się pomieszczenie, w którym spożywa się posiłki. Odpowiednia lokalizacja jadalni jest kluczem do zachowania porządku oraz odpowiedniej domowej atmosfery. Gdzie stworzyć jadalnię, gdy nie możemy przeznaczyć na nią oddzielnego pomieszczenia?

Kącik jadalny - zdj. RogalaJadalnia z prawdziwego zdarzenia

Ci którzy posiadają odpowiednio duże i funkcjonalne mieszkanie/dom i mogą pozwolić sobie na wygospodarowanie oddzielnego pomieszczenia na jadalnię mają najprostsze zadanie. Jadalnia powinna znajdować się jak najbliżej kuchni, powinna być urządzona tak, by cała jej aranżacja koncentrowała się wokół stołu. Ten musi być odpowiednio duży, by móc móc zmieścić wszystkich członków rodziny. Pamiętać należy jednak, że mebel nie może też zdominować całego pomieszczenia. Kształt stołu dobiera się do kształtu jadalni. W dużych pomieszczeniach najlepiej będą wyglądać stoły podłużne lub kwadratowe. Jadalnię dobrze urządzić w jasnym pokoju, do którego będzie wpadać najwięcej dziennego światła. Jadalnia to pomieszczenie funkcjonalne – nie warto zastawiać jej dużą ilością mebli. Wystarczy zgrabny kredens czy komoda, w której zmieści się zastawa stołowa, obrusy i elementy ozdobne.

Exodus aneks kuchenny RogalaJadalny kącik

Jeśli nie można pozwolić sobie na umieszczenie jadalni w oddzielnym pomieszczeniu, można stworzyć niewielki aneks, umieszczony w kuchni. Kącik jadalniany to dość popularny układ w polskich mieszkaniach. Aby zaoszczędzić miejsce, w jego skład powinny wchodzić jedynie stół i krzesła, które w zupełności zapełnią przestrzeń. Meble powinny być oddalone od ściany na odległość około 60 cm. W małym kąciku najlepiej zaprezentuje się stół okrągły. W tego typu połączeniach warto zadbać także o odpowiednie materiały na ściany i podłogi. Niewielką jadalnię można ozdobić tapetą w jasnych odcieniach, dzięki której rysy i zabrudzenia na ścianach będą mniej widoczne. Na podłodze można położyć odporne na zużycie kamienne płytki.

Rogala-kamień wyspa kuchennaWyspa kuchenna + jadalnia

Jadalnię stosunkowo łatwo urządzić posiadaczom nowoczesnej i modnej w ostatnich latach wyspy kuchennej. Kuchnia, nie oddzielona fizycznie od salonu daje największe pole do działania, a więc i rozbudowy. Kącik jadalniany przy wyspie kuchennej oszczędza miejsce i daje ciekawy efekt estetyczny. Blat, który pokrywa wyspę, może płynnie przechodzić w stół. Takie połączenie najlepiej sprawdzi się tam, gdzie jest mniej domowników, którzy często jadają w biegu.

jadalnia na dworzeJedzenie na świeżym powietrzu

Bez względu na to, gdzie urządzimy jadalnię, w ciepłe miesiące posiadacze tarasów czy domów z ogródkiem mogą przenieść spożywanie posiłków na świeże powietrze. Urządzenie jadalni na dworze jest proste i stosunkowo tanie. W zależności od wyglądu domu i tarasu można wykorzystać meble drewniane lub aluminiowe. Ciekawostką są wykonywane na zamówienie meble rzeźbione w drewnie. Jeśli miejsce, w którym chcemy spożywać posiłki nie jest odpowiednio zacienione można zdecydować się na parasol. Jego rozmiary muszą być odpowiednio większe niż powierzchnia jadalni. Zadbać trzeba też o masywny i stabilny stelaż, aby uniknąć przykrych niespodzianek.




ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *